Google Pixel 8 Pro 17 cm (6.7") Dual SIM 5G USB Type-C 12 GB 128 GB 5050 mAh Blue
£567.60
£473.00
Google Pixel 8 Pro , 17 cm (6.7"), 1344 x 2992 pixels, 12 GB, 128 GB, 50 MP, Blue
More Information
| Display | 6.7" 1344 x 2992 pixels |
|---|---|
| Storage | 128GB |
| Memory | 12GB |
| Rear camera type | Triple camera |
| SKU | GA04841-GB |
| EAN | 0840244705206 |
| Manufacturer | |
| Availability | Y |
| Product Family | Pixel |
| Product Series | 8 Pro |
Description
Google Pixel 8 Pro . Display diagonal: 17 cm (6.7"), Display resolution: 1344 x 2992 pixels. Processor family: Google, Processor model: Tensor G3. RAM capacity: 12 GB, RAM type: LPDDR5X, Internal storage capacity: 128 GB. Rear camera resolution (numeric): 50 MP, Rear camera type: Triple camera. SIM card capability: Dual SIM. Battery capacity: 5050 mAh. Product colour: Blue. Weight: 213 g
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 16 million colours |
| Screen shape | Flat |
| Pixel density | 489 ppi |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Display resolution | 1344 x 2992 pixels |
| Display diagonal | 17 cm (6.7") |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass Victus 2 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Maximum display brightness (HDR) | 1600 cd/m² |
| Native aspect ratio | 20:9 |
| Maximum display brightness (Outdoor) | 2400 cd/m² |
| Brand specific technologies | Always-on display |
| Panel type | OLED |
| Processor | |
| Coprocessor model | Titan M2 |
| Coprocessor | Yes |
| Processor family | |
| Processor model | Tensor G3 |
| Storage | |
| RAM capacity | 12 GB |
| RAM type | LPDDR5X |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Camera | |
| Third rear camera pixel size | 0.7 µm |
| Third rear camera field of view (FOV) angle | 21.8° |
| Second rear camera pixel size | 0.8 µm |
| Second rear camera field of view (FOV) angle | 125.5° |
| Rear camera sensor size | 1/1.31" |
| Rear camera pixel size | 1.2 µm |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 82° |
| Front camera pixel size | 1.22 µm |
| Front camera field of view (FOV) angle | 95° |
| Rear camera flash | Yes |
| Third rear camera resolution (numeric) | 48 MP |
| Front camera type | Single camera |
| Rear camera type | Triple camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Second rear camera resolution (numeric) | 48 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 10.5 MP |
| Optical zoom | 5x |
| Rear camera aperture number | 1.68 |
| Second rear camera aperture number | 1.95 |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Auto focus | Yes |
| Digital zoom | 20x |
| Video recording modes | 1080p |
| Maximum frame rate | 240 fps |
| Video stabilizer | Yes |
| Image stabilizer | Yes |
| Night mode | Yes |
| Time lapse mode | Yes |
| Third rear camera aperture number | 2.8 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Image stabilizer type | Electronic Image Stabilization (EIS), Optical Image Stabilization (OIS) |
| Panorama | Yes |
| Portrait mode | Yes |
| Macro photography | Yes |
| Audio zoom | Yes |
| Camera High Dynamic Range (HDR) mode | Yes |
| Portrait Lighting | Yes |
| Network | |
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card capability | Dual SIM |
| 3G standards | HSDPA, HSPA+, UMTS |
| 4G standard | LTE |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| MIMO | Yes |
| 5G standard | Sub6 |
| GPS Performance | |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Technical details | |
| Fingerprint reader | Yes |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| Speakers | stereo |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Form factor | Bar |
| Product colour | Blue |
| Google applications | Google Cast |
| File formats | |
| Video formats supported | AVC, H.264, H.265, HEVC |
| Design | |
| Product colour | Blue |
| Housing material | Aluminium, Glass |
| Fingerprint reader | Yes |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Form factor | Bar |
| Face recognition | Yes |
| Colour name | Bay |
| Ergonomics | |
| Gyroscope | Yes |
| Magnetic sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Performance | |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Hearing aid compatibility | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Navigation | |
|---|---|
| Position location | Yes |
| Barometer | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Multimedia | |
| Video formats supported | AVC, H.264, H.265, HEVC |
| Speakers | stereo |
| Call management | |
| Image stabilizer | Yes |
| Software | |
| Platform | Android |
| Google applications | Google Cast |
| Battery | |
| Wireless charging | Yes |
| Battery capacity | 5050 mAh |
| Memory | |
| RAM capacity | 12 GB |
| Certificates | |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Sensors | |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
| Magnetic sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 76.5 mm |
| Depth | 8.8 mm |
| Height | 162.6 mm |
| Weight | 213 g |
| Features | |
| Front camera field of view (FOV) angle | 95° |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C |
| SIM card ejector pin | Yes |
| Other features | |
| Google applications | Google Cast |
| Hearing aid compatibility | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Samsung Galaxy S25 Edge
Shop NowSamsung Galaxy S25 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowSamsung Galaxy S25 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowSamsung Galaxy S25 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowSamsung Galaxy S25 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowSamsung Galaxy S25 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowSamsung Galaxy S25 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowSamsung Galaxy S25 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowSamsung Galaxy S25+ 17 cm (6.7") Dual SIM Android ...
Shop NowSamsung Galaxy S25 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowSamsung Galaxy S25 Edge
Shop NowSamsung Galaxy S25 Edge
Shop NowSamsung Galaxy S25 Edge
Shop NowSamsung Galaxy S25 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowSamsung Galaxy S25 Edge
Shop NowFairphone The (Gen 6) 16 cm (6.31") Dual SIM Andro...
Shop NowFairphone The (Gen 6) 16 cm (6.31") Dual SIM Andro...
Shop NowSamsung Galaxy Z Flip7 FE
Shop NowSamsung Galaxy S25 FE
Shop NowSamsung Galaxy S25 FE
Shop NowApple iPhone 13 15.5 cm (6.1") Dual SIM iOS 15 5G ...
Shop NowSamsung Galaxy S26 Enterprise Edition 16 cm (6.3")...
Shop NowSamsung Galaxy S26 Enterprise Edition 16 cm (6.3")...
Shop NowSamsung Galaxy S26 16 cm (6.3") Dual SIM Android 1...
Shop NowSamsung Galaxy A57 5G 17 cm (6.7") Dual SIM USB Ty...
Shop NowApple iPhone 16 Plus 128GB Teal
Shop NowApple iPhone 14 512GB - (PRODUCT)RED
Shop NowApple iPhone 14 512GB - Purple
Shop NowApple iPhone 14 512GB - Starlight
Shop NowApple iPhone 14 512GB - Blue
Shop NowApple iPhone 14 512GB - Yellow
Shop NowSamsung Galaxy Z Flip6
Shop NowSamsung Galaxy S24 FE 17 cm (6.7") Dual SIM Androi...
Shop NowSamsung Galaxy S24 FE 17 cm (6.7") Dual SIM Androi...
Shop NowSamsung Galaxy S24 FE 17 cm (6.7") Dual SIM Androi...
Shop NowSamsung Galaxy S24 FE 17 cm (6.7") Dual SIM Androi...
Shop NowSamsung Galaxy S25 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowApple iPhone 16 Plus 128GB Ultramarine
Shop NowApple iPhone 16 Plus 128GB Pink
Shop NowApple iPhone 17e 256GB Soft Pink
Shop NowApple iPhone 17e 256GB Black
Shop NowSamsung Galaxy S25 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowApple iPhone 17 256GB Black
Shop NowApple iPhone 17 256GB Sage
Shop NowApple iPhone 17 256GB Mist Blue
Shop NowApple iPhone 17 256GB Lavender
Shop NowSamsung Galaxy S25 Enterprise Edition 15.8 cm (6.2...
Shop NowSamsung Galaxy S25 FE
Shop NowMotorola edge 50 Pro 16.9 cm (6.67") Dual SIM Andr...
Shop NowCisco 840 10.2 cm (4") Android 10 USB Type-C 3 GB ...
Shop NowSamsung Galaxy S25 SM-S931B/DS 15.8 cm (6.2") Dual...
Shop NowSamsung Galaxy S25 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowSamsung Galaxy S25 Enterprise Edition 15.8 cm (6.2...
Shop NowSamsung Galaxy S24 15.8 cm (6.2") Dual SIM Android...
Shop NowSamsung Galaxy S25 FE Enterprise Edition 17 cm (6....
Shop NowApple iPhone 16 128GB Ultramarine
Shop NowApple iPhone 15 128GB - Pink
Shop NowApple iPhone 16 128GB Teal
Shop NowSamsung Galaxy S25 Enterprise Edition 15.8 cm (6.2...
Shop NowApple iPhone 16 128GB White
Shop NowApple iPhone 15 128GB - Blue
Shop NowApple iPhone 16e 15.5 cm (6.1") Dual SIM iOS 18 5G...
Shop NowApple iPhone 16 128GB Black
Shop NowApple iPhone 16e 15.5 cm (6.1") Dual SIM iOS 18 5G...
Shop NowApple iPhone 15 128GB - Black
Shop NowGoogle Pixel 9 16 cm (6.3"), 12 GB, 128 GB, 50 MP,...
Shop NowGoogle Pixel 10 16 cm (6.3") Dual SIM Android 16.0...
Shop NowGoogle Pixel 8 15.8 cm (6.2") Dual SIM 5G USB Type...
Shop NowGoogle Pixel 10 Pro 16 cm (6.3") Dual SIM Android ...
Shop NowGoogle Pixel 9 16 cm (6.3"), 12 GB, 128 GB, 50 MP,...
Shop NowGoogle Pixel 10 16 cm (6.3") Dual SIM Android 16.0...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Google Pixel 8 Pro 17 cm (6.7") D...
£567.60
£473.00
|
Popular
Cisco 840 10.2 cm (4") Android 10...
£594.00
£495.00
|
Apple iPhone 14 512GB - (PRODUCT)RED
£545.58
£454.65
|
Recommended
Apple iPhone 14 512GB - Purple
£546.04
£455.03
|
Hot Product
Apple iPhone 14 512GB - Starlight
£807.84
£673.20
|
Apple iPhone 14 512GB - Blue
£807.84
£673.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GA04841-GB
|
CP-840-BUN-K9
|
MPXG3ZD/A
|
MPX93ZD/A
|
MPX33ZD/A
|
MPXN3ZD/A
|
| Manufacturer |
Google
|
Cisco
|
Apple
|
Apple
|
Apple
|
Apple
|
| Platform |
Android
|
Android
|
iOS
|
iOS
|
iOS
|
iOS
|
| Form factor |
bar
|
bar
|
bar
|
bar
|
bar
|
bar
|
| Display diagonal |
4" and more
|
4" and more
|
4" and more
|
4" and more
|
4" and more
|
4" and more
|
| Display resolution |
N/A
|
800 x 480 pixels
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Blue
|
Black
|
Red
|
Purple
|
White
|
Blue
|
| Operating system installed |
N/A
|
Android 10
|
iOS 17
|
iOS 17
|
iOS 17
|
iOS 17
|
| RAM capacity |
6GB and more
|
3GB to 4GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Internal storage capacity |
128GB to 256GB
|
32GB to 64GB
|
256GB and more
|
256GB and more
|
256GB and more
|
256GB and more
|
| SIM card capability |
Dual SIM
|
N/A
|
Dual SIM
|
Dual SIM
|
Dual SIM
|
Dual SIM
|
| Position location |
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Rear camera type |
Triple camera
|
Single camera
|
Dual camera
|
Dual camera
|
Dual camera
|
Dual camera
|
| Mobile network generation |
5G
|
Not supported
|
5G
|
5G
|
5G
|
5G
|