dbramante1928 eco-shield - iPhone 16 Pro - Black Edge
£33.43
£27.86
Eco-Shield, iPhone 16 Pro, Black Edge
- New technology - feels like glass but won’t break like glass
- Made from 100% recycled (rPET), 100% recyclable
- 9H hardness - Up to 5x stronger than screen alone
- Curved black edge ensuring luxury feel whilst remaining virtually invisible
- Antimicrobial-treated preventing microbial growth that causes discolouration and degradation.
- Easy application - precise alignment every time.
- Case-friendly
- Anti-fingerprint - finished with an anti-fingerprint coating to reduce finger marks
- Flawless touchscreen experience - precision touch sensitivity
More Information
| Brand compatibility | Apple |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Protector type | Clear screen protector |
| SKU | ES61CL006212 |
| EAN | 5711428062123 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | Y |
Description
eco-shield is an unbreakable screen protector made from 100% recycled and recyclable plastic materials without compromising on protection and quality! This easy application screen protector reacts like your phone's own screen and fits perfectly on your device. Incredibly slim at just 0.4mm, you’ll hardly notice the ultra-tough layer of protection.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Easy to apply | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 Pro |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black, Transparent |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Features | |
| Protector type | Clear screen protector |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Durable screen protection | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Easy to apply | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 Pro |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black, Transparent |
| Performance | |
| Rounded edges | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black, Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Thickness | 0.4 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Thickness | 0.4 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
PanzerGlass ® Screen Protector Samsung Galaxy S23...
Shop NowPanzerGlass ® Privacy Screen Protector iPhone 16 ...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector iPhone 16 | 15 | U...
Shop Nowdbramante1928 eco-shield - iPhone 16/15 - Privacy
Shop NowSamsung EF-US931CTEGWW mobile phone screen/back pr...
Shop NowSamsung EF-UA266 Clear screen protector 1 pc(s)
Shop NowPanzerGlass ® Ceramic II Screen Protector iPhone ...
Shop Nowdbramante1928 eco-shield D3O - iPhone 16 ProMax - ...
Shop NowOcushield Anti Blue Light Screen Protector Anti-gl...
Shop NoweSTUFF ES515111 mobile phone screen/back protector...
Shop NowInfoCase PCPE-INFG2TG1 mobile phone screen/back pr...
Shop NowZebra SG-NGTC5-SCRNP-03 mobile phone screen/back p...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
dbramante1928 eco-shield - iPhone 16 P...
£33.43
£27.86
|
Hot Product
InfoCase PCPE-INFG2TG1 mobile phone sc...
£41.89
£34.91
|
Bestseller
Zebra SG-NGTC5-SCRNP-03 mobile phone s...
£44.71
£37.26
|
New
dbramante1928 Eco-Shield - Galaxy S23+...
£33.43
£27.86
|
Recommended
PanzerGlass ® Screen Protector Samsung...
£27.72
£23.10
|
Popular
Ocushield Anti Blue Light Screen Prote...
£30.89
£25.74
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES61CL006212
|
PCPE-INFG2TG1
|
SG-NGTC5-SCRNP-03
|
ESSPBF001798
|
7324
|
OCUIPHONES14CZ
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
Panasonic
|
Zebra
|
Dbramante1928
|
PANZERGLASS
|
Ocushield
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Sunstech
|
Zebra
|
Samsung
|
Samsung
|
Apple (brand)
|