DEQSTER 40-2000071 tablet case 33 cm (13") Folio Black
£14.34
£11.95
DEQSTER 40-2000071, Folio, Apple, 13" iPad Pro (M4) 2024, 33 cm (13"), 430.6 g
More Information
| SKU | 40-2000071 |
|---|---|
| EAN | 4260734841539 |
| Manufacturer | DEQSTER |
| Availability | Y |
Description
DEQSTER 40-2000071. Case type: Folio, Brand compatibility: Apple, Compatibility: 13" iPad Pro (M4) 2024, Maximum screen size: 33 cm (13"). Weight: 430.6 g
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | Polycarbonate (PC), Polyurethane |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | 13" iPad Pro (M4) 2024 |
| Protection features | Drop resistance, Scratch resistant, Shockproof |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | All |
| Compliance certificates | WEEE |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Country of origin | China |
| Material | Polycarbonate (PC), Polyurethane |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | 13" iPad Pro (M4) 2024 |
| Protection features | Drop resistance, Scratch resistant, Shockproof |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | All |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 288 mm |
| Depth | 229 mm |
| Height | 12.7 mm |
| Weight | 430.6 g |
| Package weight | 440.6 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 440.6 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
eSTUFF ES680207-BULK tablet case 27.7 cm (10.9") C...
Shop NowCoreParts TABX-IP789-COVER6 tablet case 25.9 cm (1...
Shop NowCoreParts TABX-IP789-COVER1 tablet case 25.9 cm (1...
Shop NowCoreParts TABX-IPM62021-COVER1 tablet case 21.1 cm...
Shop NoweSTUFF ES680402-BULK tablet case 25.9 cm (10.2") B...
Shop NowUZBL AirWave 25.9 cm (10.2") Cover Black
Shop NowCoreParts TABX-IP10-COVER2 tablet case 27.7 cm (10...
Shop NowCoreParts TABX-IP10-COVER25 tablet case 27.7 cm (1...
Shop NowCoreParts TABX-IP10-COVER7 tablet case 27.7 cm (10...
Shop NowCoreParts TABX-IP10-COVER8 tablet case 27.7 cm (10...
Shop NoweSTUFF ES686015-BULK tablet case 27.7 cm (10.9") C...
Shop NowMAXCases Extreme Folio-X for iPad 7th, 8th & 9th G...
Shop NoweSTUFF ES680200-BULK tablet case 20.1 cm (7.9") Co...
Shop NoweSTUFF ES680213-BULK tablet case 27.9 cm (11") Cov...
Shop NoweSTUFF ES680225-BULK tablet case 32.8 cm (12.9") C...
Shop NowLenovo Tab Plus Sleeve 29.2 cm (11.5") Sleeve case...
Shop NowMAXCases Breeze Folio for iPad Air 6 11" (2024) (B...
Shop NowMobilis 072005 tablet case 26.7 cm (10.5") Cover B...
Shop NowMobilis 072004 tablet case 27.9 cm (11") Cover Bla...
Shop NowLenovo ZG38C06913 tablet case 22.1 cm (8.7") Folio...
Shop NowHama Fold Clear 27.9 cm (11") Folio Blue
Shop NowCoreParts TABX-IPPRO11-COVER1 tablet case 27.9 cm ...
Shop NoweSTUFF ES680100-BULK tablet case 27.9 cm (11") Cov...
Shop NoweSTUFF DENVER Folio Case for iPad 9.7 2018/2017- B...
Shop NoweSTUFF ES680102-BULK tablet case 26.4 cm (10.4") C...
Shop NoweSTUFF ES680101-BULK tablet case 31.5 cm (12.4") C...
Shop NoweSTUFF ES680106-BULK tablet case 26.7 cm (10.5") C...
Shop NoweSTUFF ES680107-BULK tablet case 20.3 cm (8") Cove...
Shop NoweSTUFF ES682000-BULK tablet case 20.1 cm (7.9") Fo...
Shop NoweSTUFF ES680202-BULK tablet case 25.9 cm (10.2") C...
Shop NowCoreParts TABX-IPAD7-CASE-B tablet case 25.9 cm (1...
Shop NowCoreParts TABX-IP789-COVER2 tablet case 25.9 cm (1...
Shop NoweSTUFF ES680205-BULK tablet case 27.7 cm (10.9") F...
Shop NowCoreParts TABX-IP789-COVER3 tablet case 25.9 cm (1...
Shop NowCoreParts TABX-IP789-COVER4 tablet case 25.9 cm (1...
Shop NowCoreParts TABX-SAM-TABS5E-01-B tablet case 26.7 cm...
Shop NowTech21 EVO FLIP BLACK IPAD 7TH GEN 25.4 cm (10") F...
Shop NowOtterBox React Series for Samsung Galaxy Tab A11+,...
Shop NowMobilis 072002 tablet case 20.3 cm (8") Cover Blac...
Shop NowMobilis Re.Life 27.9 cm (11") Flip case Black
Shop NowDEQSTER 40-2000072 tablet case 27.9 cm (11") Folio...
Shop NowMobilis Refuge 22.9 cm (9") Holster Black
Shop NoweSTUFF Soft TPU shockproof case for iPad 10.2 2020...
Shop NowTargus CityGear 3 39.6 cm (15.6") Sleeve case Blac...
Shop NoweSTUFF ES680407-BULK tablet case 27.7 cm (10.9") C...
Shop NoweSTUFF ES680206-BULK tablet case 21.1 cm (8.3") Co...
Shop NoweSTUFF ES680208-BULK tablet case 27.7 cm (10.9") C...
Shop NowTech21 EVOFOLIO FOR IPAD 10.2 - BLK 25.4 cm (10") ...
Shop NowMobilis Refuge 17.8 cm (7") Holster Black
Shop NowDEQSTER 40-2000069 tablet case 27.9 cm (11") Folio...
Shop NoweSTUFF ES68203001-BULK tablet case 27.7 cm (10.9")...
Shop NowTech21 T21-10201 tablet case
Shop NoweSTUFF DENVER Folio Case for iPad 10.2 - Black PU ...
Shop NowCoreParts TABX-IP10-COVER1 tablet case 27.7 cm (10...
Shop NowLenovo ZG38C05471 tablet case 27.9 cm (11") Folio ...
Shop NowMAXCases Shield Extreme-X2 for iPad 9 10.2" (Fits ...
Shop NowDICOTA D32002 tablet case 27.7 cm (10.9") Folio Bl...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
DEQSTER 40-2000071 tablet case 33 cm (...
£14.34
£11.95
|
Bestseller
Mobilis Refuge 17.8 cm (7") Holst...
£14.14
£11.78
|
Recommended
Mobilis Refuge 22.9 cm (9") Holst...
£16.39
£13.66
|
New
Tech21 EVO FLIP BLACK IPAD 7TH GEN 25....
£13.68
£11.40
|
Popular
CoreParts TABX-SAM-TABS5E-01-B tablet...
£19.14
£15.95
|
CoreParts TABX-IPAD7-CASE-B tablet cas...
£19.14
£15.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
40-2000071
|
031012
|
031013
|
T21-8098
|
TABX-SAM-TABS5E-01-B
|
TABX-IPAD7-CASE-B
|
| Manufacturer |
DEQSTER
|
Mobilis
|
Mobilis
|
Tech21
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Leather
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Any brand
|
N/A
|
Samsung
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Folio case
|
Holster case
|
Holster case
|
Flip case
|
Folio case
|
Folio case
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|