StarTech.com Mouse Pad with Hand rest, 6.7x7.1x 0.8in (17x18x2cm), Ergonomic Mouse Pad with Wrist Support, Desk Wrist Pad w/ Non-Slip PU Base, Cushioned Gel Mouse Pad w/ Palm Rest
£13.12
£10.93
Mouse Pad with Hand rest, 6.7x7.1x0.8in (17x18x2cm), Ergonomic Mouse Pad with Wrist Support, Desk Wrist Pad w/ Non-Slip PU Base, Cushioned Gel Mouse Pad w/ Palm Rest (B-ERGO-MOUSE-PAD)
- Mouse Pad /Cushioned Gel / Non-Slip Base / Wrist Support
More Information
Description
Mouse Pad |Cushioned Gel | Non-Slip Base | Wrist Support
This computer mouse pad is the ideal ergonomic accessory to keep your wrist supported as you use your mouse, reducing strain and enhancing your comfort at work. The mouse pad area is 7.0 x 6.7 inches (180 x 170 mm).
Designed for Comfort and Support
The mouse pad features a 0.78 inch (20 mm) thick integrated gel-filled wrist rest. The neutral design of the mousepad and wrist rest allows for left or right-hand use while still contouring to your wrist, alleviating discomfort and providing support.
Easy to use and maintain
The underside of the mouse pad and wrist rest is a non-slip surface and leaves no residue. The top surface of the mouse area is durable and easy to clean.
The TAA compliant B-ERGO-MOUSE-PAD is backed for 2-years by StarTech.com, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
The StarTech.com Advantage
This computer mouse pad is the ideal ergonomic accessory to keep your wrist supported as you use your mouse, reducing strain and enhancing your comfort at work. The mouse pad area is 7.0 x 6.7 inches (180 x 170 mm).
Designed for Comfort and Support
The mouse pad features a 0.78 inch (20 mm) thick integrated gel-filled wrist rest. The neutral design of the mousepad and wrist rest allows for left or right-hand use while still contouring to your wrist, alleviating discomfort and providing support.
Easy to use and maintain
The underside of the mouse pad and wrist rest is a non-slip surface and leaves no residue. The top surface of the mouse area is durable and easy to clean.
The TAA compliant B-ERGO-MOUSE-PAD is backed for 2-years by StarTech.com, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
The StarTech.com Advantage
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Polyurethane |
| Technical details | |
| Wrist rest | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Non-slip base | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Design | |
| Gaming mouse pad | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polyurethane |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Gaming mouse pad | No |
| Wrist rest | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polyurethane |
| Non-slip base | Yes |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Wrist rest | Yes |
| Non-slip base | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 315 g |
| Width | 230 mm |
| Depth | 180 mm |
| Thickness | 2 cm |
| Weight | 249 g |
| Packaging data | |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 315 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 30 mm |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case width | 310 mm |
| Master (outer) case length | 210 mm |
| Master (outer) case height | 515 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Fellowes Breyta XL Mouse Mat Wrist Rest XL Mouse P...
Shop NowFellowes Breyta XL Mouse Mat Wrist Rest XL Mouse P...
Shop NowFellowes Earth Series Mouse Pad Blue Ocean
Shop NowPerixx DX-1000XXL mouse pad Gaming mouse pad Black...
Shop NowLogiLink ID0216 mouse pad Gaming mouse pad Black
Shop NowMionix Alioth Gaming mouse pad Black
Shop NowDurable 570158 mouse pad Charcoal
Shop NoweSTUFF GLB215002 mouse pad Black
Shop NoweSTUFF ES80520BULK mouse pad Black
Shop NowROLINE Mouse Pad, Cloth black
Shop NowSandberg Memory Foam Mousepad Round
Shop NowMediaRange MROS251 mouse pad Black
Shop NowCables Direct MPG-3 mouse pad Grey
Shop NowFellowes Earth Series Mousepad - Black
Shop NowLogitech Desk Mat Studio Series
Shop NowLogiLink ID0197 mouse pad Gaming mouse pad Black
Shop NowSteelseries QcK Gaming mouse pad Black
Shop NowCanyon CNS-CMPW5 mouse pad Black
Shop NowFellowes Mouse Mat Wrist Support - PlushTouch Mous...
Shop NowSandberg Memory Foam Mousepad Square
Shop NowFellowes Alfombrilla Black
Shop NowFellowes 58023 mouse pad Grey
Shop NowKensington ErgoSoft Wrist Rest Mouse Pad
Shop NowSandberg Gel Mousepad Wrist Rest BULK
Shop NowSandberg Gel Mousepad with Wrist Rest
Shop NowFellowes 58021 mouse pad Blue
Shop NowSandberg Gamer Mousepad
Shop NowCHERRY MP 2000 Gaming mouse pad Black
Shop NowSandberg Mousepad Black
Shop NowFellowes Premium Mousepad - Black
Shop NowFellowes Angle Adjustable Mouse Pad Wrist Support ...
Shop NowKensington Duo Gel Mouse Pad Wrist Rest — Red
Shop NowFellowes Mouse Mat Wrist Support - Crystals Gel Mo...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
StarTech.com Mouse Pad with Hand rest,...
£13.12
£10.93
|
New
Cables Direct MPG-3 mouse pad Grey
£13.78
£11.48
|
Popular
Kensington Duo Gel Mouse Pad Wrist Res...
£18.13
£15.11
|
Fellowes 58023 mouse pad Grey
£15.73
£13.11
|
Bestseller
Sandberg Mousepad Black
£12.54
£10.45
|
Hot Product
Fellowes Premium Mousepad - Black
£15.73
£13.11
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
B-ERGO-MOUSE-PAD
|
MPG-3
|
62401
|
58023
|
520-05
|
58024
|
| Manufacturer |
StarTech.com
|
Cables Direct
|
Kensington
|
Fellowes
|
Sandberg
|
Fellowes
|
| Product colour |
Black
|
Grey
|
N/A
|
Grey
|
Black
|
Black
|