EPOS BTD 800a
£69.71
£58.09
EPOS BTD 800a
- Plug-and-play
- Get clear and certified calls
- Enjoy wireless freedom
- Listen to music while working
- Compatible EPOS solutions
More Information
| Product type | Dongle |
|---|---|
| SKU | 1001148 |
| EAN | 5714708009504 |
| Manufacturer | EPOS |
| Availability | Y |
Description
The BTD 800a dongle provides connection to compatible Bluetooth® devices in the ADAPT, IMPACT or EXPAND Series.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | Dongle |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP |
| Bluetooth | Yes |
| Brand compatibility | EPOS |
| Product colour | Black |
| Compatibility | PC / Soft phone, Mac OSX |
| Wireless range | 25 m |
| Technical details | |
| Product type | Dongle |
| Brand compatibility | EPOS |
| Product colour | Black |
| Compatibility | PC / Soft phone, Mac OSX |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP |
| Bluetooth | Yes |
| Connector 1 | USB Type-A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 30 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 80 mm |
| Weight | 2 g |
| Packaging data | |
| Package width | 30 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 80 mm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 245 mm |
| Master (outer) case length | 320 mm |
| Master (outer) case height | 270 mm |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP Poly Voyager Office Base
Shop NowHP Poly BT700 USB-A Bluetooth Adapter
Shop NowEPOS CEHS-CI 03 EHS adapter
Shop NowEPOS CEHS-SN 02
Shop NowEPOS CEHS-AV 05
Shop NowEPOS CEHS-MB 01
Shop NowEPOS CEHS-CI 04
Shop NowYealink EHS40 Interface adapter
Shop NowHP Poly BT700 USB-C Bluetooth Adapter
Shop NowEPOS HSL 10 II
Shop NowJabra Evolve2 75 Deskstand USB-C - Black
Shop NowJabra Evolve2 75 Deskstand USB-A - Black
Shop NowZebra KT-HSX100-MWS1-50 headphone/headset accessor...
Shop NowEPOS USB-ED CC 01 MS
Shop NowJabra Link 390a MS, USB-A Bluetooth Adapter
Shop NowJabra LInk 370 - MS Teams
Shop NowJabra Link 390a UC, USB-A Bluetooth Adapter
Shop NowHP Poly MDA220 USB-A
Shop NowJabra LINK 260
Shop NowJabra LINK 14201-30
Shop NowJabra Evolve2 85 Deskstand USB-C - Black
Shop NowJabra LINK 370 MS
Shop NowJabra BIZ 2400 II ear cushions
Shop NowJabra LINK 370
Shop NowJabra Evolve2 40/65 Ear Cushions - Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
EPOS BTD 800a
£69.71
£58.09
|
Popular
Jabra LINK 14201-30
£60.06
£50.05
|
Hot Product
Jabra LINK 260
£98.78
£82.32
|
Bestseller
Jabra Leather Ear Cushion, Evolve 20SE...
£60.06
£50.05
|
New
Jabra BIZ 2400 II ear cushions
£56.44
£47.03
|
Zebra KT-HSX100-MWS1-50 headphone/head...
£69.14
£57.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1001148
|
14201-30
|
260-09
|
14101-46
|
14101-49
|
KT-HSX100-MWS1-50
|
| Manufacturer |
EPOS
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Zebra
|
| Product type |
Dongle
|
EHS adapter
|
USB adapter
|
Ear pad
|
Ear pad
|
Microphone windscreen
|