Epson C13T07A140/114 Ink bottle black pigmented, 6.7K pages 2300 Photos 70ml for Epson ET-8500
£13.56
£11.30
Black, 70ml
More Information
| Capacity | 6700.00 |
|---|---|
| Colour | black |
| Content (ml) | 70.00 |
| Original | Yes |
| SKU | C13T07A140 |
| EAN | 8715946687285 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Y |
Description
OEM Epson C13T07A140 (114) Ink Bottle Black Pigmented 2300 Photos 70ml. OEM Epson C13T07A140 (114) Ink Bottle Black Pigmented 2300 Photos 70ml
Compatible Printers: Epson EcoTank ET-8500, Epson EcoTank ET-8550, Epson EcoTank ET-8500 Series
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Print technology | Inkjet |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | ET-8500 |
| Country of origin | Indonesia |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Black ink volume | 70 ml |
| Packaging data | |
| Package width | 57 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package weight | 130 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946688640 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
InkLab E502XLMULTI printer ink refill Compatible
Shop NowInkLab Bottle-LightCyan Compatible
Shop NowInkLab Bottle-LightMagenta Compatible
Shop NowInkLab 503XL Epson Compatible Yellow Replacement I...
Shop NowInkLab 503XL Epson Compatible Magenta Replacement ...
Shop NowInkLab 604 Epson Compatible Black Replacement Ink
Shop NowEpson C13T09B440/107 Ink cartridge yellow, 7.2K pa...
Shop NowInkLab Bottle-Magenta Compatible
Shop NowCanon 4699C001/GI-53BK Ink bottle black, 3.7K page...
Shop NowCanon 4717C001/GI-53R Ink bottle red, 3K pages 60m...
Shop NowCanon 4690C001/GI-53Y Ink bottle yellow, 3K pages ...
Shop NowCanon 4708C001/GI-53GY Ink bottle gray, 3K pages 6...
Shop NowCanon 4681C001/GI-53M Ink bottle magenta, 3K pages...
Shop NowInkLab E603XLY printer ink refill Compatible
Shop NowInkLab E603XLC printer ink refill Compatible
Shop NowInkLab E502XL printer ink refill Compatible
Shop NowInkLab E603XLM printer ink refill Compatible
Shop NowInkLab E29XL-MULT printer ink refill Compatible
Shop NowInkLab E2991XL printer ink refill Compatible
Shop NowEpson C13T00S44A/103 Ink bottle yellow, 4.5K pages...
Shop NowEpson C13T00Q140/105 Ink bottle black, 8K pages IS...
Shop NowEpson C13T67324A/T6732 Ink bottle cyan, 1.8K pages...
Shop NowEpson C13T07B140/114 Ink bottle foto black, 6.7K p...
Shop NowEpson C13T07B240/114 Ink bottle cyan, 6.7K pages 2...
Shop NowEpson C13T07B440/114 Ink bottle yellow, 6.7K pages...
Shop NowCanon 4412C001/GI-56BK Ink bottle black, 6K pages ...
Shop NowEpson C13T774140/T7741 Ink bottle black, 6K pages ...
Shop NowCanon 4432C001/GI-56Y Ink bottle yellow, 14K pages...
Shop NowEpson C13T664340/664 Ink bottle magenta, 6.5K page...
Shop NowEpson C13T03M140/111 Ink bottle black high-capacit...
Shop NowEpson C13T06B440/113 Ink bottle yellow, 6K pages 7...
Shop NowEpson C13T06B240/113 Ink bottle cyan, 6K pages 70m...
Shop NowEpson C13T06B140/113 Ink bottle black, 7.5K pages ...
Shop NowEpson C13T06B340/113 Ink bottle magenta, 6K pages ...
Shop NowHP 1VV24AE/32XL Ink cartridge black, 6K pages 135m...
Shop NowEpson C13T03R140/102 Ink bottle black, 7.5K pages ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Epson C13T07A140/114 Ink bottle black...
£13.56
£11.30
|
Epson C13T664340/664 Ink bottle magent...
£15.96
£13.30
|
Recommended
Epson C13T774140/T7741 Ink bottle blac...
£12.04
£10.03
|
Popular
Epson C13T67344A/T6734 Ink bottle yell...
£15.25
£12.71
|
New
Epson C13T00Q140/105 Ink bottle black,...
£14.20
£11.83
|
Bestseller
Epson C13T03R140/102 Ink bottle black,...
£13.25
£11.04
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T07A140
|
C13T664340
|
C13T774140
|
C13T67344A
|
C13T00Q140
|
C13T03R140
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
Original
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|