dbramante1928 Eco-Shield - Galaxy S23 Ultra - Black edge
£33.43
£27.86
Eco-Shield, Galaxy S23 Ultra, Black edge
- New technology - feels like glass but won’t break like glass
- 100% recycled (rPET), 100% recyclable
- 9H hardness - Up to 5x stronger than screen alone
- Curved black edge ensuring luxury feel whilst remaining virtually invisible
- Antimicrobial-treated preventing microbial growth that causes discoloration and degradation
- Easy application - precise alignment every time
- Case-friendly
- Anti-fingerprint - finished with an anti-fingerprint coating to reduce finger marks
- Flawless touchscreen experience - precision touch sensitivity
More Information
| SKU | ESSUBF001799 |
|---|---|
| EAN | 5711428017994 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | Y |
Description
Tired of broken screen protectors? We got you covered with our eco-friendly and virtually unbreakable screen protector, eco-shield. Made from 100% recycled materials (rPET) & 100% recyclable without compromising protection and quality this easy application screen protector fits perfectly on your device, offering all-round sustainable protection when paired with one of our recycled cases. Eco-shield reacts like your phone’s own screen. Incredibly slim at just 0.4mm, you’ll hardly notice the ultra-tough layer of protection.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S23 Ultra |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Product colour | Black, Transparent |
| Maximum screen size | 17.3 cm (6.8") |
| Features | |
| Protector type | Clear screen protector |
| Maximum screen size | 17.3 cm (6.8") |
| Hardness | 9H |
| Durable screen protection | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S23 Ultra |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Product colour | Black, Transparent |
| Performance | |
| Rounded edges | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Product colour | Black, Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Thickness | 0.4 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Thickness | 0.4 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
PanzerGlass ® Screen Protector Samsung Galaxy S23...
Shop NowPanzerGlass ® Privacy Screen Protector iPhone 16 ...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector iPhone 16 | 15 | U...
Shop Nowdbramante1928 eco-shield - iPhone 16 Pro - Black E...
Shop Nowdbramante1928 eco-shield - iPhone 16/15 - Privacy
Shop NowSamsung EF-US931CTEGWW mobile phone screen/back pr...
Shop NowSamsung EF-UA266 Clear screen protector 1 pc(s)
Shop NowPanzerGlass ® Ceramic II Screen Protector iPhone ...
Shop Nowdbramante1928 eco-shield D3O - iPhone 16 ProMax - ...
Shop NowOcushield Anti Blue Light Screen Protector Anti-gl...
Shop NoweSTUFF ES515111 mobile phone screen/back protector...
Shop NowZebra SG-NGTC5-SCRNP-03 mobile phone screen/back p...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
dbramante1928 Eco-Shield - Galaxy S23...
£33.43
£27.86
|
Hot Product
InfoCase PCPE-INFG2TG1 mobile phone sc...
£41.89
£34.91
|
Bestseller
Zebra SG-NGTC5-SCRNP-03 mobile phone s...
£44.71
£37.26
|
New
dbramante1928 Eco-Shield - Galaxy S23+...
£33.43
£27.86
|
PanzerGlass ® Screen Protector Samsung...
£27.72
£23.10
|
Recommended
Ocushield Anti Blue Light Screen Prote...
£30.89
£25.74
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ESSUBF001799
|
PCPE-INFG2TG1
|
SG-NGTC5-SCRNP-03
|
ESSPBF001798
|
7324
|
OCUIPHONES14CZ
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
Panasonic
|
Zebra
|
Dbramante1928
|
PANZERGLASS
|
Ocushield
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Sunstech
|
Zebra
|
Samsung
|
Samsung
|
Apple (brand)
|