Fractal Design Ion 3 Gold 750W power supply unit 24-pin ATX ATX Black
£105.77
£88.14
750 W, 80PLUS Gold, ATX 3.1, Fully modular, 100-240 V, FDB
More Information
| SKU | FD-P-IA3G-750 |
|---|---|
| Manufacturer | Fractal Design |
| Availability | Y |
| Product Family | Ion |
Description
Ion 3 Gold delivers efficient, stable power for next-generation gaming systems. With ATX12V 3.1 compatibility, native PCIe Gen 5 support, and 80 PLUS Gold efficiency, it’s built for reliable, long-term performance.
Future-ready
Connect next-generation components with ATX12V 3.1 compatibility and enjoy stable performance with graphics card power excursion support.
Native Gen 5 support
Power modern graphics cards with 16-pin PCIe Gen 5 12V-2×6 support featuring shortened sense pins for a reliable, secure connection.
Momentum cooling
Featuring a powerful Momentum 14 fan with a fluid dynamic bearing and LCP blades to ensure lower noise, cooler operation, and a longer lifespan.
Certified efficiency
80 PLUS Gold–certified for efficient performance with reduced energy use and heat output through optimized power delivery.
Quiet operation
Featuring variable fan speeds for adaptive cooling and the option to activate Zero RPM Mode for near-silent operation under lighter loads.
Fully modular
Achieve a clean, uncluttered build with a fully modular design and UltraFlex cables for smoother cable routing.
Designed to last
Built with high-quality, reliable components including Japanese 105°C capacitors and an extensive 10-year warranty.
Future-ready
Connect next-generation components with ATX12V 3.1 compatibility and enjoy stable performance with graphics card power excursion support.
Native Gen 5 support
Power modern graphics cards with 16-pin PCIe Gen 5 12V-2×6 support featuring shortened sense pins for a reliable, secure connection.
Momentum cooling
Featuring a powerful Momentum 14 fan with a fluid dynamic bearing and LCP blades to ensure lower noise, cooler operation, and a longer lifespan.
Certified efficiency
80 PLUS Gold–certified for efficient performance with reduced energy use and heat output through optimized power delivery.
Quiet operation
Featuring variable fan speeds for adaptive cooling and the option to activate Zero RPM Mode for near-silent operation under lighter loads.
Fully modular
Achieve a clean, uncluttered build with a fully modular design and UltraFlex cables for smoother cable routing.
Designed to last
Built with high-quality, reliable components including Japanese 105°C capacitors and an extensive 10-year warranty.
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan location | Rear |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Product colour | Black |
| Fan location | Rear |
| Power | |
| Total power | 750 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Power protection features | Over current, Over power, Over voltage, Short circuit, Under voltage |
| Efficiency | 45% |
| Number of +12V rail(s) | 1 |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power cable length | 60 cm |
| SATA power cable length | 150,650 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length | 150,650 mm |
| Motherboard power connector | 24-pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 6 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 2 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 3 |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Cabling type | Fully-Modular |
| Performance | |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Purpose | PC |
| ATX version | 3.1 |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Bearing technology | FDB |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 40 - 50 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | BSMI, CB, CCC, CE, Federal Communications Commission (FCC), ICES, KC, RCM, TÜV mark, UKCA, cULus |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Packaging content | |
| Cables included | DC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | DC |
| Package depth | 354 mm |
| Package width | 189 mm |
| Package height | 122 mm |
| Package weight | 3.2 kg |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ErP |
| Compliance certificates | BSMI, CB, CCC, CE, Federal Communications Commission (FCC), ICES, KC, RCM, TÜV mark, UKCA, cULus |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Corsair RMe Series RM750e power supply unit 750 W ...
Shop NowSeasonic Focus GX power supply unit 750 W 20+4 pin...
Shop NowASUS ROG -STRIX-850P-GAMING power supply unit 850 ...
Shop NowNZXT C1200 Gold ATX 3.1 power supply unit 1200 W 2...
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 850W power supply unit 20+...
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 750W power supply unit 20+...
Shop NowLC-Power LC6850G-SI V3.1 power supply unit 850 W 2...
Shop Nowbe quiet! POWER ZONE 2 1000W power supply unit 20+...
Shop Nowbe quiet! POWER ZONE 2 750W power supply unit 20+4...
Shop Nowbe quiet! POWER ZONE 2 850W power supply unit 20+4...
Shop NowHPE P03178-B21 power supply unit 1000 W
Shop NowCooler Master MWE Gold 850 V2 ATX 3.1 power supply...
Shop NowCooler Master MWE Gold 1250 V2 ATX 3.1 power suppl...
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 1000W power supply unit 20...
Shop NowCooler Master MWE Gold 1050 V2 ATX 3.1 power suppl...
Shop NowFSP VITA GD 850W power supply unit 20+4 pin ATX AT...
Shop Nowbe quiet! Pure Power 13 M | 850W power supply unit...
Shop Nowbe quiet! Pure Power 13 M | 750W power supply unit...
Shop Nowbe quiet! Pure Power 13 M | 650W power supply unit...
Shop Nowbe quiet! Pure Power 13 M | 1000W power supply uni...
Shop NowFSP VITA-1000GM power supply unit 1000 W 20+4 pin ...
Shop NowAntec VP PLUS GSK V2 ATX3.1 power supply unit 850 ...
Shop NowNZXT C1000 Gold Core power supply unit 1000 W 24-p...
Shop NowNZXT C750 Gold Core power supply unit 750 W 24-pin...
Shop NowSeasonic CORE BC-750 ATX 3.1 power supply unit 750...
Shop NowSeasonic CORE BC-850 ATX 3.1 power supply unit 850...
Shop NowASUS TUF Gaming 1000W Gold White Edition power sup...
Shop NowASUS TUF Gaming 1000W Gold power supply unit 20+4 ...
Shop NowASUS TUF Gaming 850W Gold power supply unit 24-pin...
Shop NowHPE P39385-001 power supply unit 800 W 1U
Shop NowHPE 865438-B21 power supply unit 800 W 1U
Shop NowKolink Regulator power supply unit 1200 W 20+4 pin...
Shop NowHPE P03178-B21 power supply unit 1000 W
Shop NowGIGABYTE UD850GM PG5W power supply unit 850 W 20+4...
Shop NowHPE 865414-B21 power supply unit 800 W
Shop NowAntec HIGH CURRENT GAMER HCG1000 PRO P GB power su...
Shop NowASUS AP-850G power supply unit 850 W 20+4 pin ATX ...
Shop NowSeasonic Focus GX power supply unit 850 W 20+4 pin...
Shop NowASUS Prime AP-750G power supply unit 750 W 20+4 pi...
Shop NowDigitus Industrial Power Supply 48V DC, 240W
Shop NowNZXT C850 Gold Core power supply unit 850 W 24-pin...
Shop Nowbe quiet! SFX L Power power supply unit 600 W 20+4...
Shop NowGIGABYTE UD850GM PG5 V2 ICE Power Supply Unit- PCI...
Shop NowGIGABYTE UD750GM PG5 V2 ICE Power Supply Unit- PCI...
Shop NowASUS TUF Gaming 750W Gold power supply unit 20+4 p...
Shop NowHPE 866730-001 power supply unit 800 W
Shop NowMSI MPG A850G PCIE5 power supply unit 850 W 24-pin...
Shop NowGIGABYTE UD850GM PG5 V2 Power Supply Unit- PCIe Ge...
Shop NowMSI MAG A850GL PCIE5 power supply unit 850 W 20+4 ...
Shop NowMSI MAG A750GL PCIE5 power supply unit 750 W 20+4 ...
Shop NowCorsair RM750e power supply unit 750 W 24-pin ATX ...
Shop NowGIGABYTE UD1000GM PG5 V2 Power Supply Unit- PCIe G...
Shop NowGIGABYTE UD1000GM PG5 V2 ICE Power Supply Unit- PC...
Shop NowCorsair RM850e power supply unit 850 W 24-pin ATX ...
Shop NowCorsair RM750x power supply unit 750 W 24-pin ATX ...
Shop NowGIGABYTE UD750GM PG5 V2 Power Supply Unit- PCIe Ge...
Shop NowPLANET PWR-480-48 power supply unit 480 W Blue, Gr...
Shop NowCorsair RM850x power supply unit 850 W 24-pin ATX ...
Shop NowCorsair RM1000e power supply unit 1000 W 24-pin AT...
Shop NowFractal Design Ion 3 Gold 850W power supply unit 2...
Shop NowFractal Design Ion 3 Gold 1000W power supply unit ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Fractal Design Ion 3 Gold 750W power s...
£105.77
£88.14
|
Popular
HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug L...
£86.53
£72.11
|
Recommended
HPE 866730-001 power supply unit 800 W
£147.18
£122.65
|
PLANET PWR-480-48 power supply unit 48...
£132.66
£110.55
|
Bestseller
be quiet! SFX L Power power supply uni...
£109.50
£91.25
|
New
Digitus Industrial Power Supply 48V DC...
£104.93
£87.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FD-P-IA3G-750
|
865414-B21
|
866730-001
|
PWR-480-48
|
BN239
|
DN-PWR24048
|
| Manufacturer |
Fractal Design
|
HPE
|
HPE
|
Planet
|
be quiet!
|
Digitus
|
| Purpose |
PC
|
server
|
server
|
N/A
|
PC
|
N/A
|
| Power supply unit (PSU) form factor |
ATX
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SFX
|
N/A
|