DICOTA D32099-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Briefcase Black
Top Traveller ONE 15-17.3", Black
- Lockable notebook compartment
- Slip-pocket with fastening strap to fixate notebook
- Generous space for documents and personal items
- Front pocket with workstation for mobile accessories
- Comfortable carrying handle and removable shoulder strap
More Information
| Brand compatibility | Universal |
|---|---|
| Maximum screen size | 17.3 " |
| Material | Polyester,Polyethylene terephthalate (PET) |
| Case type | Briefcase |
| SKU | D32099-RPET |
| EAN | 7640239421882 |
| Manufacturer | Dicota |
| Availability | Y |
Description
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Width | 450 mm |
| Weight | 590 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 420 x 30 x 300 mm |
| Height | 320 mm |
| Depth | 65 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Quantity | 1 |
| Shoulder strap | Yes |
| Interior pockets | Accessory pocket, Business Card, Cell phone pocket, Pen pocket |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Made with recycled materials | Yes |
| Recycled materials used for making | Polyethylene terephthalate (PET), Recycled polyester |
| Gender | Unisex |
| Design | |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Gender | Unisex |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Packaging content | |
| Packaging data | |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
Suggested Products
Targus Classic+ 39.6 cm (15.6") Briefcase Black
Shop NowTechair TAN1202v2 14-15.6" Shoulder Bag
Shop NowPORT Designs BELIZE TL 15 6 Laptop case Toploading
Shop NowDICOTA Ultra Skin PRO 33.8 cm (13.3") Sleeve case ...