Jabra LINK 14201-30
£60.06
£50.05
LINK 14201-30
- The Jabra LINKTM 14201-30 enables remote Electronic Hook Switch Control (EHS) with Jabra wireless headsets and the Cisco Unified IP Phone 8900 and 9900 series with USB headset port.
- Original and authentic, manufacturer made accessory.
- MPN: 14201-30
More Information
| Product type | EHS adapter |
|---|---|
| SKU | 14201-30 |
| EAN | 5706991013559 |
| Manufacturer | Jabra |
| Availability | Y |
Reasons To Buy
150 Metres Wireless Freedom
The Jabra Link™ 14201 series puts the freedom and convenience of wireless communication in everyone’s reach. You can now walk and talk up to 150 metres away from your deskphone. Answer calls, multitask and move around on your terms.
Easy to deploy
The Jabra Link™ 14201 series is optimised for use with all leading deskphone systems that provide EHS functionality and enables plug-and-play remote call control functionality with your cordless headset.
Remote Call Control
Answer and end calls, adjust the volume and mute your call on the Jabra wireless headset with seamless integration between your deskphone and headset. The remote call control gives you the power to multitask and be productive.
Description
Electronic hook switch solution for USB desk phones. Jabra LINK 14201-30 enables remote Electronic Hook Switch Control (EHS) with Jabra wireless headsets and a wide range of USB desk phones. Consult your Jabra sales contact for the right solution. Once installed, employees can control their call directly from their Jabra wireless headset up to 450 ft away from their desk.
Electronic hook switch solution for USB desk phones.
Jabra LINK 14201-30 enables remote Electronic Hook Switch Control (EHS) with Jabra wireless headsets and a wide range of USB desk phones. Visit Jabra Compatibility Guide or consult your Jabra sales contact for the right solution.
Once installed, employees can control their call directly from their Jabra wireless headset up to 450 ft away from their desk.
Specifications:
Hear ring tone in the headset
Answer and end calls
Adjust the volume
Mute the microphone
Firmware upgradeable
Electronic hook switch solution for USB desk phones.
Jabra LINK 14201-30 enables remote Electronic Hook Switch Control (EHS) with Jabra wireless headsets and a wide range of USB desk phones. Visit Jabra Compatibility Guide or consult your Jabra sales contact for the right solution.
Once installed, employees can control their call directly from their Jabra wireless headset up to 450 ft away from their desk.
Specifications:
Hear ring tone in the headset
Answer and end calls
Adjust the volume
Mute the microphone
Firmware upgradeable
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | EHS adapter |
| Cable length | 0.9 m |
| Bluetooth | Yes |
| Brand compatibility | Jabra |
| Product colour | Black |
| Compatibility | 9120 DHSG, GN 93XX, PRO 94XX, PRO 920, GO 6470 |
| Country of origin | China |
| Electronic hook switch (EHS) | Yes |
| Technical details | |
| Product type | EHS adapter |
| Package weight | 50 g |
| Cable length | 0.9 m |
| Brand compatibility | Jabra |
| Product colour | Black |
| Compatibility | 9120 DHSG, GN 93XX, PRO 94XX, PRO 920, GO 6470 |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth | Yes |
| Connector 1 | RJ-9 |
| Connector 2 | RJ-9 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 50 g |
| Cable length | 0.9 m |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package height | 210 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package height | 210 mm |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
EPOS CEHS-CI 04
Shop NowYealink EHS40 Interface adapter
Shop NowEPOS BTD 800a
Shop NowJabra Engage 40 50 Pouch
Shop NowEPOS CEHS-CI 03 EHS adapter
Shop NowEPOS CEHS-SN 02
Shop NowEPOS CEHS-AV 05
Shop NowJPL JPL-DECT Lifter Control adapter
Shop NowEPOS CEHS-NEC01
Shop NowEPOS CH 30
Shop NowEPOS CEHS-MB 01
Shop NowZebra KT-HSX100-MWS1-50 headphone/headset accessor...
Shop NowZebra 25-129940-03R headphone/headset accessory Ca...
Shop NowHP Poly BT700 USB-C Bluetooth Adapter
Shop NowHP Poly DA85-M USB to QD Black Adapter TAA
Shop NowEPOS IMPACT CH 40
Shop NowYealink 1308057 headphone/headset accessory Chargi...
Shop NowJabra GN 1200 3,5 jack - Mod Plug 2m
Shop NowJabra Evolve2 75 Deskstand USB-A - Black
Shop NowEPOS HSL 10 II
Shop NowEPOS USB-ED CC 01 MS
Shop NowJabra Polycom EHS adapter
Shop NowJabra BIZ 2400 II ear cushions
Shop NowJabra LInk 370 - MS Teams
Shop NowJabra LINK 370
Shop NowJabra LINK 370 MS
Shop NowJabra Evolve2 40/65 Ear Cushions - Black
Shop NowJabra Evolve2 85 Deskstand USB-C - Black
Shop NowJabra BIZ 2400 II ear cushions
Shop NowJabra Link 14201-43
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Jabra LINK 14201-30
£60.06
£50.05
|
Recommended
Jabra Polycom EHS adapter
£54.46
£45.38
|
Bestseller
Jabra Leather Ear Cushion, Evolve 20SE...
£60.06
£50.05
|
New
Jabra BIZ 2400 II ear cushions
£56.44
£47.03
|
Jabra BIZ 2400 II ear cushions
£50.65
£42.21
|
Hot Product
Jabra Link 14201-43
£54.46
£45.38
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
14201-30
|
14201-17
|
14101-46
|
14101-49
|
14101-50
|
14201-43
|
| Manufacturer |
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
| Product type |
EHS adapter
|
EHS adapter
|
Ear pad
|
Ear pad
|
Ear pad
|
EHS adapter
|