Ergotron 61-143-003 TV mount/stand Silver
£119.42
£99.52
Wall/display brackets and hardware fastener kit, 32" displays
More Information
| Maximum weight capacity | 79 kg |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 61-143-003 |
| EAN | 0698833041217 |
| Manufacturer | Ergotron |
| Availability | Y |
Description
TM Tilting Wall Mount
The TM is the perfect accessory for large displays or TVs weighing up to 175 lbs (79 kg). Attaching your valuable flat panel investment to a wall can be nerve-racking. So we took our engineering know-how and created an extremely stable TV wall mount solution that’s easy to install. With its integrated CF motion technology, anyone can effortlessly tilt the screen to the perfect angle.
The TM is the perfect accessory for large displays or TVs weighing up to 175 lbs (79 kg). Attaching your valuable flat panel investment to a wall can be nerve-racking. So we took our engineering know-how and created an extremely stable TV wall mount solution that’s easy to install. With its integrated CF motion technology, anyone can effortlessly tilt the screen to the perfect angle.
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity | 79 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Silver |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.08 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Manhattan Floor Stand for TV & Monitor Mounts (Ult...
Shop NowManhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, F...
Shop NowNeomounts WL40S-850BL14 TV mount wall 40-65" - ful...
Shop NowLogiLink BP0121 TV mount/stand 139.7 cm (55") Blac...
Shop NowLogiLink BP0079 TV mount/stand 177.8 cm (70")
Shop NowManhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, F...
Shop NowNeomounts WL40-550BL18 TV mount wall 43-75" - full...
Shop NowMultibrackets M Universal Fixed Wallmount SD MAX 8...
Shop NowB-Tech XRWALLT 165.1 cm (65") Black
Shop NowChief RLXT3 TV mount 2.16 m (85") Black
Shop NowB-Tech XRWALLFXL 2.18 m (86") Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Ergotron 61-143-003 TV mount/stand Sil...
£119.42
£99.52
|
Popular
Ergotron LX HD Wall Mount Swing Arm 10...
£96.12
£80.10
|
Hot Product
Peerless ST640P TV mount 127 cm (50&qu...
£97.13
£80.94
|
Manhattan Floor Stand for TV & Mon...
£123.80
£103.17
|
Bestseller
B-Tech XRWALLFXL 2.18 m (86") Black
£96.79
£80.66
|
Recommended
B-Tech XRWALLT 165.1 cm (65") Black
£99.74
£83.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
61-143-003
|
45-268-026
|
ST640P
|
462044
|
XRWALLFXL/B
|
XRWALLT/B
|
| Manufacturer |
Ergotron
|
Ergotron
|
Peerless
|
Manhattan
|
B-Tech
|
B-Tech
|
| Product colour |
Silver
|
Aluminium
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Floor
|
Wall
|
Wall
|