GIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti AERO OC 16G Graphics Card - 16GB GDDR7, 128bit, PCI-E 5.0, 2647MHz Core Clock, 3 x DisplayPort, 1 x HDMI, GV-N506TAERO OC-16GD
£567.46
£472.88
GeForce RTX 5060 Ti AERO OC 16G Graphics Card - 16GB GDDR7, 128bit, PCI-E 5.0, 2647MHz Core Clock, 3 x DisplayPort, 1 x HDMI, GV-N506TAERO OC-16GD
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- Powered by GeForce RTX 5060 Ti
- Integrated with 16GB GDDR7 128bit memory interface
- WINDFORCE cooling system
- RGB Lighting
- Dual BIOS (Performance / Silent)
- Reinforced structure
More Information
| SKU | GV-N506TAERO OC-16GD |
|---|---|
| EAN | 4719331356033 |
| Manufacturer | Gigabyte |
| Availability | Y |
Description
Unlock unparalleled gaming prowess with GIGABYTE's NVIDIA graphics cards. Engineered for peak performance and visual excellence, our GPUs redefine gaming standards. With advanced cooling solutions and cutting-edge technologies, GIGABYTE NVIDIA graphics cards deliver stunning visuals and seamless gameplay experiences, empowering gamers to dominate every virtual battlefield with confidence and precision.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor frequency | 2647 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 4608 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5060 Ti |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Memory clock speed | 28000 MHz |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 4608 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | White |
| Number of slots | 2 |
| Cooling technology | GIGABYTE WINDFORCE 3X |
| Power | |
|---|---|
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Minimum system power supply | 650 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2 |
| Weight | 820 g |
| Height | 117 mm |
| Depth | 40 mm |
| Length | 281 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | White |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 650 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 182.5 mm |
| Package height | 75 mm |
| Package depth | 354 mm |
| Package weight | 1.29 kg |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Sapphire NITRO+ Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire NITRO+ AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GD...
Shop NowAsrock Taichi AMD Radeon RX 9070 XT 16GB OC GDDR6
Shop NowAsrock Taichi Radeon RX 9070 XT White 16GB OC AMD ...
Shop NowSapphire PULSE Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire PURE Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR6
Shop NowMSI GAMING GeForce RTX 5070 12G TRIO OC NVIDIA 12 ...
Shop NowPowerColor Reaper Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR...
Shop NowPowerColor Hellhound Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB G...
Shop NowGIGABYTE GAMING Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G Graph...
Shop NowPowerColor Reaper Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowAsrock Steel Legend Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GD...
Shop NowPowerColor Hellhound Radeon RX 9070 XT Spectral Wh...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RX9070XT-O16G-GAMING AMD Radeo...
Shop NowPowerColor Red Devil Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB G...
Shop NowSapphire PULSE Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5070-O12G-GAMING NVIDIA GeF...
Shop NowSapphire PURE Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire NITRO+ Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowPowerColor Red Devil Radeon RX 9070 XT Spectral Wh...
Shop NowAsrock AMD Radeon RX 9060 XT Challenger 16GB OC GD...
Shop NowAsrock AMD Radeon RX 9070 Challenger 16GB GDDR6
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 OC NVIDIA 16 GB...
Shop NowGIGABYTE AORUS Radeon RX 9070 XT ELITE 16G Graphic...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-8G NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti...
Shop NowHP NVIDIA RTX A1000 8 GB with Mini Bracket 4mDP Gr...
Shop NowGIGABYTE AORUS GeForce RTX 5070 MASTER 12G Graphic...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 OC NVIDIA 8 GB ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC 16G Graphics...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 OC NVIDIA 8 GB ...
Shop NowPNY GeForce RTX 5060 Ti OC NVIDIA 16 GB GDDR7
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 OC Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowLenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA RTX 2000 Ad...
Shop NowPNY NVIDIA RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowMSI GEFORCE 5060 TI 16GB SHADOW 2X OC PLUS BULK NV...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 XT Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowAsrock Radeon RX 9070 XT Challenger 16GB AMD GDDR6
Shop NowAsrock AMD Radeon RX 9060 XT Steel Legend 16GB OC ...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9070 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE MAX OC 16G Grap...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 EAGLE OC ICE SFF 12G Gra...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 WINDFORCE OC SFF 12G Gra...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE MAX OC 16G ...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O16G-WHITE NVIDIA GeForce RTX...
Shop NowMSI GeForce RTX 5070 12G VENTUS 2X OC NVIDIA 12 GB...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 Ti 8G GAMING TRIO OC NVIDIA 8...
Shop NowASUS Prime Radeon RX 9060 XT O16G AMD 16 GB GDDR6
Shop NowASUS Prime -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 ...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Ti AMP NVIDIA 8 GB G...
Shop NowASUS Prime -RTX5060TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5060...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5070 SOLID OC NVIDIA 12 G...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5070 Twin Edge OC NVIDIA ...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5070 Twin Edge NVIDIA 12 ...
Shop NowXFX Quicksilver Radeon RX 9070 XT Gaming Edition A...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 AERO OC 12G Graphics Car...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 EAGLE OC SFF 12G Graphic...
Shop NowInno3D GeForce RTX 5070 TWIN X2 NVIDIA 12 GB GDDR7
Shop NowPNY NVIDIA RTX 2000 Ada Generation 16 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC ICE 16G Graph...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 GAMING OC 12G Graphics C...
Shop NowPNY RTX PRO 2000 Blackwell NVIDIA 16 GB GDDR7
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5060 ...
Shop NowASUS Prime -RX9070XT-O16G AMD Radeon RX 9070 XT 16...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9070 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowPNY RTX2000 Ada NVIDIA RTX 2000 Ada 16 GB GDDR6
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Infinity 3 NVIDIA 16 GB ...
Shop NowASUS Prime -RTX5070-O12G-WHITE NVIDIA GeForce RTX ...
Shop NowASUS Prime -RX9070XT-O16G-WHITE AMD Radeon RX 9070...
Shop NowPalit GeForce RTX 5070 White OC NVIDIA 12 GB GDDR7
Shop NowPalit GeForce RTX 5070 Infinity 3 OC NVIDIA 12 GB ...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING 16G Graphics Car...
Shop NowASUS Dual -RX9060XT-16G AMD Radeon RX 9060 XT 16 G...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC 16G Graphics ...
Shop NowASUS Prime -RX9070-O16G-EVO AMD Radeon RX 9070 16 ...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 XT Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowXFX Quicksilver Radeon RX 9070 XT Gaming Edition A...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 GAMING OC 16G Graphics Car...
Shop NowASUS Prime -RTX5070-O12G NVIDIA GeForce RTX 5070 1...
Shop NowASUS Prime -RX9070-O16G AMD Radeon RX 9070 16 GB G...
Shop NowASUS Dual -RTX5070-O12G NVIDIA GeForce RTX 5070 12...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
GIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti AERO OC 1...
£567.46
£472.88
|
Popular
HP NVIDIA T1000E 8GB 4mDP Graphics
£537.06
£447.55
|
Hot Product
PNY NVIDIA RTX 2000 Ada Generation 16...
£642.58
£535.48
|
Bestseller
PNY RTX2000 Ada NVIDIA RTX 2000 Ada 16...
£619.69
£516.41
|
Lenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA...
£613.21
£511.01
|
Recommended
PNY NVIDIA RTX A1000 8 GB GDDR6
£459.48
£382.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GV-N506TAERO OC-16GD
|
6V9V4AA
|
VCNRTX2000ADA-PB
|
VCNRTX2000ADA-SB
|
4X61P69962
|
VCNRTXA1000-PB
|
| Manufacturer |
Gigabyte
|
HP
|
PNY
|
PNY
|
Lenovo
|
PNY
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 4.0
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
N/A
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 5060 Ti
|
T1000
|
RTX 2000 Ada
|
RTX 2000 Ada
|
RTX 2000 Ada
|
RTX A1000
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
N/A
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
N/A
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
N/A
|
0
|
| HDMI ports quantity |
1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
3
|
4
|
4
|
0
|
N/A
|
0
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
16GB to 24GB
|
8GB to 12GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
8GB to 12GB
|