be quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM high-speed Computer case Fan 12 cm Black 1 pc(s)
£15.35
£12.79
120 mm, 2100 PWM, 16 LEDs
- Illuminated hub and frosted fan blades for unmistakable lighting effects that visually
- upgrade every PC system
- Multiple colors and modes for an individual look thanks to 16 LEDs
- 9 optimized fan blades with perfect angle for extraordinary air pressure
- Innovative closed loop motor keeps the rpm no matter the resistance
- ARGB connection cable with daisy chain option
- Low starting rpm for very quiet operation
- Long life rifle-bearing gives an operating lifetime of 60,000 hours
More Information
| Type | Fan |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| SKU | BL123 |
| EAN | 4260052191613 |
| Manufacturer | be quiet! |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Great performance and impressive lighting
The Light Wings LX 120mm PWM high-speed boasts optimized fan blades and an illuminated impeller for great performance and lighting.
The Light Wings LX 120mm PWM high-speed boasts optimized fan blades and an illuminated impeller for great performance and lighting.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (max) | 2100 RPM |
| Bearing type | Rifle bearing |
| Noise level (high speed) | 30.9 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 61.8 cfm |
| Maximum air pressure | 2.51 mmH2O |
| Airflow | 105.1 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Mean time between failures (MTBF) | 60000 h |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of fan blades | 9 |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.5 m |
| Illumination LED | Yes |
| Number of LEDs | 16 |
| Number of fan blades | 9 |
| LED connector type | 3-pin |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 30.9 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 61.8 cfm |
| Maximum air pressure | 2.51 mmH2O |
| Airflow | 105.1 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cable length | 0.5 m |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE, RoHS, UKCA, WEEE |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Voltage | 5 - 13.2 V |
| Maximum current | 0.45 A |
| Fan power consumption | 5.4 W |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.15 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 164 mm |
| Package width | 122 mm |
| Package height | 27 mm |
| Width | 120 mm |
| Package weight | 210 g |
| Depth | 120 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 135 g |
| Cable length | 0.5 m |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 60000 h |
| Packaging data | |
| Package depth | 164 mm |
| Package width | 122 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 210 g |
| Package type | Box |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 31.9 cm |
| Shipping (inner) case length | 43.3 cm |
| Shipping (inner) case height | 29 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 10.9 kg |
| Products per shipping (inner) case | 60 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ARCTIC Freezer P14 Pro Reverse - 3 Pack - 140 mm A...
Shop NowARCTIC Freezer 8i - CO Compact Intel CPU Cooler fo...
Shop NowARCTIC Freezer 36 Multi Compatible Tower CPU Coole...
Shop NowARCTIC Freezer 8A - Compact AMD CPU Cooler
Shop NowARCTIC Alpine 23 CO - Compact AMD CPU-Cooler for c...
Shop NowASUS TUF Gaming TR120 ARGB Reverse Fan - Single Pa...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM Computer case F...
Shop NowCorsair RS140 ARGB Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM Computer case F...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM high-speed Comp...
Shop NowGAMDIAS BOREAS E1-410 computer cooling system Proc...
Shop NowHPE 872452-001 Processor Heatsink/Radiator
Shop NowAntec Fusion 120 mm ARGB Computer case Fan Black 1...
Shop NowAntec C120 ARGB Computer case Fan 12 cm White 3 pc...
Shop Nowbe quiet! Light Wings LX 120 mm PWM Reverse White ...
Shop NowHPE 875076-001 Computer case Fan
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Slim 3 Processor Air cooler 10...
Shop NowFractal Design Prisma AL-12 PWM Computer case Fan ...
Shop NowAntec Rainbow 120 RGB Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop Nowbe quiet! MC1 Solid-state drive Heatsink/Radiator ...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 140mm PWM Computer case...
Shop NowASUS TUF Gaming TR120 ARGB Fan - Single Pack Compu...
Shop NowAPNX FP1-120 PWM ARGB Computer case Fan 12 cm Whit...
Shop NowASUS TUF GAMING TR120 ARGB 1-pack White Computer c...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Black Computer case 12 c...
Shop Nowbe quiet! Shadow Wings 2 | 120mm PWM
Shop NowFractal Design Momentum 12 Computer case Fan 12 cm...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowFractal Design Momentum 14 Computer case Fan 14 cm...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB White Computer case 12 c...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse Black Computer c...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse White Computer c...
Shop Nowbe quiet! MC1 PRO Solid-state drive Heatsink/Radia...
Shop Nowbe quiet! Light Wings LX 120 mm PWM Reverse Black ...
Shop NowAntec T120 Chipset Air cooler 12 cm Black 1 pc(s)
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 140mm PWM high-speed Co...
Shop NowCooler Master Hyper 411 Nano Processor Air cooler ...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM high-speed Co...
Shop NowAntec P12R PWM ARGB Computer case Fan 12 cm Black ...
Shop Nowbe quiet! PURE WINGS 2, 140mm Computer case Fan 14...
Shop NowFractal Design Momentum 14 Computer case Fan 14 cm...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowFractal Design Momentum 12 Computer case Fan 12 cm...
Shop NowARCTIC P8 PWM PST Value Pack - Pressure-optimised ...
Shop NowCooler Master Hyper 212 Spectrum V3 Processor Air ...
Shop NowARCTIC P14 Value Pack Computer case Fan 14 cm Blac...
Shop NowIntel E97379-003 computer cooling system Processor...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
be quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM hig...
£15.35
£12.79
|
Recommended
be quiet! PURE WINGS 2, 140mm Computer...
£18.85
£15.71
|
Antec Rainbow 120 RGB Computer case Fa...
£22.96
£19.13
|
New
ARCTIC P14 Value Pack Computer case Fa...
£19.74
£16.45
|
Popular
be quiet! Shadow Wings 2 | 120mm PWM
£12.42
£10.35
|
Bestseller
ARCTIC P8 PWM PST Value Pack - Pressur...
£18.37
£15.31
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BL123
|
BL047
|
0-761345-73017-4
|
ACFAN00136A
|
BL085
|
ACFAN00154A
|
| Manufacturer |
be quiet!
|
be quiet!
|
Antec
|
ARCTIC
|
be quiet!
|
ARCTIC
|
| Type |
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
| Suitable location |
Computer case
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|