GroupGear 0.5m USB 2 Android Charge and Sync Cable A Male to B Micro MHL Male
£0.53
£0.44
0.5m USB 2 Android Charge and Sync Cable A Male to B Micro MHL Male
- Connector 1: Type A Male
- Connector 2: Type B Micro Male (MHL)
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 0.5m
- Colour: Black
More Information
| Cable length | 0.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | 26-2944 |
| EAN | 5035624024274 |
| Manufacturer | GroupGear |
| Availability | Y |
Description
Our USB 2 Type A to micro B cable provides dependable charging and data transfer for a wide range of micro USB devices. Ideal for phones, tablets, external hard drives, cameras, and other compatible electronics, it supports transfer speeds up to 480Mbps. The cable features a durable outer jacket and reinforced connectors to ensure long lasting performance and a secure connection. With its extended length, it offers added convenience and flexibility, making it perfect for home, office, or travel use.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 28 |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Cable length | 0.5 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector material | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.5 m |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 83.5 g |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 83.5 g |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Package type | Bag |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Manhattan USB-A to Micro-USB Cable, 1.8m, Male to ...
Shop NowStarTech.com 0.5m Micro USB Cable - A to Micro B
Shop NowCables Direct 99CDL2-1600 USB cable 0.5 m USB 2.0 ...
Shop NowManhattan USB-A to USB-B Cable, 0.5m, Male to Male...
Shop NowCables Direct 99CDL2-101 USB cable USB 2.0 1 m USB...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
GroupGear 0.5m USB 2 Android Charge an...
£0.53
£0.44
|
StarTech.com 0.5m Micro USB Cable - A...
£0.56
£0.47
|
Recommended
Manhattan USB-A to Micro-USB Cable, 1....
£0.62
£0.52
|
Hot Product
Cables Direct 99CDL2-1600 USB cable 0....
£0.65
£0.54
|
Bestseller
Cables Direct 99CDL2-101 USB cable USB...
£0.76
£0.63
|
Popular
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 0.5m,...
£0.54
£0.45
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2944
|
UUSBHAUB50CM
|
324069
|
99CDL2-1600
|
99CDL2-101
|
374507
|
| Manufacturer |
GroupGear
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Manhattan
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
USB B
|
USB B
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|