j5create JTS223-N Laptop Stand with USB™ 4-Port Hub
£57.44
£47.87
j5create JTS223 Laptop Stand with USB™ 4-Port Hub, Space Grey
- Adjustable viewing angles and heights help reduce eye strain and improve posture
- Fits most laptops up to 16 in
- Aluminum construction with a weight capacity of up to 22 lbs. (10 kg)
- Nonslip protective pads help prevent slipping and scratches
- Foldable design for easy storage and portability
- Integrated USB-C® mini hub features four USBTM Type-A SuperSpeed 5Gbps ports
More Information
| Product colour | Grey |
|---|---|
| SKU | JTS223-N |
| EAN | 0847626006067 |
| Manufacturer | j5create |
| Availability | Y |
Description
"The laptop stand is made of durable aluminum designed to support laptops and a variety of other items such as tablets, books, and similar objects. Its foldable design allows for easy storage or transport. The viewing angle and height can be adjusted to fit your needs and to optimize your viewing experience.
The integrated USB-C® mini hub features four USB™ 5Gbps Type-A ports, providing the connectivity you need for enhanced productivity and to connect your peripherals."
The integrated USB-C® mini hub features four USB™ 5Gbps Type-A ports, providing the connectivity you need for enhanced productivity and to connect your peripherals."
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Card reader integrated | No |
| HDMI ports quantity | 0 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 382 g |
| Width | 65 mm |
| Depth | 25 mm |
| Height | 275 mm |
| Package width | 293.5 mm |
| Package depth | 82 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 466 g |
| Packaging data | |
| Package width | 293.5 mm |
| Package depth | 82 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 466 g |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Performance | |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Card reader integrated | No |
| Technical details | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Compatibility | Compatible with: Windows® 10/11 macOS ® 10.8 or later |
| Shipping (inner) case width | 11.6 cm |
| Shipping (inner) case length | 32.6 cm |
| Shipping (inner) case height | 9.3 cm |
| Products per shipping (inner) case | 3 pc(s) |
| Country of origin | Taiwan |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 342 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 118 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.9 kg |
| Products per master (outer) case | 9 pc(s) |
| Shipping (inner) case width | 11.6 cm |
| Shipping (inner) case length | 32.6 cm |
| Shipping (inner) case height | 9.3 cm |
| Products per shipping (inner) case | 3 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Other features | |
| Compatibility | Compatible with: Windows® 10/11 macOS ® 10.8 or later |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
StarTech.com Laptop Stand for Desk, Ergonomic Lapt...
Shop NowALOGIC Elite Plus Adjustable Laptop Riser - Silver
Shop NowStarTech.com Telescopic Laptop Stand, 360 Swivel B...
Shop NowStarTech.com Rotating Laptop Stand, 360 Swivel, Er...
Shop NowNeomounts DS20-425BL1 Laptop holder monitor arm 11...
Shop NowLindy Laptop/Notebook Display Arm
Shop NowLogiLink BP0069 laptop stand Grey
Shop NowLogiLink BP0033 laptop stand Silver
Shop NowPort Designs 901108 notebook stand Black 39.6 cm (...
Shop NowStarTech.com Adjustable Laptop Stand - Heavy Duty ...
Shop NowNeomounts NSLS200 Laptop stand 10-17" - height adj...
Shop NowFellowes Laptop Stand for Desk - Hana LT Laptop St...
Shop NowFellowes Laptop Stand for Desk - Hana LT Laptop St...
Shop NowALOGIC Elite Power Laptop Stand with Wireless Char...
Shop NowFellowes Professional Series Laptop Workstation
Shop NowErgotron Neo-Flex™ Notebook Lift Stand Laptop st...
Shop NowKensington SmartFit Laptop Riser
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
j5create JTS223-N Laptop Stand with US...
£57.44
£47.87
|
Hot Product
Ergotron Neo-Flex™ Notebook Lift Stand...
£60.74
£50.62
|
New
Fellowes Professional Series Laptop Wo...
£49.24
£41.03
|
Popular
R-Go Tools Laptop stand R-Go Riser Att...
£51.13
£42.61
|
Bestseller
Kensington SmartFit Laptop Riser
£65.75
£54.79
|
LogiLink BP0033 laptop stand Silver
£48.83
£40.69
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
JTS223-N
|
33-334-085
|
8024602
|
RGORIATBL
|
K52783WW
|
BP0033
|
| Manufacturer |
j5create
|
Ergotron
|
Fellowes
|
R-Go Tools
|
Kensington
|
LogiLink
|