Epson C13T09B540/107 Ink cartridge light cyan, 7.2K pages 70ml for Epson ET-18100
£8.28
£6.90
107 EcoTank Light Cyan ink bottle
- High quality prints
- Ultra-low-cost
More Information
| Printing colours | Light cyan |
|---|---|
| Capacity | 7200.00 |
| Colour | photocyan |
| Content (ml) | 70.00 |
| SKU | C13T09B540 |
| EAN | 8715946712437 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Y |
Description
High-quality photo printing
This six-colour, dye-based ink set delivers smooth tonal gradations and deeper, more natural blacks, detailed high-contrast images and natural skin tones. The 70ml ink bottles provide an abundant supply of ink so you can print lots of professional-looking, glossy photos at your convenience without worrying about costs or running out of ink.
Unleash your creativity
Feel free to print your photos without worrying about the cost with this ink series. From the first set of inks included with your EcoTank printer, you'll have enough ink to print up to 2,100 (10x15cm) photos [1].
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product for you.
This six-colour, dye-based ink set delivers smooth tonal gradations and deeper, more natural blacks, detailed high-contrast images and natural skin tones. The 70ml ink bottles provide an abundant supply of ink so you can print lots of professional-looking, glossy photos at your convenience without worrying about costs or running out of ink.
Unleash your creativity
Feel free to print your photos without worrying about the cost with this ink series. From the first set of inks included with your EcoTank printer, you'll have enough ink to print up to 2,100 (10x15cm) photos [1].
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product for you.
Compatible Printers: Epson EcoTank ET-18100
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | EcoTank ET-18100 |
| Printing colours | Light Cyan |
| Colour ink volume | 70 ml |
| Packaging data | |
| Package width | 57 mm |
| Package depth | 57 mm |
| Package height | 177 mm |
| Package weight | 130 g |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Products per pallet | 1890 pc(s) |
| Pallet gross width | 100 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 15 cm |
| Products per pallet layer | 63 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 1350 pc(s) |
| Pallet net width | 80 cm |
| Pallet net height | 15 cm |
| Pallet net length | 120 cm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946712178 |
| Products per pallet (EU) | 45 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 32159000900 |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 1890 pc(s) |
| Pallet gross width | 100 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 15 cm |
| Products per pallet layer | 63 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 1350 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 32159000900 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Epson C13T00R340/106 Ink bottle magenta, 5K pages ...
Shop NowEpson C13T09B640/107 Ink cartridge light magenta, ...
Shop NowCanon 4680C001/GI-43M Ink bottle magenta 3800 Phot...
Shop NowCanon 4698C001/GI-43BK Ink bottle black 3800 Photo...
Shop NowCanon 4672C001/GI-43C Ink bottle cyan 3800 Photos ...
Shop NowCanon 4716C001/GI-43R Ink bottle red 60ml for Cano...
Shop NowCanon 4690C001/GI-53Y Ink bottle yellow, 3K pages ...
Shop NowCanon 4708C001/GI-53GY Ink bottle gray, 3K pages 6...
Shop NowCanon 4681C001/GI-53M Ink bottle magenta, 3K pages...
Shop NowCanon 3385C001/GI-40PGBK Ink bottle black, 6K page...
Shop NowEpson C13T00R140/106 Ink bottle foto black, 5K pag...
Shop NowCanon 1603C001/GI-590BK Ink bottle black, 6K pages...
Shop NowHP M0H55AE/GT52 Ink cartridge magenta, 8K pages 70...
Shop NowCanon 4699C001/GI-53BK Ink bottle black, 3.7K page...
Shop NowCanon 1606C001/GI-590Y Ink bottle yellow, 7K pages...
Shop NowEpson C13T00R440/106 Ink bottle yellow, 5K pages 3...
Shop NowEpson C13T00R240/106 Ink bottle cyan, 5K pages 340...
Shop NowEpson C13T00P440/104 Ink bottle yellow, 7.5K pages...
Shop NowCanon 1605C001/GI-590M Ink bottle magenta, 7K page...
Shop NowEpson C13T00P340/104 Ink bottle magenta, 7.5K page...
Shop NowCanon 4547C001/GI-51M Ink bottle magenta, 7.7K pag...
Shop NowCanon 1604C001/GI-590C Ink bottle cyan, 7K pages 7...
Shop NowEpson C13T03R240/102 Ink bottle cyan, 6K pages 70m...
Shop NowEpson C13T774140/T7741 Ink bottle black, 6K pages ...
Shop NowEpson C13T664240/664 Ink bottle cyan, 6.5K pages 7...
Shop NowEpson C13T06B440/113 Ink bottle yellow, 6K pages 7...
Shop NowEpson C13T03M140/111 Ink bottle black high-capacit...
Shop NowEpson C13T664440/664 Ink bottle yellow, 6.5K pages...
Shop NowEpson C13T03R440/102 Ink bottle yellow, 6K pages 7...
Shop NowEpson C13T00P240/104 Ink bottle cyan, 7.5K pages 6...
Shop NowEpson C13T06B340/113 Ink bottle magenta, 6K pages ...
Shop NowEpson C13T06B240/113 Ink bottle cyan, 6K pages 70m...
Shop NowEpson C13T03R340/102 Ink bottle magenta, 6K pages ...
Shop NowHP 1VU26AE/31 Ink cartridge cyan, 8K pages 70ml fo...
Shop NowHP 1VU27AE/31 Ink cartridge magenta, 8K pages 70ml...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Epson C13T09B540/107 Ink cartridge lig...
£8.28
£6.90
|
Hot Product
Epson C13T664440/664 Ink bottle yellow...
£7.90
£6.58
|
Popular
Epson C13T664240/664 Ink bottle cyan,...
£15.96
£13.30
|
Bestseller
Epson C13T664140/664 Ink bottle black,...
£7.90
£6.58
|
New
Epson C13T774140/T7741 Ink bottle blac...
£12.04
£10.03
|
Recommended
Canon 1603C001/GI-590BK Ink bottle bla...
£10.04
£8.37
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T09B540
|
C13T664440
|
C13T664240
|
C13T664140
|
C13T774140
|
1603C001
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Canon
|
| Type |
Original
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
N/A
|
N/A
|