connektgear 2m Mini DisplayPort to HDMI Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
£5.92
£4.93
2m Mini DisplayPort to HDMI Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
- Full HD display 1920 x 1080 resolution
- 60Hz Refresh rate (60 frames per second)
- NOTE: Only works from a Mini DisplayPort source to a HDMI display
- Flexible strain relief moulded collar
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| SKU | 26-7198 |
| EAN | 5035624024663 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Description
-
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cables Direct 77HDMI-VGCAB022 video cable adapter ...
Shop NowDigitus HDMI Adapter Cable
Shop NowCables Direct DisplayPort - DVI, 1m DVI-D Black
Shop NowManhattan DisplayPort to VGA HD15 Converter Cable,...
Shop NowLogiLink HDMI>DVI-D 3m Black
Shop NowStarTech.com Travel A/V Adapter: 2-in-1 Mini Displ...
Shop NowManhattan HDMI to VGA (with Audio) Converter cable...
Shop NowLindy Mini DisplayPort to DVI Converter
Shop NowCablenet 2m Mini DisplayPort Male - DVI 24+1 Male ...
Shop NowCables Direct Display Port/HDMI, 3m DisplayPort Bl...
Shop NowCablenet 20cm Mini DisplayPort Male - HDMI 1.4b 4K...
Shop NowCables Direct HDHDPORT-001-2M video cable adapter ...
Shop Nowconnektgear Mini DisplayPort to HDMI Active Adapte...
Shop NowCables Direct DisplayPort - DVI Black
Shop NowLindy 0.5m HDMI to DVI Cable, Black Line
Shop NowStarTech.com 15ft (4.6m) DisplayPort to VGA Cable ...
Shop NowLindy 1m HDMI to DVI Cable, Black Line
Shop NowALOGIC Elements Series DisplayPort to HDMI Adapter...
Shop NowV7 Black Video Adapter Mini DisplayPort Male to DV...
Shop NowManhattan DisplayPort 1.1 to HDMI Cable, 1080p@60H...
Shop NowManhattan DisplayPort 1.1 to HDMI Cable, 1080p@60H...
Shop NowLindy DisplayPort 1.2 to DVI Converter
Shop NowCables Direct Mini DP/HDMI 2m Mini DisplayPort Bla...
Shop NowV7 Black Video Adapter HDMI Male to VGA Female
Shop NowDigitus Mini DisplayPort - HDMI Adapter / Converte...
Shop NowCables Direct HDHDPORT-005CAB video cable adapter ...
Shop NowStarTech.com 1.5m HDMI® to DVI-D Cable - M/M
Shop NowLindy DisplayPort 1.2 to HDMI 1.3 Converter
Shop NowStarTech.com 1m HDMI® to DVI-D Cable - M/M
Shop NowStarTech.com 8in HDMI to DVI-D Video Cable Adapter...
Shop NowManhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1.8m, Male to ...
Shop Nowconnektgear 1m DisplayPort to HDMI Connector Cable...
Shop NowStarTech.com 3ft/1m USB C to DisplayPort 1.2 Cable...
Shop NowCables Direct 77HDMI-VGCAB011 video cable adapter ...
Shop NowManhattan DisplayPort 1.1 to HDMI Adapter Cable, 1...
Shop NowV7 White Video Adapter Mini DisplayPort Male to DV...
Shop NowDigitus HDMI Adapter Cable
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter / Converter
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter / Converter
Shop NowCables Direct DisplayPort - HDMI, 1m Black
Shop NowDigitus DisplayPort adapter cable
Shop Nowconnektgear DisplayPort to VGA Active Adapter - Ma...
Shop NowStarTech.com 2m HDMI to DVI-D Cable - M/M
Shop NowStarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable - M/M
Shop NowCables Direct HDHDPORT-005-2M video cable adapter ...
Shop Nowconnektgear 2m DisplayPort to HDMI Connector Cable...
Shop NowStarTech.com DisplayPort to DVI Adapter - DisplayP...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear 2m Mini DisplayPort to HDM...
£5.92
£4.93
|
Hot Product
connektgear DisplayPort to VGA Active...
£19.92
£16.60
|
Popular
StarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable...
£6.86
£5.72
|
Lindy DisplayPort 1.2 to DVI Converter
£7.24
£6.03
|
Manhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1....
£5.03
£4.19
|
Bestseller
StarTech.com 8in HDMI to DVI-D Video C...
£8.16
£6.80
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-7198
|
26-0700
|
HDMIDVIMM6
|
41004
|
372503
|
HDDVIFM8IN
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
Mini DisplayPort
|
DisplayPort
|
HDMI
|
DisplayPort
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
HDMI
|
DisplayPort
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Female connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|