dbramante1928 Lynge - iPhone 12/12 Pro 6.1" - Black
£57.07
£47.56
Lynge - iPhone 12/12 Pro 6.1" - Black
- Guided by WWF, dbramante1928 is becoming a Climate Positive Company
- Handcrafted from full-grain sustainable leather
- The wallet features 3 credit card slots plus a note section
- Custom-fit, impact protective wallet with 'snap-in place' all-around leather detachable cradle
- Compatible with wireless charging in case
- In wallet RFID protection
More Information
| Maximum screen size | 6.1 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Leather |
| Product colour | Black |
| SKU | LY61GTBL1180 |
| EAN | 5711428011800 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | Y |
Description
This 2-in-1 wallet case, with its exceptional functionality, has been beautifully designed for use either as an ultra-slim impact protective case or a feature-rich stylish wallet, or both. Designed in Denmark by a Climate Positive Company, protect your device and the planet with this feature-rich, eco-friendly 2-in-1 wallet case.
Handcrafted from luxurious full-grain leather, this 2-in-1 wallet, with its impact protective 'snap-in place' detachable cradle, will develop a beautiful patina with use. Lovingly created from sustainable long-life materials for those looking to bring effortless style, protection and organisation to their everyday lives.
Handcrafted from luxurious full-grain leather, this 2-in-1 wallet, with its impact protective 'snap-in place' detachable cradle, will develop a beautiful patina with use. Lovingly created from sustainable long-life materials for those looking to bring effortless style, protection and organisation to their everyday lives.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Leather |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Magnetic closure |
| Technical details | |
| Case type | Wallet case |
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | India |
| Product colour | Black |
| Material | Leather |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 12/12 Pro |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Magnetic closure |
| Sustainability compliance | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
| Case type | Wallet case |
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | India |
| Product colour | Black |
| Material | Leather |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 12/12 Pro |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Magnetic closure |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 30 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 82 mm |
| Height | 155 mm |
| Depth | 21 mm |
| Weight | 99 g |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 207 mm |
| Package weight | 167 g |
| Packaging data | |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 207 mm |
| Package weight | 167 g |
| Quantity per pack | 30 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 280 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Master (outer) case gross weight | 960 g |
| Shipping (inner) case gross weight | 167 g |
| Master (outer) case net weight | 960 g |
| Shipping (inner) case net weight | 68 g |
| Master (outer) case volume | 25536 cm³ |
| Pallet gross weight | 4.26 kg |
| Products per pallet (EU) | 1440 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 48 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Quantity outer carton | 30 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | India |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
dbramante1928 Lynge mobile phone case 15.8 cm (6.2...
Shop NowOtterBox Fre MagSafe Series for Apple iPhone 17, b...
Shop NowNative Union (Re)Classic Case for iPhone 16 Pro
Shop NowNative Union (Re)Classic Case for iPhone 16 Pro
Shop NowNative Union (Re)Classic Case for iPhone 16
Shop NowNative Union (Re)Classic Case for iPhone 16
Shop NowNative Union (Re)Classic Case for iPhone 16 Pro
Shop NowNative Union (Re)Classic Case for iPhone 16
Shop NowOtterBox Frē Series for MagSafe for Apple iPhone ...
Shop NowApple iPhone 16 Pro Clear Case with MagSafe
Shop Nowdbramante1928 Iceland Ultra D3O MS Kick - iPhone 1...
Shop Nowdbramante1928 Iceland Ultra D3O MS Kick - iPhone 1...
Shop Nowdbramante1928 Lynge - iPhone 15 Pro - Tan
Shop Nowdbramante1928 Lynge - iPhone 14 Pro - Black
Shop Nowdbramante1928 Lynge - iPhone 15 Plus - Black
Shop Nowdbramante1928 Iceland Ultra D3O MS Kick - iPhone 1...
Shop Nowdbramante1928 Lynge - iPhone 15 Pro Max - Tan
Shop Nowdbramante1928 Lynge - iPhone 15 Pro Max - Black
Shop Nowdbramante1928 Lynge - iPhone 15 Plus - Tan
Shop NowTech21 EvoClear mobile phone case 16 cm (6.3") Cov...
Shop NowApple iPhone 14 Silicone Case with MagSafe - Midni...
Shop NowOtterBox Frē Series for MagSafe for Apple iPhone ...
Shop Nowdbramante1928 Lynge - iPhone 13 Max Pro Max - Blac...
Shop NowApple iPhone 17 Pro Max TechWoven Case with MagSaf...
Shop NowApple iPhone 17 Pro Max TechWoven Case with MagSaf...
Shop NowApple iPhone 17 Pro TechWoven Case with MagSafe - ...
Shop NowApple iPhone 17 Pro TechWoven Case with MagSafe - ...
Shop NowApple iPhone 17 Pro Clear Case with MagSafe
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
dbramante1928 Lynge - iPhone 12/12 Pro...
£57.07
£47.56
|
Recommended
dbramante1928 Lynge - iPhone 13 Max Pr...
£57.07
£47.56
|
Hot Product
dbramante1928 Lynge - iPhone 14 Pro -...
£57.07
£47.56
|
Popular
dbramante1928 Lynge - iPhone 14 Plus -...
£57.07
£47.56
|
New
dbramante1928 Lynge - iPhone 15 Plus -...
£57.07
£47.56
|
dbramante1928 Lynge - iPhone 15 Pro -...
£57.07
£47.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LY61GTBL1180
|
LY67GTBL1319
|
LY61GTBL1635
|
LY67GT001634
|
LY67GTBL1836
|
LY61GT001861
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
| Material |
Leather
|
Leather
|
Leather
|
Leather
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Tan
|
Black
|
Brown
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Wallet case
|
Wallet case
|
Folio case
|
Folio case
|
Folio case
|
Folio case
|