dbramante1928 Lynge - iPhone 15 Plus - Black
£57.07
£47.56
Lynge - iPhone 15 Plus - Black
- Guided by WWF, dbramante1928 is becoming a Climate Positive Company
- Handmade from durable long-lasting full-grain leather.
More Information
| Brand compatibility | Apple |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Case type | Folio case |
| SKU | LY67GTBL1836 |
| EAN | 5711428018366 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | Y |
Description
Lynge is a 2-in-1 flip cover for your changing needs. The flip cover is removable, which means you get two phone covers in one: a flip cover with wallet or an ultra-slim leather cover. Handcrafted from upcycled full-grain leather that develops a beautiful patina over time.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Closure type | Magnetic closure |
| Technical details | |
| Case type | Folio |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | India |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 15 Plus |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Closure type | Magnetic closure |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | India |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 15 Plus |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Closure type | Magnetic closure |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 88 mm |
| Height | 168 mm |
| Depth | 18 mm |
| Weight | 116 g |
| Package width | 115 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 205 mm |
| Package weight | 176 g |
| Packaging data | |
| Package width | 115 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 205 mm |
| Package weight | 176 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 280 mm |
| Master (outer) case height | 235 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.28 kg |
| Master (outer) case volume | 25004 cm³ |
| Products per pallet (EU) | 30 pc(s) |
| UK Trade Tariff code | 4202 31 00 10 |
| Other features | |
| Country of origin | India |
| Box weight | 60 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
dbramante1928 Lynge mobile phone case 15.8 cm (6.2...
Shop NowOtterBox Fre MagSafe Series for Apple iPhone 17, b...
Shop NowNative Union (Re)Classic Case for iPhone 16 Pro
Shop NowNative Union (Re)Classic Case for iPhone 16 Pro
Shop NowNative Union (Re)Classic Case for iPhone 16
Shop NowNative Union (Re)Classic Case for iPhone 16
Shop NowNative Union (Re)Classic Case for iPhone 16 Pro
Shop NowNative Union (Re)Classic Case for iPhone 16
Shop NowOtterBox Frē Series for MagSafe for Apple iPhone ...
Shop NowApple iPhone 16 Pro Clear Case with MagSafe
Shop Nowdbramante1928 Iceland Ultra D3O MS Kick - iPhone 1...
Shop Nowdbramante1928 Iceland Ultra D3O MS Kick - iPhone 1...
Shop Nowdbramante1928 Lynge - iPhone 15 Pro - Tan
Shop Nowdbramante1928 Lynge - iPhone 13 Max Pro Max - Blac...
Shop Nowdbramante1928 Lynge - iPhone 14 Pro - Black
Shop Nowdbramante1928 Iceland Ultra D3O MS Kick - iPhone 1...
Shop Nowdbramante1928 Lynge - iPhone 15 Pro Max - Tan
Shop Nowdbramante1928 Lynge - iPhone 15 Pro Max - Black
Shop Nowdbramante1928 Lynge - iPhone 15 Plus - Tan
Shop NowTech21 EvoClear mobile phone case 16 cm (6.3") Cov...
Shop NowApple iPhone 14 Silicone Case with MagSafe - Midni...
Shop NowOtterBox Frē Series for MagSafe for Apple iPhone ...
Shop NowApple iPhone 17 Pro Max TechWoven Case with MagSaf...
Shop NowApple iPhone 17 Pro Max TechWoven Case with MagSaf...
Shop Nowdbramante1928 Lynge - iPhone 14 Plus - Tan
Shop NowApple iPhone 17 Pro TechWoven Case with MagSafe - ...
Shop NowApple iPhone 17 Pro TechWoven Case with MagSafe - ...
Shop NowApple iPhone 17 Pro Clear Case with MagSafe
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
dbramante1928 Lynge - iPhone 15 Plus -...
£57.07
£47.56
|
Bestseller
dbramante1928 Lynge - iPhone 12/12 Pro...
£57.07
£47.56
|
Recommended
dbramante1928 Lynge - iPhone 13 Max Pr...
£57.07
£47.56
|
Hot Product
dbramante1928 Lynge - iPhone 14 Pro -...
£57.07
£47.56
|
Popular
dbramante1928 Lynge - iPhone 14 Plus -...
£57.07
£47.56
|
dbramante1928 Lynge - iPhone 15 Pro -...
£57.07
£47.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LY67GTBL1836
|
LY61GTBL1180
|
LY67GTBL1319
|
LY61GTBL1635
|
LY67GT001634
|
LY61GT001861
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
| Material |
N/A
|
Leather
|
Leather
|
Leather
|
Leather
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Tan
|
Brown
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Folio case
|
Wallet case
|
Wallet case
|
Folio case
|
Folio case
|
Folio case
|