Ergotron Neo-Flex™ Notebook Lift Stand Laptop stand Black
£60.74
£50.62
Neo-Flex® Notebook Lift Stand
- Just add an external keyboard and get the comfort of a full desktop computer system with notebook portability
- Smooth one-step lift and tilt functionality promotes true ergonomic viewing
- Create an efficient dual-display configuration by placing your notebook’s screen alongside an LCD
- Vented platform allows for cooling air flow
- Integrated base rollers enable 360° rotation of the stand so you can share your views with others
- Patented Constant ForceTM motion technology
- Can be used as a projector platform
- Make group-viewing of family photos or the Internet more enjoyable and easy
- Superior technical design enables use with or without a port replicator
- Easy to use—simple installation and effortless operation
More Information
| SKU | 33-334-085 |
|---|---|
| EAN | 0698833009705 |
| Manufacturer | Ergotron |
| Availability | Y |
Description
This premium laptop stand features a six-inch (15 cm) height adjustment range, offering true ergonomic functionality: lift, turn and tilt a laptop’s screen to the optimum position to increase comfort.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop stand |
| Maximum weight capacity | 6.4 kg |
| Product colour | Black |
| Heat-resistant | Yes |
| Ergonomics | |
| Pan range | 0 - 360° |
| Tilt angle range | -25 - 15° |
| Lift | 15 cm |
| Height adjustment range | 0 - 152 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.63 kg |
| Package weight | 2.3 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 412 x 396 x 122 mm |
| Display | |
| Maximum weight capacity | 6.4 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 2.3 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 412 x 396 x 122 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Height adjustment range | 0 - 152 mm |
| Adjustable | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Package dimensions (WxDxH) | 412 x 396 x 122 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ALOGIC Elite Plus Adjustable Laptop Riser - Silver
Shop NowStarTech.com Telescopic Laptop Stand, 360 Swivel B...
Shop NowStarTech.com Rotating Laptop Stand, 360 Swivel, Er...
Shop NowLogiLink BP0069 laptop stand Grey
Shop NowStarTech.com Laptop Stand for Desk, Ergonomic Lapt...
Shop NowNeomounts DS20-425BL1 Laptop holder monitor arm 11...
Shop Nowj5create JTS223-N Laptop Stand with USB™ 4-Port ...
Shop NowFellowes Laptop Stand for Desk - Hana LT Laptop St...
Shop NowFellowes Laptop Stand for Desk - Hana LT Laptop St...
Shop NowLindy Laptop/Notebook Display Arm
Shop NowPort Designs 901108 notebook stand Black 39.6 cm (...
Shop NowFellowes Professional Series Laptop Workstation
Shop NowStarTech.com Adjustable Laptop Stand - Heavy Duty ...
Shop NowALOGIC Elite Power Laptop Stand with Wireless Char...
Shop NowR-Go Tools Tablet and laptop stand R-Go Riser Duo,...
Shop NowKensington SmartFit Laptop Riser
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Ergotron Neo-Flex™ Notebook Lift Stand...
£60.74
£50.62
|
New
Fellowes Professional Series Laptop Wo...
£49.24
£41.03
|
Popular
R-Go Tools Laptop stand R-Go Riser Att...
£51.13
£42.61
|
Bestseller
Kensington SmartFit Laptop Riser
£65.75
£54.79
|
R-Go Tools Tablet and laptop stand R-G...
£92.88
£77.40
|
Recommended
StarTech.com Adjustable Laptop Stand -...
£49.62
£41.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
33-334-085
|
8024602
|
RGORIATBL
|
K52783WW
|
RGORIDUOBL
|
LTSTND
|
| Manufacturer |
Ergotron
|
Fellowes
|
R-Go Tools
|
Kensington
|
R-Go Tools
|
StarTech.com
|