Gamber-Johnson 7160-1418-00 mobile device dock station Tablet/Smartphone Black
£285.43
£237.86
Samsung Galaxy Tab Active Pro, 2 x USB 2.0, Black
- esigned for the Samsung Galaxy Tab Active PRO 10 Inch rugged tablet with rugged case
- Dual powered USB ports; 1.5A for each port for connecting peripheral devices
- 10-40V power input range to support a wide range of mobile applications
- Access to all control buttons, camera, ports and stylus while the tablet is safely docked
- Dock design is compatible with Samsung’s built-in Near Field Communication (NFC); scan NFC cards while the Samsung tablet is in the docking station
- Simple, one-handed docking and release operation:
- Insert bottom of Samsung tablet into the docking station and push top of the tablet in until the lock engages
- Push latch button up with your thumb then remove the tablet from the docking station
- POGO pin connector and internal power supply provides power to charge the Samsung tablet while docked
- Barrel Key lock for theft deterrence
- VESA 75mm mounting pattern; compatible with Zirkona mounting products
- Approximately 66” (167.6 cm) power cable with bare wire end
- Can be mounted on a flat vertical surface
- Composite design for reduced overall weight
More Information
| SKU | 7160-1418-00 |
|---|---|
| EAN | 0041898990554 |
| Manufacturer | Gamber-Johnson |
| Availability | Y |
Description
The Samsung Galaxy Tab Active PRO docking station features dual powered USBs. Each USB port will deliver 1.5A of power with an integrated cable restraint system. The docking station is compact, has a keyed lock, and docking/release is a simple, one-handed operation.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Tablet/Smartphone |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab Active Pro |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Audio output | No |
| HDMI | No |
| Power | |
| AC input voltage | 10 - 40 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 1.676 m |
| Width | 266 mm |
| Depth | 63.5 mm |
| Height | 215 mm |
| Weight | 580 g |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Cable length | 1.676 m |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Microsoft Surface Dock 2 mobile device dock statio...
Shop NowMicrosoft Surface Dock 2 mobile device dock statio...
Shop NowMicrosoft Surface Dock 2 mobile device dock statio...
Shop NowZebra CRD-MPM-5SCHGUK1-01 mobile device dock stati...
Shop NowDatalogic 94A150114 mobile device dock station Mob...
Shop NowGamber-Johnson 7160-1885-00 mobile device dock sta...
Shop NowDatalogic 94A150133 mobile device dock station Mob...
Shop NowPanasonic FZ-VEBG21U mobile device dock station Ta...
Shop NowHoneywell CK65-CB-UVN-0 mobile device dock station...
Shop NowDatalogic Three Slot Wireless Charging Dock mobile...
Shop NowHoneywell CT40-CB-UVN-3 mobile device dock station...
Shop NowDatalogic 94A150123 mobile device dock station Mob...
Shop NowPanasonic FZ-VEBN111A3 mobile device dock station ...
Shop NowDatalogic 94A150102 mobile device dock station PDA...
Shop NowHoneywell eHomeBase (EU) mobile device dock statio...
Shop NowZebra 300140 mobile device dock station Tablet Bla...
Shop NowDatalogic 94A150100 mobile device dock station PDA...
Shop NowHoneywell RT10-CD mobile device dock station Table...
Shop NowZebra CRD-TC2Y-BS5CO-01 mobile device dock station...
Shop NowHoneywell EDA61K-CB-2 mobile device dock station M...
Shop NowDatalogic 94A150131 mobile device dock station Mob...
Shop NowZebra CRD-MC33-5SCHG-01 mobile device dock station...
Shop NowMicrosoft Surface Dock 2 COMM SC XZ/NL/FR/DE EMEA ...
Shop NowZebra CRD-NGTC7-2SC1B mobile device dock station M...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Gamber-Johnson 7160-1418-00 mobile dev...
£285.43
£237.86
|
Hot Product
Zebra CRD-MPM-5SCHGUK1-01 mobile devic...
£376.10
£313.42
|
Bestseller
Zebra CRD-MC33-5SCHG-01 mobile device...
£371.72
£309.77
|
Zebra 300140 mobile device dock statio...
£251.44
£209.53
|
Recommended
Honeywell eHomeBase (EU) mobile device...
£363.05
£302.54
|
Popular
Datalogic 94A150102 mobile device dock...
£287.17
£239.31
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7160-1418-00
|
CRD-MPM-5SCHGUK1-01
|
CRD-MC33-5SCHG-01
|
300140
|
CT50-EB-2-R
|
94A150102
|
| Manufacturer |
Gamber-Johnson
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Honeywell
|
Datalogic
|
| Basic device type |
Tablet/Smartphone
|
N/A
|
PDA
|
Tablet computer
|
Mobile computer
|
PDA
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Honeywell
|
Datalogic
|