PLANET PWR-480-48 power supply unit 480 W Blue, Grey
DC Single Output Industrial DIN Rail Power Supply Units
  • Universal AC input full operation
  • Built-in active PFC function
  • Protection features: short circuit, overload, over voltage and over temperature
  • Cooling by free air convection
  • DIN rail TS-35/7.5 or 15 installation
  • UL 508 (industrial control equipment) approved
  • EN61000-6-2 (EN50082-2) industrial immunity leve
  • 100% full load burn-in tes
More Information
More Information
Total power 480 W
SKU PWR-480-48
EAN 4711605283359
Manufacturer Planet
Availability Y
Description
Compact Size with more Practicability and Convenience
PLANET DC single output industrial DIN rail power supply units accept universal 100-240V AC input voltage and provide 48V DC power output with various watt values. Its power supply units are designed in compact size and can be installed on DIN rail TS-35 / 7.5 or 15. It is an ideal and convenient DC power feeding solution for Industrial equipment under heavy Industrial environments.
Stable Performance under Difficult Environments
Specifications
Cooling
Cooling typePassive
Performance
On/off switchNo
SafetyUl508, TUV EN60950-1
Harmonized System (HS) code84733020
Design
SafetyUl508, TUV EN60950-1
Product colourBlue, Grey
On/off switchNo
Cooling typePassive
Power
Total power480 W
AC input voltage100-240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Input current4.8 A
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Power protection featuresOver voltage, Overheating, Overload, Short circuit
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-20 - 70 °C
Storage temperature (T-T)-40 - 85 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 95%
Storage relative humidity (H-H)10 - 95%
Technical details
Output power description480W
Safety regulation & standards
Weight & dimensions
Width85 mm
Depth125 mm
Height128 mm
Weight1.5 kg
Certificates
Logistics data
Other features
Output power description480W
Delivery Details
  • UK distributors.
  • Order before 4 pm for next-day delivery.
There are deivery surcharges to these postcodes:
Postcode Charge
Suggested Products
Corsair RMe Series RM1000e power supply unit 1000 ...
Shop Now
Fractal Design Ion 3 Gold 850W power supply unit 2...
Shop Now
Antec SIGNATURE 1300 Platinum power supply unit 13...
Antec HIGH CURRENT GAMER HCG1000 PRO P GB power su...
Fractal Design Ion 3 Gold 1000W power supply unit ...
MSI MAG A850GL PCIE5 power supply unit 850 W 20+4 ...
MSI MPG A850GS PCIE5 power supply unit 850 W 24-pi...
Cooler Master MWE Gold 1050 V2 ATX 3.1 power suppl...
Lian Li EG1000 power supply unit 1000 W 20-pin ATX...
ASUS AP-850G power supply unit 850 W 20+4 pin ATX ...
Seasonic Focus GX power supply unit 850 W 20+4 pin...
Seasonic Focus GX power supply unit 750 W 20+4 pin...
NZXT C1200 Gold ATX 3.1 power supply unit 1200 W 2...
be quiet! PURE POWER 12 1000W power supply unit 20...
Cooler Master MWE Gold 1250 V2 ATX 3.1 power suppl...
Cooler Master MWE Gold 850 V2 ATX 3.1 power supply...
HPE P03178-B21 power supply unit 1000 W
be quiet! POWER ZONE 2 1000W power supply unit 20+...
be quiet! POWER ZONE 2 750W power supply unit 20+4...
be quiet! POWER ZONE 2 850W power supply unit 20+4...
be quiet! Pure Power 13 M | 850W power supply unit...
ASUS TUF Gaming 1000W Gold White Edition power sup...