Fractal Design Prisma AL-12 PWM Computer case Fan 12 cm Black, White 1 pc(s)
£13.61
£11.34
120mm, 500 – 2000 RPM, 32.7 dB(A), PWM
- Six individually addressable hub-mounted RGB LEDs
- Specially designed fan blades and outer ring produce an exceptionally uniform glow
- LLS (Long Life Sleeve) bearings provide silent operation with a long lifespan
- Integrated vibration-damping corners made from high-quality synthetic rubber
- Trip Wire technology introduces a micro-turbulent layer for enhanced blade efficiency
- Aerodynamic stator struts with embedded wiring reduce noise and turbulence
- Chainable RGB cables simplify wiring and make the most of available connections
- PWM control with a wide speed range ideal for CPU heatsinks and radiators (PWM versions only)
- Black sleeved power cables offer an extra touch of style
- Asus AURA, Gigabyte Fusion, MSI Mystic Light, and ASRock Polychrome support
- Adjust R1 RGB controller (sold separately) enables physical control of colors and effects
- 3-pin/PWM versions and 120/140mm sizes available individually or in 3-pack sets
More Information
| SKU | FDFANPRIAL12PWM |
|---|---|
| EAN | 7340172701590 |
| Manufacturer | Fractal Design |
| Availability | Y |
Description
Fractal Design Prisma AL Series ARGB fans allow your system to truly shine. Six hub-mounted addressable RGB LEDs work in harmony with a white semi-opaque outer ring and fan blades to produce a beautifully uniform glow across the fan’s entire surface.
Support for ASUS Aura, Gigabyte Fusion, MSI Mystic Light and ASRock Polychrome allows precision software control, enabling Prisma to synergize perfectly with your components. Those wanting more physical control can pair Prisma with the Adjust R1 controller to switch between colors, brightness, and motion effects with the push of button.
As with any Fractal Design fan, silence remains a central focus with integrated vibration damping corners, silent LLS bearings, and PWM options for complete control over the speed of your fans, ensuring Prisma is seen, not heard.
Support for ASUS Aura, Gigabyte Fusion, MSI Mystic Light and ASRock Polychrome allows precision software control, enabling Prisma to synergize perfectly with your components. Those wanting more physical control can pair Prisma with the Adjust R1 controller to switch between colors, brightness, and motion effects with the push of button.
As with any Fractal Design fan, silence remains a central focus with integrated vibration damping corners, silent LLS bearings, and PWM options for complete control over the speed of your fans, ensuring Prisma is seen, not heard.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Rotational speed (max) | 2000 RPM |
| Noise level (low speed) | 14.8 dB |
| Noise level (high speed) | 32.7 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Minimum airflow (imperial) | 20.68 cfm |
| Maximum airflow | 85.71 cfm |
| Minimum air pressure | 0.36 mmH2O |
| Maximum air pressure | 2.78 mmH2O |
| Airflow | 145.62 m³/h |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of fan blades | 7 |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black, White |
| Cable length | 0.5 m |
| Illumination LED | Yes |
| Number of LEDs | 6 |
| Number of fan blades | 7 |
| Technical details | |
| Noise level (low speed) | 14.8 dB |
| Noise level (high speed) | 32.7 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Minimum airflow (imperial) | 20.68 cfm |
| Maximum airflow | 85.71 cfm |
| Minimum air pressure | 0.36 mmH2O |
| Maximum air pressure | 2.78 mmH2O |
| Airflow | 145.62 m³/h |
| Cable length | 0.5 m |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Starting voltage | 7 V |
| Voltage | 12 V |
| Rated current | 0.18 A |
| Power supply | 2.16 W |
| LED voltage | 5 V |
| Colour | |
| Product colour | Black, White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 122 mm |
| Package width | 182 mm |
| Package height | 30 mm |
| Width | 120 mm |
| Package weight | 212 g |
| Depth | 25 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 169 g |
| Cable length | 0.5 m |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Packaging data | |
| Package depth | 122 mm |
| Package width | 182 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 212 g |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| LED voltage | 5 V |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ARCTIC Freezer P14 Pro Reverse - 3 Pack - 140 mm A...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse - 3 Pack - 120 mm A...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB (White) - 140...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB - 140 mm A-RG...
Shop NowARCTIC Freezer 8i - CO Compact Intel CPU Cooler fo...
Shop NowARCTIC Freezer 8A - Compact AMD CPU Cooler
Shop NowHPE 775403-001 computer cooling system Processor H...
Shop NowHPE 875076-001 Computer case Fan
Shop Nowbe quiet! Light Wings LX 120 mm PWM Reverse White ...
Shop NowAntec Fusion 120 mm ARGB Computer case Fan Black 1...
Shop NowHPE 872452-001 Processor Heatsink/Radiator
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM Computer case F...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM high-speed Comp...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM Computer case F...
Shop NowASUS TUF Gaming TR120 ARGB Reverse Fan - Single Pa...
Shop NowASUS TUF Gaming TR120 ARGB Fan - Single Pack Compu...
Shop NowASUS TUF GAMING TR120 ARGB 1-pack White Computer c...
Shop NowAPNX FP1-120 PWM ARGB Computer case Fan 12 cm Whit...
Shop Nowbe quiet! PURE WINGS 2, 140mm Computer case Fan 14...
Shop NowAntec P12R PWM ARGB Computer case Fan 12 cm Black ...
Shop Nowbe quiet! Shadow Wings 2 | 120mm PWM
Shop NowFractal Design Momentum 12 Computer case Fan 12 cm...
Shop NowFractal Design Momentum 14 Computer case Fan 14 cm...
Shop Nowbe quiet! MC1 PRO Solid-state drive Heatsink/Radia...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB White Computer case 12 c...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Black Computer case 12 c...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse Black Computer c...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse White Computer c...
Shop Nowbe quiet! Light Wings LX 120 mm PWM Reverse Black ...
Shop NowCooler Master Hyper 411 Nano Processor Air cooler ...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM high-speed Comp...
Shop NowFractal Design Momentum 14 Computer case Fan 14 cm...
Shop NowFractal Design Momentum 12 Computer case Fan 12 cm...
Shop NowCooler Master Hyper 212 Spectrum V3 Processor Air ...
Shop NowARCTIC P8 PWM PST Value Pack - Pressure-optimised ...
Shop NowARCTIC P14 Value Pack Computer case Fan 14 cm Blac...
Shop NowIntel E97379-003 computer cooling system Processor...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Fractal Design Prisma AL-12 PWM Comput...
£13.61
£11.34
|
be quiet! PURE WINGS 2, 140mm Computer...
£18.82
£15.68
|
HPE 775403-001 computer cooling system...
£11.78
£9.82
|
Hot Product
ARCTIC P14 Value Pack Computer case Fa...
£19.69
£16.41
|
Popular
be quiet! Shadow Wings 2 | 120mm PWM
£12.37
£10.31
|
Bestseller
ARCTIC P8 PWM PST Value Pack - Pressur...
£18.32
£15.27
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FDFANPRIAL12PWM
|
BL047
|
775403-001
|
ACFAN00136A
|
BL085
|
ACFAN00154A
|
| Manufacturer |
Fractal Design
|
be quiet!
|
HPE
|
ARCTIC
|
be quiet!
|
ARCTIC
|
| Type |
fan
|
fan
|
Heatsink/Radiator
|
fan
|
fan
|
fan
|
| Suitable location |
Computer case
|
N/A
|
Processor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|