LogiLink BP0121 TV mount/stand 139.7 cm (55") Black
£98.03
£81.69
TV-Monitor cart, 32–55", 35 kg, height adjustable
- Suitable for 32–55" monitors
- Adjustable TV height
- With four lockable heavy-duty castors
- Telescopic column design
- Can be tilted without tools or adjusted in height by spring lock
More Information
| Maximum weight capacity | 35 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 55 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| SKU | BP0121 |
| EAN | 4052792060324 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | Y |
Description
With the LogiLink multifunction cart, you can easily mount your TV monitor without drilling holes in the wall. The BP0121 is a classy and perfect solution for office presentations. With the four lockable heavy-duty castors, the display cart allows you to place your TV in the room comfortably and easy. You can also tilt the monitor without any tools or adjust the height with an effortless spring lock.
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Panel mounting interface | 100 x 100,200 x 100,200 x 200,300 x 300,300 x 200,400 x 200,400 x 400,400 x 300 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Suitable for computer monitor | Yes |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -10 - 10° |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Lockable wheels | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Lockable wheels | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic, Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 715 mm |
| Height | 1730 mm |
| Weight | 12.8 kg |
| Depth (max) | 79.5 cm |
| Other features | |
| Mounting type | Floor |
| Mounting | Freestanding |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Multibrackets M Universal Fixed Wallmount SD MAX 8...
Shop NowErgotron 61-143-003 TV mount/stand Silver
Shop NowStarTech.com TV Wall Mount for up to 80 inch (110l...
Shop NowManhattan Floor Stand for TV & Monitor Mounts (Ult...
Shop NowManhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, F...
Shop NowManhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, F...
Shop NowNeomounts WL40S-850BL14 TV mount wall 40-65" - ful...
Shop NowNeomounts WL40-550BL16 TV mount wall 40-65" - full...
Shop NowLogiLink BP0079 TV mount/stand 177.8 cm (70")
Shop NowNeomounts WL35-750BL18 Heavy duty wall mount 55-98...
Shop NowNeomounts WL40-550BL18 TV mount wall 43-75" - full...
Shop NowVivolink VLMW2355A TV mount/stand 139.7 cm (55") B...
Shop NowPeerless ST650P TV mount 190.5 cm (75") Black
Shop NowNeomounts LFD-W1000 TV mount wall 60-100" - fixed
Shop NowPeerless SF660P TV mount 2.03 m (80") Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
LogiLink BP0121 TV mount/stand 139.7 c...
£98.03
£81.69
|
Hot Product
Peerless SF660P TV mount 2.03 m (80&qu...
£90.91
£75.76
|
Bestseller
Peerless ST650P TV mount 190.5 cm (75&...
£90.91
£75.76
|
Ergotron 61-143-003 TV mount/stand Sil...
£119.42
£99.52
|
Popular
Vivolink VLMW2355A TV mount/stand 139....
£78.44
£65.37
|
Recommended
StarTech.com TV Wall Mount for up to 8...
£141.61
£118.01
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BP0121
|
SF660P
|
ST650P
|
61-143-003
|
VLMW2355A
|
FPWARTS1
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
Peerless
|
Peerless
|
Ergotron
|
VivoLink
|
StarTech.com
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Silver
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Floor
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|