Logitech G G240 Cloth Gaming Mousepad
£21.12
£17.60
G240 Cloth Gaming Mouse Pad
More Information
| Product colour | Black |
|---|---|
| SKU | 943-000785 |
| EAN | 5099206104334 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
Description
[mainspec-Product Type: (Gaming Surface), mainspec-Colour: (Black), extendedspec-Overview: (Type, Gaming, Size, Standard, Material, Fabric & rubber), extendedspec-General: (Colour, Black, Box contents, Logitech G240 Gaming Surface, Dimensions, 340 x 280 x 1 mm (H x W x D), Weight, 126 g, Manufacturer’s guarantee, 2 years), extendedspec-Features: (Non-slip base, Yes, Other features, - Stable rubber base
- Low surface friction
- Performance-tuned tracking surface)]
- Low surface friction
- Performance-tuned tracking surface)]
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Rubber |
| Technical details | |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Non-slip base | Yes |
| Design | |
| Gaming mouse pad | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Rubber |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Gaming mouse pad | Yes |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Rubber |
| Non-slip base | Yes |
| Product colour | Black |
| Surface material | Textile |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Wrist rest | No |
| Non-slip base | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 50 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 290 mm |
| Package weight | 126 g |
| Width | 340 mm |
| Depth | 280 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 50 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 290 mm |
| Package weight | 126 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Batteries included | No |
| Packaging content | Mousepad User documentation |
| Other features | |
| Package width | 50 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 290 mm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 118 mm |
| Master (outer) case length | 118 mm |
| Master (outer) case height | 320 mm |
| Master (outer) case gross weight | 662 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Fellowes Breyta XL Mouse Mat Wrist Rest XL Mouse P...
Shop NowFellowes Breyta 100142559 mouse pad Sand
Shop NowFellowes Breyta XL Mouse Mat Wrist Rest XL Mouse P...
Shop NowFellowes Breyta Mouse Mat Wrist Rest Mouse Pad Wri...
Shop NowFellowes Breyta Mouse Mat Wrist Rest Mouse Pad Wri...
Shop NowFellowes Breyta XL Mouse Mat Wrist Rest XL Mouse P...
Shop NowFellowes Breyta Mouse Mat Wrist Rest Mouse Pad Wri...
Shop NowFellowes Breyta 100142564 mouse pad Sand
Shop NowFellowes Breyta XL Mouse Mat Wrist Rest XL Mouse P...
Shop NowMionix Alioth Gaming mouse pad Black
Shop NowTrust GXT 759SM XXL Gaming Mousepad
Shop NowTrust Benya XXL Black
Shop NowASUS ROG Hone Ace Aim Lab Edition Gaming mouse pad...
Shop NowSandberg Memory Foam Mousepad Round
Shop NowMad Catz G.L.I.D.E. 19 Gaming mouse pad Black
Shop NowASUS ROG Scabbard II Gaming mouse pad Red
Shop NowCanyon CNS-CMPW5 mouse pad Black
Shop NowTrust GXT 759 XXL Gaming mouse pad Black, Red
Shop NowTrust GXT 759 XXL Gaming mouse pad Blue, Purple
Shop NowTrust GXT 759 XXL Gaming mouse pad Black, Blue, Pi...
Shop NowTrust GXT 759 XXL Gaming mouse pad Black, Grey, Re...
Shop NowSureFire Silent Flight RGB-320 Gaming mouse pad Bl...
Shop NowTrust 25788 mouse pad Gaming mouse pad Black
Shop NowLogiLink ID0198 mouse pad Gaming mouse pad Black
Shop NowFellowes Mouse Mat Wrist Support - Health-V Mouse ...
Shop NowFellowes Mouse Mat Wrist Support - Crystals Gel Mo...
Shop NowFellowes Mouse Mat Wrist Support - PlushTouch Mous...
Shop NowLogiLink ID0155 mouse pad Gaming mouse pad Black
Shop NowRazer Gigantus V2 - Medium Gaming mouse pad Black,...
Shop NowSteelseries QcK+ Black
Shop NowTrust Bigfoot Gel Mouse Pad
Shop Now3M 70071503240 mouse pad Grey
Shop NowSandberg Gamer Mousepad XL
Shop NowTrust GXT 759 Gaming mouse pad Black
Shop NowCHERRY MP 1000 Gaming mouse pad Black
Shop NowSandberg Memory Foam Mousepad Square
Shop NowSandberg Desk Pad Pro XXL
Shop NowFellowes Mouse Mat Wrist Support - Photo Gel Mouse...
Shop NowKensington ErgoSoft Wrist Rest Mouse Pad
Shop NowSandberg Gel Mousepad with Wrist Rest
Shop NowFellowes Memory Foam Mouse Pad/Wrist Rest Sapphire
Shop NowASUS ROG Sheath BLK LTD Gaming mouse pad Black, Gr...
Shop NowSandberg Gamer Desk Pad XXXL
Shop NowASUS ROG Sheath Gaming mouse pad Black, Red
Shop NowFellowes Mouse Mat Wrist Support - Crystals Gel Mo...
Shop NowKensington Comfort Gel Mouse Pad — Black
Shop NowKensington Duo Gel Mouse Pad Light Smoke/Dark Smok...
Shop NowKensington Duo Gel Mouse Pad Wrist Rest — Red
Shop NowKensington Duo Gel Mouse Pad Wrist Rest — Blue
Shop NowFellowes Mouse Mat Wrist Support - Crystals Gel Mo...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Logitech G G240 Cloth Gaming Mousepad
£21.12
£17.60
|
Recommended
Kensington Comfort Gel Mouse Pad — Black
£25.36
£21.13
|
Bestseller
Kensington Duo Gel Mouse Pad Wrist Res...
£18.13
£15.11
|
Popular
Kensington Height Adjustable Gel Mouse...
£19.70
£16.42
|
Kensington Duo Gel Mouse Pad Light Smo...
£26.38
£21.98
|
Hot Product
Kensington Duo Gel Mouse Pad Wrist Res...
£18.13
£15.11
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
943-000785
|
62386
|
62401
|
57711
|
62399
|
62402
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Grey
|
N/A
|