EPOS IMPACT SDW 5036T - EU/UK/AUS Headset Wireless Head-band Office/Call center Black
£322.70
£268.92
Single Sided DECT syst. USB Phone Dongle
- High-density wideband mode
- Delivers crisp and natural sound for clear calls even in dense office environments.
- Triple connectivity
- Stay connected to computer, desk phone, and mobile phone at the same time.
- Stay comfortable with soft leatherette earpads and flexible wearing style.
- Extended talk time
- Have uninterrupted conversations for up to 14 hours in narrowband mode.
- Fast charging
- Stay ready by getting up to 50% of battery charge in just 30 minutes.
- EPOS ActiveGard® technology
- Prevent hearing loss or damage by protecting yourself from acoustic shock.
- Improved speech intelligibility
- Be heard with a two-microphone noise-cancelling system and own-voice detection.
- EPOS Manager
- Configure, manage, and monitor device usage remotely from a central admin portal.
- 4-headset conferencing
- Use the same base station to set up phone conferences for up to 4 headsets.
- Rich multimedia experience
- Enjoy music and multimedia with exceptional quality stereo sound.
More Information
| Connection | Wireless |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Office/Call center |
| Microphone type | Boom microphone |
| SKU | 1001037 |
| EAN | 5714708008392 |
| Manufacturer | EPOS |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Single-sided, wireless DECT headset with triple connectivity for professionals using PC/softphone, desk phone and mobile. Super wideband audio and a noise-cancelling system create this superior audio solution. Empower your workforce with a headset that boosts productivity by creating focus. For the evolving modern workplace, the IMPACT SDW 5036T provides superior sound, multi-device usability, excellent comfort and seamless customer interaction.
The IMPACT 5000T is a flexible, future-proof Microsoft Teams Certified DECT headset solution that meets the Microsoft Teams Open Office specifications. It delivers a secure, intuitive, and smooth Teams experience, with premium audio, powerful wireless reach and a streamlined, clean design.
The IMPACT 5000T is a flexible, future-proof Microsoft Teams Certified DECT headset solution that meets the Microsoft Teams Open Office specifications. It delivers a secure, intuitive, and smooth Teams experience, with premium audio, powerful wireless reach and a streamlined, clean design.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| DECT connectable | Yes |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Suitable for use in country/location | Australia, Europe, United Kingdom |
| Operating keys | Answer/end call, Mute |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| DECT connectable | Yes |
| Wireless range (line of sight) | 180 m |
| Wireless range (typical building) | 55 m |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 50 - 11500 Hz |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 11000 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Control unit | |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Battery | |
|---|---|
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Talk time | 14 h |
| Standby time | 44 h |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Base station | |
| Base station | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Width | 155 mm |
| Height | 170 mm |
| Packaging content | |
| Suitable for use in country/location | Australia, Europe, United Kingdom |
| Packaging content | IMPACT 5000 Headset Base Station Cable Dongle Safety Guide |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Safety sheet | Yes |
| Base station | Yes |
| Packaging data | |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content | IMPACT 5000 Headset Base Station Cable Dongle Safety Guide |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| DECT connectable | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Base station | Yes |
| Suitable for use in country/location | Australia, Europe, United Kingdom |
| Packaging content | IMPACT 5000 Headset Base Station Cable Dongle Safety Guide |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
EPOS | SENNHEISER IMPACT SDW 5014 - UK
Shop NowJabra Evolve3 75 - UC Link390c - Black
Shop NowHP Poly Savi 7320 Office Stereo DECT 1880-1900 MHz...
Shop NowSteelseries Arctis Nova Pro Headset Wired Head-ban...
Shop NowSteelseries Arctis Nova Pro wireless for PC & Play...
Shop NowJabra Engage 75 SE - Stereo,UK/HK/SG/AU/NZ Low Pow...
Shop NowJabra Engage 75 SE - Mono, EMEA
Shop NowBose 890101-0200 headphones/headset Wireless Head-...
Shop NowHP Poly Voyager Surround 85 UC Microsoft Teams Cer...
Shop NowBose QuietComfort Ultra Headset Wired & Wireless H...
Shop NowHyperX Cloud Alpha 2 - Wireless Gaming Headset
Shop NowSteelseries Arctis Nova Pro Wireless Headset Head-...
Shop NowCisco Headset 730, Wireless Dual On-Ear Bluetooth ...
Shop NowJabra Evolve3 75 - MS Link390c (Wireless Charging ...
Shop NowJabra Evolve3 75 - MS Link390c - Black
Shop NowCisco Headset 561, Wireless Single On- Ear DECT He...
Shop NowASTRO Gaming A50 (Gen 5) Headset Wireless Head-ban...
Shop NowJabra Evolve3 75 - UC Link390a (Wireless Charging ...
Shop NowJabra Evolve3 75 - MS Link390a - Black
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wired & Wireless Head-ban...
Shop NowZebra HS3100-OTH-SB headphones/headset Wireless He...
Shop NowCisco Headset 561, Wireless Single On-Ear Digital ...
Shop NowJabra Evolve3 75 - MS Link390a (Wireless Charging ...
Shop NowCisco Headset 532, Wired Dual On-Ear Quick Disconn...
Shop NowCisco Headset 730, Wireless Dual On-Ear Bluetooth ...
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wired & Wireless Head-ban...
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wired & Wireless Head-ban...
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wireless Head-band Office...
Shop NowJabra Evolve3 75 - UC Link390a - Black
Shop NowBose 890101-0100 headphones/headset Wireless Head-...
Shop NowCorsair VIRTUOSO MAX WIRELESS, Silver Headset Hand...
Shop NowCorsair VIRTUOSO MAX WIRELESS, Carbon Headset Hand...
Shop NowJabra EVOLVE 75+ UC
Shop NowDELL Pro Premium Wireless ANC Headset - WL7024
Shop NowBose QuietComfort Ultra Headset Wired & Wireless H...
Shop NowJabra Engage 65 SE - Stereo, EMEA
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380c UC Stereo Stand, Black
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380a UC Stereo Stand, Black
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380c MS Stereo Stand, Black
Shop NowJabra Engage 75 SE - Stereo, EMEA
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380a MS Stereo Stand, Black
Shop NowJabra Engage 75 SE - Stereo, UK/HK/SG/AU/NZ
Shop NowJabra Engage 75 Mono
Shop NowJabra Engage 75 Mono
Shop NowJabra Evolve 75 SE - UC Stereo with Charging Stand
Shop NowRazer Kraken V4 Pro Headset Wired & Wireless Head-...
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380c MS Stereo, Black
Shop NowRazer BlackShark V3 Pro Counter-Strike 2 Edition H...
Shop NowJabra Engage 75 Stereo
Shop NowZebra HS3100 Headset Wireless Head-band Office/Cal...
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380c UC Stereo, Black
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380a MS Stereo, Black
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380a UC Stereo, Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
EPOS IMPACT SDW 5036T - EU/UK/AUS Head...
£322.70
£268.92
|
Bestseller
Zebra HS3100 Headset Wireless Head-ban...
£422.70
£352.25
|
New
Jabra EVOLVE 75+ UC
£285.78
£238.15
|
Jabra Engage 75 Mono
£312.78
£260.65
|
Hot Product
Jabra Engage 75 Stereo
£306.90
£255.75
|
Popular
Jabra Engage 65 Stereo
£276.54
£230.45
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1001037
|
HS3100-OTH
|
7599-838-199
|
9556-583-117
|
9559-583-111
|
9559-553-111
|
| Manufacturer |
EPOS
|
Zebra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|