HP B3P24A/727 Ink cartridge gray 130ml for HP DesignJet T 920/930
£76.54
£63.78
727 130-ml Gray DesignJet Ink Cartridge
- Ideal for design and engineering teams producing high-quality, professional drawings.
- Ink cartridge
More Information
| Printing colours | Grey |
|---|---|
| Colour | gray |
| Content (ml) | 130.00 |
| Brand compatibility | HP |
| SKU | B3P24A |
| EAN | 0887111963796 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Description
Ideal for design and engineering teams producing high-quality, professional drawings.
HP 727 Designjet Ink Cartridges are designed together with your HP Designjet printer as an optimized printing system. Original HP inks can help reduce downtime and improve productivity. Crisp, fast-drying, smudge-resistant prints help you keep pace.
HP 727 Designjet Ink Cartridges are designed together with your HP Designjet printer as an optimized printing system. Original HP inks can help reduce downtime and improve productivity. Crisp, fast-drying, smudge-resistant prints help you keep pace.
Compatible Printers: HP DesignJet T 920 Series, HP DesignJet T 930 PS, HP DesignJet T 2500, HP DesignJet T 1500 ePrinter PS 36 Inch, HP DesignJet T 2530 USB, HP DesignJet T 1500 ePrinter 36 Inch, HP DesignJet T 1530, HP DesignJet T 2500 PS, HP DesignJet T 930 Series, HP DesignJet T 1530 PS, HP DesignJet T 920 ePrinter PS 36 Inch, HP DesignJet T 2530, HP DesignJet T 930, HP DesignJet T 920 ePrinter, HP DesignJet T 920 ePrinter 36 Inch, HP DesignJet T 1500 ePrinter
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Print technology | Thermal inkjet |
| Country of origin | Singapore |
| Compatibility | HP DesignJet T920 Printer series, HP DesignJet T1500 Printer series, HP DesignJet T930 Printer series, HP DesignJet T1530 Printer series, HP DesignJet T2530 Multifunction Printer series, HP Designjet T2500 eMFP |
| Weight & dimensions | |
| Width | 202 mm |
| Depth | 129 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 200 g |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 129 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 250 g |
| Packaging data | |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 129 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 250 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 200 g |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Pallet size (EU) | 1016 x 1219.2 x 1501.14 mm |
| Package weight | 250 g |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Country of origin | Singapore |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1501.14 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Box contents | Ink cartridge |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 450 kg |
| Pallet size (EU) | 1016 x 1219.2 x 1501.14 mm |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1501.14 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 450 kg |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 450 kg |
| Pallet size (EU) | 1016 x 1219.2 x 1501.14 mm |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1501.14 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP 498N6A/738 Ink cartridge magenta 130ml for HP D...
Shop NowHP 498N4A/738 Ink cartridge black 130ml for HP Des...
Shop NowHP 498N7A/738 Ink cartridge yellow 130ml for HP De...
Shop NowDatamax O'Neil PHD20-2270-01 print head Direct the...
Shop NowZebra P1015397 print head Direct thermal
Shop NowHP F9J66A/728 Ink cartridge magenta 130ml for HP D...
Shop NowHP C9459A/70 Ink cartridge Glossy Optimizer 130ml ...
Shop NowHP C9404A/70 Printhead black matt + cyan 130ml for...
Shop NowHP P2V67A/730 Ink cartridge foto black 130ml for H...
Shop NowHP P2V69A/730 Ink cartridge magenta 300ml for HP D...
Shop NowHP P2V31A/711 Ink cartridge black twin pack 80ml P...
Shop NowHP C9407A/70 Printhead foto black + gray bright 13...
Shop NowHP 3ED77A/712 Ink cartridge cyan multi pack 29ml P...
Shop NowHP P2V68A/730 Ink cartridge cyan 300ml for HP Desi...
Shop NowHP P2V62A/730 Ink cartridge cyan 130ml for HP Desi...
Shop NowCanon QY6-0082 Printhead for Pixma IP 7220/ 7250/ ...
Shop NowHP C9403A/72 Ink cartridge black matt 130ml for HP...
Shop NowHP B3P22A/727 Ink cartridge black matt 130ml for H...
Shop NowHP C9405A/70 Printhead cyan bright + magenta brigh...
Shop NowHP C9384A/72 Printhead black matt + yellow for HP ...
Shop NowHP C9406A/70 Printhead magenta + yellow 130ml for ...
Shop NowHP P2V65A/730 Ink cartridge black matt 130ml for H...
Shop NowHP F9J67A/728 Ink cartridge cyan 130ml for HP Desi...
Shop NowHP P2V27A/731 Printhead for HP DesignJet T 1700
Shop NowHP P2V25A/746 Printhead for HP DesignJet Z 6/9+
Shop NowHP 3ED79A/712 Ink cartridge yellow multi pack 29ml...
Shop NowHP F9J65A/728 Ink cartridge yellow 130ml for HP De...
Shop NowHP 3ED78A/712 Ink cartridge magenta multi pack 29m...
Shop NowHP C9374A/72 Ink cartridge gray 130ml for HP Desig...
Shop NowHP 3WX25A/728 Ink cartridge black matt 130ml for H...
Shop NowHP P2V73A/730 Ink cartridge foto black 300ml for H...
Shop NowHP CZ133A/711 Ink cartridge black 80ml for HP Desi...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP B3P24A/727 Ink cartridge gray 130ml...
£76.54
£63.78
|
Recommended
Canon QY6-0082 Printhead for Pixma IP...
£77.22
£64.35
|
HP C9407A/70 Printhead foto black + gr...
£100.66
£83.88
|
Hot Product
HP C9403A/72 Ink cartridge black matt...
£76.54
£63.78
|
Popular
HP C9405A/70 Printhead cyan bright + m...
£100.66
£83.88
|
New
HP C9384A/72 Printhead black matt + ye...
£91.86
£76.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
B3P24A
|
QY6-0082-000
|
C9407A
|
C9403A
|
C9405A
|
C9384A
|
| Manufacturer |
HP
|
Canon
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|