Kensington Comfort Gel Mouse Pad — Black
£15.82
£13.18
Comfort Gel Mouse Pad — Black
- Gel padding acts like a pillow and adapts to natural curves of your wrist
- Non-skid base helps keep the mouse pad firmly in place
More Information
| Product colour | Black |
|---|---|
| SKU | 62386 |
| EAN | 0636638006307 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Reasons To Buy
Gel Padding
Soft cushioning adapts to the natural curves of the wrist for premium comfort and support, taking pressure off your joints which is especially important during extended periods of usage
Non-Skid Base
Special surface helps keep the mouse pad firmly in place, providing better stability and performance as you move the mouse around while navigating
Description
The Comfort Gel Mouse Pad provides extra support and comfort for using a mouse or writing. The gel pad conforms to the natural contours of your wrist and minimizes pressure on your hand and wrist so you can be productive for longer periods of time with less aches and pains. A non-skid base ensures the pad stays in place while you’re navigating around the screen with your mouse.
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Gel |
| Technical details | |
| Wrist rest | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | Taiwan |
| Pallet net weight | 186.9 kg |
| Products per pallet (EU) | 324 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Design | |
| Gaming mouse pad | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Gel |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Gaming mouse pad | No |
| Wrist rest | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Gel |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Wrist rest | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 270 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | Taiwan |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 119.4 cm |
| Pallet gross weight | 186.9 kg |
| Pallet net weight | 186.9 kg |
| Products per pallet (EU) | 324 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Fellowes Breyta XL Mouse Mat Wrist Rest XL Mouse P...
Shop NowFellowes Breyta 100142559 mouse pad Sand
Shop NowFellowes Breyta Mouse Mat Wrist Rest Mouse Pad Wri...
Shop NowFellowes Breyta XL Mouse Mat Wrist Rest XL Mouse P...
Shop NowFellowes Breyta 100142564 mouse pad Sand
Shop NowFellowes Breyta Mouse Mat Wrist Rest Mouse Pad Wri...
Shop NowFellowes Breyta Mouse Mat Wrist Rest Mouse Pad Wri...
Shop NowASUS ROG Hone Ace Aim Lab Edition Gaming mouse pad...
Shop NowTrust Benya XXL Black
Shop NowHyperX Pulsefire Mat - Gaming Mouse Pad - Cloth (X...
Shop NowTrust GXT 759 XXL Gaming mouse pad Black, Red
Shop NowTrust GXT 759 XXL Gaming mouse pad Blue, Purple
Shop NowTrust GXT 759 XXL Gaming mouse pad Black, Blue, Pi...
Shop NowTrust GXT 759 XXL Gaming mouse pad Black, Grey, Re...
Shop NowTrust GXT 759SM XXL Gaming Mousepad
Shop NowASUS ROG Sheath II XXL Gaming mouse pad Black
Shop NowTrust 25788 mouse pad Gaming mouse pad Black
Shop NowLogitech G G440 Hard Gaming Mouse Pad
Shop NowFellowes Mouse Mat Wrist Support - Health-V Mouse ...
Shop NowMad Catz G.L.I.D.E. 19 Gaming mouse pad Black
Shop NowSureFire Silent Flight RGB-320 Gaming mouse pad Bl...
Shop NowLogiLink ID0198 mouse pad Gaming mouse pad Black
Shop NowLogiLink ID0155 mouse pad Gaming mouse pad Black
Shop NowFellowes Mouse Mat Wrist Support - PlushTouch Mous...
Shop NowASUS ROG Scabbard II Gaming mouse pad Red
Shop NowSteelseries QcK+ Black
Shop Now3M 70071503240 mouse pad Grey
Shop NowSandberg Desk Pad Pro XXL
Shop NowFellowes Memory Foam Mouse Pad/Wrist Rest Sapphire
Shop NowTrust Bigfoot Gel Mouse Pad
Shop NowASUS ROG Sheath Gaming mouse pad Black, Red
Shop NowFellowes Mouse Mat Wrist Support - Photo Gel Mouse...
Shop NowASUS ROG Sheath BLK LTD Gaming mouse pad Black, Gr...
Shop NowRazer Gigantus V2 - Medium Gaming mouse pad Black,...
Shop NowTrust GXT 759 Gaming mouse pad Black
Shop NowCHERRY MP 1000 Gaming mouse pad Black
Shop NowSandberg Gamer Desk Pad XXXL
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Kensington Comfort Gel Mouse Pad — Black
£15.82
£13.18
|
Recommended
Kensington Duo Gel Mouse Pad Light Smo...
£26.38
£21.98
|
New
Fellowes Mouse Mat Wrist Support - Hea...
£25.55
£21.29
|
Bestseller
Fellowes Memory Foam Mouse Pad/Wrist R...
£16.58
£13.82
|
Steelseries QcK+ Black
£20.84
£17.37
|
Hot Product
Trust Bigfoot Gel Mouse Pad
£20.76
£17.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
62386
|
62399
|
9181201
|
9172801
|
63003
|
16977
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Kensington
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Steelseries
|
Trust
|
| Product colour |
Black
|
Grey
|
Black
|
Blue
|
Black
|
Black
|