Logitech G G440 Hard Gaming Mouse Pad
£29.04
£24.20
G440 Hard Gaming Mouse Pad
More Information
| SKU | 943-000792 |
|---|---|
| EAN | 5099206104396 |
| Manufacturer | Logitech G |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Rubber |
| Technical details | |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Non-slip base | Yes |
| Design | |
| Gaming mouse pad | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Rubber |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Gaming mouse pad | Yes |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Rubber |
| Non-slip base | Yes |
| Product colour | Black |
| Surface material | Textile |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Wrist rest | No |
| Non-slip base | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 318 mm |
| Package depth | 343 mm |
| Package height | 5 mm |
| Package weight | 370 g |
| Width | 340 mm |
| Depth | 280 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Weight | 229 g |
| Packaging data | |
| Package width | 318 mm |
| Package depth | 343 mm |
| Package height | 5 mm |
| Package weight | 370 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Batteries included | No |
| Packaging content | Mousepad User documentation |
| Other features | |
| Package width | 318 mm |
| Package depth | 343 mm |
| Package height | 5 mm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 90 mm |
| Master (outer) case length | 365 mm |
| Master (outer) case height | 370 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.4 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ASUS ROG Strix Scabbard II Gaming mouse pad Black,...
Shop NowASUS ROG Scabbard II Gaming mouse pad Red
Shop NowTrust 25788 mouse pad Gaming mouse pad Black
Shop NowASUS ROG Scabbard II Arctic Gray XXL Gaming mouse ...
Shop NowASUS ROG Sheath II XXL Gaming mouse pad Black
Shop NowTrust GXT 759SM XXL Gaming Mousepad
Shop NowTrust GXT 759 XXL Gaming mouse pad Black, Grey, Re...
Shop NowTrust GXT 759 XXL Gaming mouse pad Blue, Purple
Shop NowTrust GXT 759 XXL Gaming mouse pad Black, Red
Shop NowASUS ROG Hone Ace Aim Lab Edition Gaming mouse pad...
Shop NowMad Catz G.L.I.D.E. 19 Gaming mouse pad Black
Shop NowSureFire Silent Flight RGB-320 Gaming mouse pad Bl...
Shop NowLogiLink ID0198 mouse pad Gaming mouse pad Black
Shop NowLogiLink ID0155 mouse pad Gaming mouse pad Black
Shop NowFellowes Mouse Mat Wrist Support - Health-V Mouse ...
Shop NowTrust GXT 759 Gaming mouse pad Black
Shop NowSandberg Desk Pad Pro XXL
Shop NowCHERRY MP 1000 Gaming mouse pad Black
Shop NowASUS ROG Sheath BLK LTD Gaming mouse pad Black, Gr...
Shop NowASUS ROG Sheath Gaming mouse pad Black, Red
Shop NowSandberg Gamer Desk Pad XXXL
Shop NowKensington Duo Gel Mouse Pad Light Smoke/Dark Smok...
Shop NowRazer Gigantus V2 - XXL Gaming mouse pad Black, Gr...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Kensington Comfort Gel Mouse Pad — Black
£16.01
£13.34
|
Hot Product
Kensington Duo Gel Mouse Pad Light Smo...
£26.38
£21.98
|
New
Fellowes Mouse Mat Wrist Support - Hea...
£25.55
£21.29
|
Bestseller
Sandberg Gamer Desk Pad XXXL
£27.06
£22.55
|
Recommended
ASUS ROG Sheath Gaming mouse pad Black...
£28.14
£23.45
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
62386
|
62399
|
9181201
|
520-27
|
90MP00K1-B0UA00
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Kensington
|
Fellowes
|
Sandberg
|
ASUS
|
| Product colour |
Black
|
Grey
|
Black
|
Black
|
N/A
|