DICOTA D32089-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Sleeve case Black
£15.41
£12.84
Multi ONE 15-17.3", Black
- Padded notebook compartment
- Front pocket with workstation for mobile accessories
- High quality metal components
- All around padding for extra protection
- Fastening strap keeps the notebook in place
- Comfortable carrying handle and removable shoulder strap
More Information
| Brand compatibility | Universal |
|---|---|
| Maximum screen size | 17.3 " |
| Material | Polyester,Polyethylene terephthalate (PET) |
| Case type | Sleeve case |
| SKU | D32089-RPET |
| EAN | 7640239421738 |
| Manufacturer | Dicota |
| Availability | Y |
Description
Your notebook measuring will arrive at its destination safely with the ONE clamshell bag. The main compartment is furnished with particularly thick padding, which means your device is completely protected from bumps and shocks.
A fastening strap also ensures that your device is held in place securely without slipping. Documents and mobile accessories such as your smartphone, business cards, pens and so on are always within easy reach in the zip pocket on the front. The length-adjustable and removable shoulder strap and handle make the bag very easy to carry. The ONE series emphasises the durability of the product with an extended five year guarantee - and they are all using recycled PET main material!
A fastening strap also ensures that your device is held in place securely without slipping. Documents and mobile accessories such as your smartphone, business cards, pens and so on are always within easy reach in the zip pocket on the front. The length-adjustable and removable shoulder strap and handle make the bag very easy to carry. The ONE series emphasises the durability of the product with an extended five year guarantee - and they are all using recycled PET main material!
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Width | 435 mm |
| Weight | 560 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 420 x 35 x 300 mm |
| Height | 310 mm |
| Depth | 55 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Number of front pockets | 1 |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Bump resistant, Shock resistant |
| Material | Polyester, Polyethylene terephthalate (PET) |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Brand compatibility | Universal |
| Interior pockets | Business Card, Cell phone pocket, Pen pocket |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Made with recycled materials | Yes |
| Recycled materials used for making | Polyethylene terephthalate (PET), Recycled polyester |
| Gender | Unisex |
| Closure type | Zipper |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Number of front pockets | 1 |
| Protection features | Bump resistant, Shock resistant |
| Material | Polyester, Polyethylene terephthalate (PET) |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Brand compatibility | Universal |
| Interior pockets | Business Card, Cell phone pocket, Pen pocket |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Bump resistant, Shock resistant |
| Material | Polyester, Polyethylene terephthalate (PET) |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Sleeve case |
| Gender | Unisex |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DICOTA D32082-RPET laptop case 35.8 cm (14.1") Sle...
Shop NowDICOTA D32094-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA D32077-RPET laptop case 29.5 cm (11.6") Sle...
Shop NowDICOTA D32093-RPET laptop case 35.8 cm (14.1") Bri...
Shop NowDICOTA D32088-RPET laptop case 40.6 cm (16") Sleev...
Shop NowDICOTA D32091-RPET laptop case 35.8 cm (14.1") Bri...
Shop NowDICOTA D32080-RPET laptop case 35.8 cm (14.1") Sle...
Shop NowDICOTA D32099-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Bri...
Shop NowDICOTA D32090-RPET laptop case 31.8 cm (12.5") Bri...
Shop NowDICOTA D32081-RPET laptop case 40.6 cm (16") Sleev...
Shop NowMobilis 025026 laptop case 35.6 cm (14") Briefcase...
Shop NowMW 410075 38.1 cm (15") Sleeve case Blue
Shop NowMW 410074 33 cm (13") Sleeve case Blue
Shop NowMW 410070 38.1 cm (15") Sleeve case Anthracite
Shop NowMW 410019 30.5 cm (12") Sleeve case Black, White
Shop NowMW 410018 30.5 cm (12") Sleeve case Grey, White
Shop NowMW 410077 33 cm (13") Sleeve case Red
Shop NowKensington EQ 12" Laptop Sleeve
Shop NowUrban Factory NYLEE BACKPACK 14/16"
Shop NowMobilis 003074 laptop case 43.2 cm (17") Briefcase...
Shop NowUrban Factory GREENEE: ECO NOTEBOOK SLEEVE 13/14''
Shop NowHP Everyday 16-inch Laptop Briefcase
Shop NowDICOTA Laptop Sleeve PERFECT 10-11.6"
Shop NowDICOTA Laptop Sleeve PERFECT 13-13.3"
Shop NowDICOTA Laptop Sleeve PERFECT 12-12.5"
Shop NowV7 CTP16-ECO2 laptop case 39.6 cm (15.6") Briefcas...
Shop NowKensington EQ 14" Laptop Sleeve
Shop NowKensington EQ 16" Laptop Sleeve
Shop NowDELL Pro 15-16 EcoLoop Urban Sleeve - CV4625
Shop NowHP 14-inch Modular Laptop Sleeve
Shop NowDICOTA D32092-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA D32087-RPET laptop case 35.8 cm (14.1") Sle...
Shop NowDICOTA D32083-RPET laptop case 40.6 cm (16") Sleev...
Shop NowPort Designs BELIZE TL 13.3" 33.8 cm (13.3") Messe...
Shop NowUrban Factory ACTIV'BAG CLAMSHELL CASE 13/14''
Shop NowUrban Factory ACTIV'BAG CLAMSHELL CASE 15.6''
Shop NowUrban Factory ACTIV'BAG CLAMSHELL CASE 17.3''
Shop NowUrban Factory TOPLIGHT TOPLOADING CASE 17.3''
Shop NowAcer Protective Sleeve with Front Pocket
Shop NowV7 16" Essential Frontloading Laptop Case
Shop NowTargus CityGear 33.8 cm (13.3") Sleeve case Black
Shop NowTargus CityGear 35.6 cm (14") Sleeve case Black
Shop NoweSTUFF ES1587B-BULK laptop case 31.8 cm (12.5") Po...
Shop NowManhattan Cambridge Laptop Bag 15.6", Clamshell De...
Shop NowDICOTA Smart Skin 13-13.3
Shop NowDICOTA Eco Slim Case BASE 31.8 cm (12.5") Briefcas...
Shop NowTechair TANZ0123v2 10-11.6" Laptop Case. Great pro...
Shop NowTechair TANZ0306v3 14-15.6" Neoprene Sleeve
Shop NowPort Designs Torino II 39.6 cm (15.6") Sleeve case...
Shop NowManhattan Cambridge Laptop Bag 17.3", Clamshell De...
Shop NowManhattan Cambridge Laptop Bag 14.1", Clamshell De...
Shop NowBASE XX D31969 notebook case 33.8 cm (13.3") Sleev...
Shop NowMW 410069 33 cm (13") Sleeve case Anthracite
Shop NowTechair TANZ0141 10-11.6" Case. Great protection f...
Shop NowManhattan Seattle Laptop Sleeve 15.6", Grey, Padde...
Shop NowBelkin B2B064-C00 laptop case 33 cm (13") Sleeve c...
Shop NowTargus CN414EU laptop case 36.3 cm (14.3") Briefca...
Shop NowManhattan Knappack Backpack 15.6", Black, LOW COST...
Shop NowHP Everyday 16-inch Laptop Backpack
Shop NowLenovo ThinkPad 15.6-inch Basic Topload
Shop NowDELL Pro 13-14 Plus EcoLoop Briefcase - CC5425C
Shop NowHP Travel 18 Liter 15.6 Iron Grey Laptop Backpack
Shop NowDELL Pro 11-14 Plus EcoLoop Sleeve - CV5423
Shop NowHP 15.6-inch Modular Laptop Sleeve
Shop NowLenovo B210 39.6 cm (15.6") Backpack Blue
Shop NowHP Prelude G2 15.6 TL (Bulk 20)
Shop NowHP Prelude Backpack 15.6
Shop NowBelkin B2B075-C00 laptop case 35.6 cm (14") Sleeve...
Shop NowHP Renew Business 15.6-inch Laptop Bag
Shop NowKensington Universal Sleeve - 14"/35.6cm - Black
Shop NowTargus TAR300 laptop case 39.6 cm (15.6") Briefcas...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
DICOTA D32089-RPET laptop case 43.9 cm...
£15.41
£12.84
|
Bestseller
Targus TAR300 laptop case 39.6 cm (15....
£15.59
£12.99
|
Recommended
Targus CN414EU laptop case 36.3 cm (14...
£26.60
£22.17
|
Belkin B2B064-C00 laptop case 33 cm (1...
£11.95
£9.96
|
Popular
Belkin B2B075-C00 laptop case 35.6 cm...
£13.62
£11.35
|
Hot Product
Kensington Universal Sleeve - 14"...
£15.29
£12.74
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D32089-RPET
|
TAR300
|
CN414EU
|
B2B064-C00
|
B2B075-C00
|
K62610WW
|
| Manufacturer |
Dicota
|
Targus
|
Targus
|
Belkin
|
Belkin
|
Kensington
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
N/A
|
Neoprene
|
Neoprene
|
N/A
|
| Maximum screen size |
17" to 18"
|
15" to 16"
|
14" to 15"
|
12" to 13"
|
13" to 14"
|
13" to 14"
|
| Brand compatibility |
Universal
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Universal
|
| Case type |
Sleeve case
|
Briefcase
|
Briefcase
|
Sleeve case
|
Sleeve case
|
Sleeve case
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|