EXSYS EX-11072 interface cards/adapter Internal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
£45.23
£37.69
USB 3.0 PCI-Express board with 2 external + 2 internal Ports
- Compliant with USB 3.0 and Intel xHCI specification
- Supports all USB Compliant Data Transfer Type such as Control/Bulk/Interrupt/Isochronous
- Support up to 123 device
- Fully PCI Express Gen2 Specification Compliant
- Support “Hot Swapping” and “Plug-and-Play”
- Chip-Set: Renesas uPD720202
More Information
| Host interface | PCIe |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | EX-11072WO |
| EAN | 4718359110726 |
| Manufacturer | EXSYS |
| Availability | Y |
Description
The EX-11072 USB 3.0 PCI-Express board offer you each two internal and external Super-Speed USB 3.0 port. The EX-11072 it’s design for connect four more USB 1.1, 2.0 or 3.0 pe-ripheral device to your Workstation, Desktop or Server. He support USB 1.1 Low-Speed (1.5Mbps), Full-Speed (12Mpbs), USB 2.0 High-Speed (480Mbps) and USB 3.0 Super-Speed (5Gbps). It is an ideal technology for external storage devices, digital cameras, webcams, scanners and much more. For support the power of 900mA to the external or internal USB 3.0 port, need the power from the computer case power supply. The internal 20 pin header USB 3.0 connector it’s Mother-Board compatible. The EX-11070 adapter kit with 2 x USB 3.0 connector and LowProfile bracket are included.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Host interface | PCIe |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Performance | |
| Hot-swap | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Design | |
| Hot-swap | Yes |
| Internal | Yes |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 x64, Windows Server 2012, Windows Server 2012 x64 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 75 mm |
| Depth | 52 mm |
| Weight | 200 g |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Drivers included | Yes |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Drivers included | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Microconnect MC-JL82576EB interface cards/adapter ...
Shop NowUbiquiti UACC-ADAPTER-RJ45-USBC-5GE interface card...
Shop NowLogiLink PC0089 interface cards/adapter Internal U...
Shop NowDigitus PCIe card 2x USB-C + 3x USB A
Shop NowLogiLink WL0248 interface cards/adapter Internal B...
Shop NowACS ACM1252U-Y3 interface cards/adapter
Shop NowStarTech.com 2-Port USB 3.2 Gen 2 PCIe Card, USB-C...
Shop NowStarTech.com 1-port PCI Express RS232 Serial Adapt...
Shop NowStarTech.com 2-port PCI Express RS232 Serial Adapt...
Shop NowMicroconnect USB3.1C-LEN interface cards/adapter
Shop NowACS ACM1252U-Z2 interface cards/adapter
Shop NowDeLOCK 4 x serial PCI Express card interface cards...
Shop NowLogiLink AU0032 interface cards/adapter
Shop NowStar Micronics IFBD-HC03 interface cards/adapter I...
Shop NowSUNIX Group SER6437AL interface cards/adapter Inte...
Shop NowStarTech.com 7-Port PCI Express USB 3.0 Card - Sta...
Shop NowHP 2.5GbE LAN Flex Port Z2 Mini
Shop NowDeLOCK 95243 interface cards/adapter Internal Seri...
Shop NowStarTech.com 2-Port PCI Express Serial Card with 1...
Shop NowHP 1GbE LAN Flex Port 2020
Shop NowStarTech.com 2-port PCI Express RS232 Serial Adapt...
Shop NowEpson UB-P02II
Shop NowStarTech.com 4 Port PCI Express PCIe SuperSpeed US...
Shop NowDELL SA224 interface cards/adapter RJ-45
Shop NowEpson UB-S01
Shop NowDeLOCK PCI Express x1 Card to 2 x external SuperSp...
Shop NowDELL Adapter- USB-C to Ethernet (PXE Boot)
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
EXSYS EX-11072 interface cards/adapter...
£45.23
£37.69
|
New
Epson UB-P02II
£45.49
£37.91
|
Hot Product
Epson UB-S01
£32.28
£26.90
|
DeLOCK 4 x serial PCI Express card int...
£60.90
£50.75
|
Bestseller
StarTech.com 4 Port PCI Express PCIe S...
£39.50
£32.92
|
Popular
Tripp Lite USA-19HS Keyspan USB to Ser...
£35.74
£29.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EX-11072WO
|
C32C823891
|
C32C823361
|
89178
|
PEXUSB3S4V
|
USA-19HS
|
| Manufacturer |
EXSYS
|
Epson
|
Epson
|
DeLOCK
|
StarTech.com
|
Tripp Lite
|
| Internal |
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
N
|
| Host interface |
PCIe
|
Parallel
|
Serial
|
PCIe
|
PCIe
|
USB
|
| Output interface |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
Parallel
|
Serial
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
Serial
|