DELL 450-ALEE power supply unit 1400 W 2U
£38.94
£32.45
Hot-plug, Power Supply 1400W, 2U Customer Kit L
More Information
| Purpose | Server |
|---|---|
| Total power | 1400 W |
| Power supply unit (PSU) form factor | 2U |
| SKU | 450-ALEE |
| EAN | 5397184822456 |
| Manufacturer | DELL |
| Availability | Y |
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 1400 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Performance | |
|---|---|
| Power supply unit (PSU) form factor | 2U |
| Purpose | Server |
| Design | |
| Cooling type | Active |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Antec VP PLUS VP550P Plus power supply unit 550 W ...
Shop NowMSI MAG A550BN UK PSU '550W, 80 Plus Bronze certif...
Shop NowVIDA 850W Heracles White ATX 3.1 Gaming PSU, 80+ B...
Shop NowLC-Power LC420H-12 V2.31 power supply unit 400 W 2...
Shop NowGIGABYTE P550SS power supply unit 550 W 20+4 pin A...
Shop NowLindy 5VDC 2A Multi-country Power Supply
Shop NowHPE 865408-B21 power supply unit 500 W
Shop NowHPE P38995-B21 power supply unit 800 W
Shop NowDeepCool PF400 power supply unit 400 W 20+4 pin AT...
Shop NowEvo Labs BR600-12BL power supply unit 600 W 20+4 p...
Shop NowDeepCool PF700 power supply unit 700 W 20+4 pin AT...
Shop NowEvo Labs BR750-12BL power supply unit 750 W 20+4 p...
Shop Nowbe quiet! System Power 11 450W power supply unit 2...
Shop Nowbe quiet! System Power 11 650W power supply unit 2...
Shop NowVIDA 850W Heracles Black ATX 3.1 Gaming PSU, 80+ B...
Shop NowPLANET PWR-40-24 power supply unit 40 W Blue, Whit...
Shop NowVIDA Heracles power supply unit 750 W 20+4 pin ATX...
Shop NowDeepCool PF500 power supply unit 500 W 20+4 pin AT...
Shop NowPLANET PWR-120-48 power supply unit 120 W Blue, Gr...
Shop NowVIDA Heracles power supply unit 650 W 20+4 pin ATX...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
DELL 450-ALEE power supply unit 1400 W...
£38.94
£32.45
|
Popular
LC-Power LC600H-12 V2.31 power supply...
£49.97
£41.64
|
Recommended
PLANET PWR-40-24 power supply unit 40...
£34.98
£29.15
|
PLANET PWR-120-48 power supply unit 12...
£52.14
£43.45
|
Hot Product
Evo Labs BR750-12BL power supply unit...
£33.60
£28.00
|
New
Antec VP PLUS VP550P Plus power supply...
£58.02
£48.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
450-ALEE
|
LC600H-12 V2.31
|
PWR-40-24
|
PWR-120-48
|
BR750-12BL
|
0-761345-11671-8
|
| Manufacturer |
DELL
|
LC-Power
|
Planet
|
Planet
|
EVO LABS
|
Antec
|
| Purpose |
server
|
PC
|
N/A
|
N/A
|
PC
|
PC
|
| Power supply unit (PSU) form factor |
2U
|
ATX
|
N/A
|
N/A
|
ATX
|
ATX
|