DEQSTER 40-2000072 tablet case 27.9 cm (11") Folio Black
£13.40
£11.17
DEQSTER 40-2000072, Folio, Apple, Rugged Case für iPad Pro 11" (M4) 2024, 27.9 cm (11")
More Information
| SKU | 40-2000072 |
|---|---|
| EAN | 4260734841546 |
| Manufacturer | DEQSTER |
| Availability | Y |
Description
DEQSTER 40-2000072. Case type: Folio, Brand compatibility: Apple, Compatibility: Rugged Case für iPad Pro 11" (M4) 2024, Maximum screen size: 27.9 cm (11")
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | Polycarbonate (PC), Polyurethane |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Rugged Case für iPad Pro 11" (M4) 2024 |
| Protection features | Drop resistance, Scratch resistant, Shockproof |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | All |
| Compliance certificates | WEEE |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Country of origin | China |
| Material | Polycarbonate (PC), Polyurethane |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Rugged Case für iPad Pro 11" (M4) 2024 |
| Protection features | Drop resistance, Scratch resistant, Shockproof |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | All |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 360 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 360 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hama Fold Clear 27.9 cm (11") Folio Blue
Shop NoweSTUFF ES680200-BULK tablet case 20.1 cm (7.9") Co...
Shop NoweSTUFF ES680207-BULK tablet case 27.7 cm (10.9") C...
Shop NoweSTUFF ES686015-BULK tablet case 27.7 cm (10.9") C...
Shop NowCoreParts TABX-IP10-COVER8 tablet case 27.7 cm (10...
Shop NowCoreParts TABX-IP10-COVER7 tablet case 27.7 cm (10...
Shop NowCoreParts TABX-IP10-COVER2 tablet case 27.7 cm (10...
Shop NoweSTUFF ES680213-BULK tablet case 27.9 cm (11") Cov...
Shop NoweSTUFF ES680225-BULK tablet case 32.8 cm (12.9") C...
Shop NowMAXCases Extreme Folio-X for iPad 7th, 8th & 9th G...
Shop NowUZBL AirWave 25.9 cm (10.2") Cover Black
Shop NoweSTUFF ES680402-BULK tablet case 25.9 cm (10.2") B...
Shop NowCoreParts TABX-IPM62021-COVER1 tablet case 21.1 cm...
Shop NowCoreParts TABX-IP789-COVER1 tablet case 25.9 cm (1...
Shop NowCoreParts TABX-IPPRO11-COVER1 tablet case 27.9 cm ...
Shop NoweSTUFF ES680202-BULK tablet case 25.9 cm (10.2") C...
Shop NowMobilis 072004 tablet case 27.9 cm (11") Cover Bla...
Shop NowCoreParts TABX-IPAD7-CASE-B tablet case 25.9 cm (1...
Shop NowLenovo Tab Plus Sleeve 29.2 cm (11.5") Sleeve case...
Shop NoweSTUFF ES680100-BULK tablet case 27.9 cm (11") Cov...
Shop NoweSTUFF ES680102-BULK tablet case 26.4 cm (10.4") C...
Shop NoweSTUFF ES680101-BULK tablet case 31.5 cm (12.4") C...
Shop NoweSTUFF ES680106-BULK tablet case 26.7 cm (10.5") C...
Shop NoweSTUFF ES680107-BULK tablet case 20.3 cm (8") Cove...
Shop NoweSTUFF ES682000-BULK tablet case 20.1 cm (7.9") Fo...
Shop NoweSTUFF ES680205-BULK tablet case 27.7 cm (10.9") F...
Shop NowMobilis Re.Life 27.9 cm (11") Flip case Black
Shop NoweSTUFF ES680407-BULK tablet case 27.7 cm (10.9") C...
Shop NowMobilis 072002 tablet case 20.3 cm (8") Cover Blac...
Shop NowOtterBox React Series for Samsung Galaxy Tab A11+,...
Shop NoweSTUFF ES680208-BULK tablet case 27.7 cm (10.9") C...
Shop NoweSTUFF ES680206-BULK tablet case 21.1 cm (8.3") Co...
Shop NowMobilis Refuge 17.8 cm (7") Holster Black
Shop NowTech21 EVOFOLIO FOR IPAD 10.2 - BLK 25.4 cm (10") ...
Shop NowTargus CityGear 3 39.6 cm (15.6") Sleeve case Blac...
Shop NoweSTUFF Soft TPU shockproof case for iPad 10.2 2020...
Shop NowCoreParts TABX-SAM-TABS5E-01-B tablet case 26.7 cm...
Shop NowMobilis Refuge 22.9 cm (9") Holster Black
Shop NowDEQSTER 40-2000071 tablet case 33 cm (13") Folio B...
Shop NowDEQSTER 40-2000069 tablet case 27.9 cm (11") Folio...
Shop NowCoreParts TABX-IP10-COVER1 tablet case 27.7 cm (10...
Shop NowLenovo ZG38C05471 tablet case 27.9 cm (11") Folio ...
Shop NowMAXCases Shield Extreme-X2 for iPad 9 10.2" (Fits ...
Shop NowDICOTA D32002 tablet case 27.7 cm (10.9") Folio Bl...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
DEQSTER 40-2000072 tablet case 27.9 cm...
£13.40
£11.17
|
Bestseller
Mobilis Refuge 17.8 cm (7") Holst...
£14.14
£11.78
|
Popular
Mobilis Refuge 22.9 cm (9") Holst...
£16.39
£13.66
|
Hot Product
Tech21 EVO FLIP BLACK IPAD 7TH GEN 25....
£13.68
£11.40
|
New
CoreParts TABX-SAM-TABS5E-01-B tablet...
£19.14
£15.95
|
Recommended
CoreParts TABX-IPAD7-CASE-B tablet cas...
£19.14
£15.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
40-2000072
|
031012
|
031013
|
T21-8098
|
TABX-SAM-TABS5E-01-B
|
TABX-IPAD7-CASE-B
|
| Manufacturer |
DEQSTER
|
Mobilis
|
Mobilis
|
Tech21
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Leather
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Any brand
|
N/A
|
Samsung
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Folio case
|
Holster case
|
Holster case
|
Flip case
|
Folio case
|
Folio case
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|