HP C9459A/70 Ink cartridge Glossy Optimizer 130ml for HP DesignJet Z 3100/3200
£88.21
£73.51
70 130-ml Gloss Enhancer DesignJet Ink Cartridge
- Print just what you envision. Then print it again confident of the same uniform gloss from highlights to shadows. It's no problem with HP Gloss Enhancer on gloss and semi-gloss photo media. Avoid the waste and rework and save time and money.
- HP 70 Gloss Enhancer Ink Cartridges are ideal for professional photographers and graphic designers producing museum-quality fine-art and photography prints, proofs and full-colour reproductions with long-lasting image stability.
More Information
| Printing colours | Gloss enhancer |
|---|---|
| Colour | no color |
| Content (ml) | 130.00 |
| Brand compatibility | HP |
| SKU | C9459A |
| EAN | 0882780528765 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Description
HP 70 Gloss Enhancer Ink Cartridges are ideal for professional photographers and graphic designers producing museum-quality fine-art and photography prints, proofs and full-colour reproductions with long-lasting image stability.
Print just what you envision. Then print it again confident of the same uniform gloss from highlights to shadows. It's no problem with HP Gloss Enhancer on gloss and semi-gloss photo media. Avoid the waste and rework and save time and money.
Print just what you envision. Then print it again confident of the same uniform gloss from highlights to shadows. It's no problem with HP Gloss Enhancer on gloss and semi-gloss photo media. Avoid the waste and rework and save time and money.
Compatible Printers: HP DesignJet Z 3100 24 Inch, HP DesignJet Z 3200 24 Inch, HP DesignJet Z 3200 PS 24 Inch, HP DesignJet Z 3200, HP DesignJet Z 3100, HP DesignJet Z 3100 Series, HP DesignJet Z 3200 Series, HP DesignJet Z 3100 GP, HP DesignJet Z 3200 44 Inch, HP DesignJet Z 3100 GP 24 Inch, HP DesignJet Z 3200 PS 44 Inch, HP DesignJet Z 3100 44 Inch
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Print technology | Thermal inkjet |
| Country of origin | Singapore |
| HP segment | Business |
| Compatibility | HP DesignJet Z3100 and Z3200 Photo Printer series |
| Weight & dimensions | |
| Width | 202 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 129 mm |
| Weight | 190 g |
| Empty weight | 52 g |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 129 mm |
| Package weight | 230 g |
| Packaging data | |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 129 mm |
| Package weight | 230 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 190 g |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Pallet size (EU) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Package weight | 230 g |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Empty weight | 52 g |
| Country of origin | Singapore |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Box contents | Ink cartridge |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 436 kg |
| Pallet size (EU) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Pallet gross width | 121.9 cm |
| Pallet gross length | 101.6 cm |
| Pallet gross height | 150 cm |
| Master (outer) case gross weight | 4.9 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 436 kg |
| Pallet size (EU) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP 498N6A/738 Ink cartridge magenta 130ml for HP D...
Shop NowHP 498N7A/738 Ink cartridge yellow 130ml for HP De...
Shop NowHP C9454A/70 Ink cartridge yellow 130ml for HP Des...
Shop NowZebra P1115690 print head
Shop NowZebra P1115689 print head
Shop NowZebra P1112640-240 print head
Shop NowHP F9J66A/728 Ink cartridge magenta 130ml for HP D...
Shop NowHP F9J97A/745 Ink cartridge cyan 130ml for HP Desi...
Shop NowHP 498N4A/738 Ink cartridge black 130ml for HP Des...
Shop NowHoneywell 50178577-001 print head
Shop NowHP P2V31A/711 Ink cartridge black twin pack 80ml P...
Shop NowHP F9K00A/745 Ink cartridge red chromatic 130ml fo...
Shop NowHP F9J96A/745 Ink cartridge yellow 130ml for HP De...
Shop NowHP F9J78A/727 Ink cartridge yellow 300ml for HP De...
Shop NowHP F9J77A/727 Ink cartridge magenta 300ml for HP D...
Shop NowHP F9J76A/727 Ink cartridge cyan 300ml for HP Desi...
Shop NowHP C9407A/70 Printhead foto black + gray bright 13...
Shop NowHP C9405A/70 Printhead cyan bright + magenta brigh...
Shop NowDatamax O'Neil PHD20-2270-01 print head Direct the...
Shop NowHP C9406A/70 Printhead magenta + yellow 130ml for ...
Shop NowHP P2V70A/730 Ink cartridge yellow 300ml for HP De...
Shop NowCanon QY6-0082 Printhead for Pixma IP 7220/ 7250/ ...
Shop NowHP P2V65A/730 Ink cartridge black matt 130ml for H...
Shop NowHP P2V27A/731 Printhead for HP DesignJet T 1700
Shop NowHP C9370A/72 Ink cartridge foto black 130ml for HP...
Shop NowHP C9373A/72 Ink cartridge yellow 130ml for HP Des...
Shop NowHP C9384A/72 Printhead black matt + yellow for HP ...
Shop NowHP B3P24A/727 Ink cartridge gray 130ml for HP Desi...
Shop NowCanon QY6-0086 Printhead for Pixma IX 6850/ MX 722...
Shop NowHP P2V73A/730 Ink cartridge foto black 300ml for H...
Shop NowHP P2V68A/730 Ink cartridge cyan 300ml for HP Desi...
Shop NowHP C9403A/72 Ink cartridge black matt 130ml for HP...
Shop NowHP F9J67A/728 Ink cartridge cyan 130ml for HP Desi...
Shop NowZebra P1112640-218 print head Thermal transfer
Shop NowZebra P1112640-019 print head
Shop NowHP C9374A/72 Ink cartridge gray 130ml for HP Desig...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
HP C9459A/70 Ink cartridge Glossy Opti...
£88.21
£73.51
|
Canon QY6-0082 Printhead for Pixma IP...
£77.22
£64.35
|
New
HP C9407A/70 Printhead foto black + gr...
£99.86
£83.22
|
Bestseller
HP C9403A/72 Ink cartridge black matt...
£76.54
£63.78
|
Popular
HP C9405A/70 Printhead cyan bright + m...
£99.86
£83.22
|
Hot Product
HP C9384A/72 Printhead black matt + ye...
£89.58
£74.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C9459A
|
QY6-0082-000
|
C9407A
|
C9403A
|
C9405A
|
C9384A
|
| Manufacturer |
HP
|
Canon
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|