SUNIX Group SER6437AL interface cards/adapter Internal RS-232
£47.40
£39.50
SER6437AL - 2-port RS-232 Low Profile PCI Express Board
More Information
| Host interface | PCIe |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | RS-232 |
| SKU | SER6437AL |
| EAN | 8716065283907 |
| Manufacturer | Sunix Group |
| Availability | Y |
Description
SUNIX SER6437AL, PCI Express serial communication board meets the PCI Express Base Specification Revision 2.0, allows users to add or expand two RS-232 COM ports on PC-based system to use serial devices further. It is compatible with PCI Express x1, x2, x4, x8 and x16 lane Bus allowing it to be installed in any PC-based system with low profile bracket structure. The majorities of today’s motherboard is not equipped with serial ports or only have one serial port. With SUNIX PCI Express serial board, users can add one serial port to their system, allowing them to use serial devices further. SUNIX SER6437AL card has 128-bytes onboard FIFO buffer and compatible with 16C950 UART specifications. It is designed with SUNIX UART controller, SUN2212 and as well built with many of SUNIX advanced features and technologies, making it the best solution for commercial and industrial automation applications.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | RS-232 |
| SATA revision | 2.0 |
| Host interface | PCIe |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| FIFO (First In, First Out) | 128 B |
| Performance | |
| Stop bits | 1, 1.5, 2 |
| Baud rate | 115.2 Kbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| FIFO (First In, First Out) | 128 B |
| Flow control support | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, VCCI, BSMI |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Certification | CE, FCC, VCCI, BSMI |
| Features | |
| Stop bits | 1, 1.5, 2 |
| Baud rate | 115.2 Kbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| FIFO (First In, First Out) | 128 B |
| Flow control support | Yes |
| Parity bit | Even, Mark, N, Odd, Space |
| Flow Control type | N, RTS/CTS, XON/XOFF |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 65 mm |
| Height | 68 mm |
| Packaging data | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Package type | Box |
| Quick installation guide | Yes |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Packaging content | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Package type | Box |
| Quick installation guide | Yes |
| Quantity | 1 |
| Other features | |
| Flow control support | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
SUNIX Group USB4300N interface cards/adapter Inter...
Shop NowVivolink VLEXT100 interface cards/adapter
Shop NowLogiLink PC0089 interface cards/adapter Internal U...
Shop NowDigitus PCIe card 2x USB-C + 3x USB A
Shop NowStarTech.com PCI Express Serial Card, PCIe to RS23...
Shop NowLogiLink WL0248 interface cards/adapter Internal B...
Shop NowACS ACM1252U-Y3 interface cards/adapter
Shop NowStarTech.com 5-Port USB PCIe Card - 10Gbps USB 3.1...
Shop NowMicroconnect MC-JL82576EB interface cards/adapter ...
Shop NowDeLOCK 4 x serial PCI Express card interface cards...
Shop NowLogiLink AU0032 interface cards/adapter
Shop NowMicroconnect USB3.1C-LEN interface cards/adapter
Shop NowStar Micronics IFBD-HC03 interface cards/adapter I...
Shop NowEXSYS EX-11072 interface cards/adapter Internal US...
Shop NowHP 2.5GbE LAN Flex Port Z2 Mini
Shop NowStarTech.com 1-port PCI Express RS232 Serial Adapt...
Shop NowEpson UB-P02II
Shop NowDeLOCK 95243 interface cards/adapter Internal Seri...
Shop NowEpson UB-S01
Shop NowStarTech.com 2-Port PCI Express Serial Card with 1...
Shop NowASUS Hyper M.2 x16 Gen 4 interface cards/adapter I...
Shop NowStarTech.com 2-port PCI Express RS232 Serial Adapt...
Shop NowDeLOCK PCI Express x1 Card to 2 x external SuperSp...
Shop NowStarTech.com 4 Port PCI Express PCIe SuperSpeed US...
Shop NowDELL Adapter- USB-C to Ethernet (PXE Boot)
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
SUNIX Group SER6437AL interface cards/...
£47.40
£39.50
|
Recommended
Epson UB-P02II
£45.49
£37.91
|
Popular
Epson UB-S01
£45.49
£37.91
|
DeLOCK 4 x serial PCI Express card int...
£60.89
£50.74
|
Bestseller
StarTech.com 4 Port PCI Express PCIe S...
£37.10
£30.92
|
Hot Product
Tripp Lite USA-19HS Keyspan USB to Ser...
£38.05
£31.71
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SER6437AL
|
C32C823891
|
C32C823361
|
89178
|
PEXUSB3S4V
|
USA-19HS
|
| Manufacturer |
Sunix Group
|
Epson
|
Epson
|
DeLOCK
|
StarTech.com
|
Tripp Lite
|
| Internal |
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
N
|
| Host interface |
PCIe
|
Parallel
|
Serial
|
PCIe
|
PCIe
|
USB
|
| Output interface |
RS-232
|
Parallel
|
Serial
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
Serial
|