LC-Power LC600H-12 V2.31 power supply unit 600 W 20+4 pin ATX ATX Black
£49.97
£41.64
LC600H-12 V2.31 - ATX V2.31, 600W, 6xSATA, 4xPATA, 1x PCI-Express 6 pin & 1x PCI-Express 6+2 pin
More Information
| Purpose | PC |
|---|---|
| Total power | 600 W |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| SKU | LC600H-12 V2.31 |
| EAN | 4260070122286 |
| Manufacturer | LC-Power |
| Availability | Y |
Description
The OFFICE SERIES by LC-POWER offers a good price-performance ratio: thanks to its 120mm fan, the LC600H-12 V2.31 lets you experience a stress-free and silent work in your office as well as at home. Despite the low sound level, the power supply offers a good cooling capacity for your system thanks to its honey-comb styled ventilation grille on its back. The power supply features all relevant connectors of the office sector.
600W max. / peak
120mm fan
1x PCI-Express 6 pin & 1x PCI-Express 6+2 pin
Incl. Active PFC (power factor correction for an efficient use of the spent energy) and all relevant safety circuitry
600W max. / peak
120mm fan
1x PCI-Express 6 pin & 1x PCI-Express 6+2 pin
Incl. Active PFC (power factor correction for an efficient use of the spent energy) and all relevant safety circuitry
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Design | |
| Certification | CE |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 600 W |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Max output current (+3.3V) | 24 A |
| Max output current (+12V1) | 20 A |
| Max output current (+12V2) | 20 A |
| Max output current (+5V) | 24 A |
| Power protection features | Over power, Over voltage, Short circuit, Under current |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 6 |
| Number of PATA power connectors | 3 |
| PCI Express power connectors (6-pin) | 1 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 1 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Floppy drive power connector | 2 |
| Cabling type | Non-Modular |
| Performance | |
|---|---|
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| Purpose | PC |
| ATX version | 2.31 |
| Certification | CE |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.47 kg |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Antec VP PLUS VP550P Plus power supply unit 550 W ...
Shop NowMSI MAG A550BN UK PSU '550W, 80 Plus Bronze certif...
Shop NowCorsair RMe Series RM650e power supply unit 650 W ...
Shop NowMSI MAG A650BN UK PSU '650W, 80 Plus Bronze certif...
Shop NowDeepCool PN850D power supply unit 850 W 20+4 pin A...
Shop Nowbe quiet! TFX Power 3 300W Gold power supply unit ...
Shop NowVIDA 850W Heracles White ATX 3.1 Gaming PSU, 80+ B...
Shop NowVIDA 850W Heracles Black ATX 3.1 Gaming PSU, 80+ B...
Shop Nowbe quiet! System Power 11 450W power supply unit 2...
Shop NowGIGABYTE P550SS power supply unit 550 W 20+4 pin A...
Shop NowLC-Power LC6750B-SI V3.1 power supply unit 750 W 2...
Shop NowHPE P38995-B21 power supply unit 800 W
Shop NowDeepCool PF700 power supply unit 700 W 20+4 pin AT...
Shop NowHPE 865408-B21 power supply unit 500 W
Shop NowVIDA Heracles power supply unit 750 W 20+4 pin ATX...
Shop NowDeepCool PF500 power supply unit 500 W 20+4 pin AT...
Shop Nowbe quiet! System Power 11 650W power supply unit 2...
Shop Nowbe quiet! System Power 11 750W power supply unit 2...
Shop NowVIDA Heracles power supply unit 850 W 20+4 pin ATX...
Shop NowVIDA Heracles power supply unit 750 W 20+4 pin ATX...
Shop NowDigitus Industrial Power Supply 48V DC, 120W
Shop NowAntec VP700P Plus GB power supply unit 700 W 20+4 ...
Shop NowGIGABYTE P650G PCIE 5.1 Power Supply - PCIe 5.1, 8...
Shop NowLC-Power LC6550 V2.3 power supply unit 550 W 20+4 ...
Shop NowChieftec Smart GPS-500A8 power supply unit 500 W 2...
Shop NowGIGABYTE P750BS Power Supply - PCI-E 6+2 Pin x 4, ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
LC-Power LC600H-12 V2.31 power supply...
£49.97
£41.64
|
Recommended
Chieftec Smart GPS-500A8 power supply...
£67.98
£56.65
|
LC-Power LC6550 V2.3 power supply unit...
£59.29
£49.41
|
Bestseller
PLANET PWR-120-48 power supply unit 12...
£52.14
£43.45
|
New
Antec VP700P Plus GB power supply unit...
£68.51
£57.09
|
Hot Product
Digitus Industrial Power Supply 48V DC...
£62.59
£52.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC600H-12 V2.31
|
GPS-500A8
|
LC6550 V2.3
|
PWR-120-48
|
0-761345-11659-6
|
DN-PWR12048
|
| Manufacturer |
LC-Power
|
Chieftec
|
LC-Power
|
Planet
|
Antec
|
Digitus
|
| Purpose |
PC
|
PC
|
PC
|
N/A
|
PC/server
|
N/A
|
| Power supply unit (PSU) form factor |
ATX
|
ATX
|
ATX
|
N/A
|
ATX
|
N/A
|