HP Creator 16.1-inch Laptop Backpack
- Protect all your devices, accessories, and projects in their very own spot. Customize the main compartment into all shapes and sizes to fit your equipment with removable padded dividers. With the built-in water-resistant cover[1], you can move fluidly through the world and be up and ready to go whenever inspiration strikes, rain or shine.
- Lightweight construction and heavy duty, yet comfy, travel straps keep you comfortable wherever you are. Extra waist and sternum straps keep the weight distributed comfortably. The quick access compartment for laptops up to 16.1-inches is great for packing up fast or unpacking even faster. Now that's travel ready.
- Get back to making cool things, your other stuff is safe in here. You've got a RFID-blocking pocket to keep your data safe from digital pickpockets and anti-theft zippers, securable with a small D-ring. Now that's some futuristic backpack stuff right there.
- Carrying your studio wherever you go has never felt lighter with a backpack that contains 100% recycled plastic in the external material. Now you can create cool stuff on the go knowing that there's 13 less plastic bottles out there[2].
More Information
| Maximum screen size | 16.1 " |
|---|---|
| Material | Polyester |
| Product main colour | Blue |
| SKU | 6M5S3AA |
| EAN | 0196786247880 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Reasons To Buy
Everything in it's Place
Protect all your devices, accessories, and projects in their very own spot. Customize the main compartment into all shapes and sizes to fit your equipment with removable padded dividers. With the built-in water-resistant cover[1], you can move fluidly through the world and be up and ready to go whenever inspiration strikes, rain or shine.
Your Ideas Are Going Places
Lightweight construction and heavy duty, yet comfy, travel straps keep you comfortable wherever you are. Extra waist and sternum straps keep the weight distributed comfortably. The quick access compartment for laptops up to 16.1-inches is great for packing up fast or unpacking even faster. Now that's travel ready.
Inspiration: Secured
Get back to making cool things, your other stuff is safe in here. You've got a RFID-blocking pocket to keep your data safe from digital pickpockets and anti-theft zippers, securable with a small D-ring. Now that's some futuristic backpack stuff right there.
Description
Whether you're a professional or an aspiring one, you need to be travel ready when your creativity strikes. Protect and take your whole setup on the road with an easy-access, customizable compartment for devices of all shapes and sizes. With the water-resistant cover[1] and lightweight design, this backpack keeps you ready to make amazing things wherever you are.
Specifications
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Maximum screen size | 40.9 cm (16.1") |
| Volume | 30 L |
| Package width | 320 mm |
| Package height | 460 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Width | 320 mm |
| Weight | 1.25 kg |
| Package weight | 1.28 kg |
| Height | 460 mm |
| Depth | 185 mm |
| Features | |
| Product main colour | Blue |
| Colour name | Yellow; Navy |
| Case type | Backpack |
| Country of origin | China |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Polyester |
| Compatibility | Fits most 16.1-inch diagonal laptops. |
| Maximum screen size | 40.9 cm (16.1") |
| HP segment | Home |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | 100% post-consumer recycled plastic; LDPE bag contains 100% recycled plastic; Hanger tag is made from 100% recycled paper stock |
| Sustainability compliance | Yes |
| Design | |
| Colour name | Yellow; Navy |
| Case type | Backpack |
| Country of origin | China |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Polyester |
| Compatibility | Fits most 16.1-inch diagonal laptops. |
| Maximum screen size | 40.9 cm (16.1") |
| Technical details | |
|---|---|
| Protection features | Water resistant |
| Material | Polyester |
| Compatibility | Fits most 16.1-inch diagonal laptops. |
| UNSPSC-code | 53121706 |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Case type | Backpack |
| Water-resistant | Yes |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Box contents | Documentation; Backpack |
| Sustainable technologies and materials | 100% post-consumer recycled plastic; LDPE bag contains 100% recycled plastic; Hanger tag is made from 100% recycled paper stock |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Water-resistant | Yes |
| UNSPSC-code | 53121706 |
| Pallet gross weight | 169 kg |
| Country of origin | China |
| Packaging data | |
| Package width | 320 mm |
| Package height | 460 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package weight | 1.28 kg |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 169 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Thule Accent TACBP2116 - Black 40.6 cm (16") Backp...
Shop NowTechair TAN3901V5 14-15.6" Business Rolling Briefc...
Shop NowDICOTA Eco Multi SCALE 14-15.6" 39.6 cm (15.6") Tr...
Shop NowStarTech.com 15.6" Laptop Backpack with Removable ...
Shop NowStarTech.com 17.3" Laptop Backpack with Removable ...
Shop NowHP 14-inch Convertible Laptop Backpack Tote
Shop NowDICOTA Eco CORE 40.6 cm (16") Backpack Black
Shop NowDICOTA D32166-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA D32162-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA D32167-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA D32173-RPET laptop case 35.6 cm (14") Brief...
Shop NowGetac GMBPX1 laptop case 39.6 cm (15.6") Backpack ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP Creator 16.1-inch Laptop Backpack
£54.78
£45.65
|
Popular
Getac GMBPX1 laptop case 39.6 cm (15.6...
£118.30
£98.58
|
Recommended
Techair TAN3901V5 14-15.6" Busine...
£75.82
£63.18
|
Bestseller
Kensington Contour 2.0 EQ Pro Laptop B...
£72.34
£60.28
|
New
Wenger/SwissGear CityUpgrade 16"...
£77.21
£64.34
|
DICOTA Eco Multi SCALE 14-15.6" 3...
£88.14
£73.45
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
6M5S3AA
|
GMBPX1
|
TAN3901V5
|
K60381EU
|
606489
|
D31441-RPET
|
| Manufacturer |
HP
|
Getac
|
Techair
|
Kensington
|
Wenger/SwissGear
|
Dicota
|
| Material |
Polyester
|
Nylon
|
Polyester
|
N/A
|
Polyester
|
Polyethylene terephthalate (PET)
|
| Maximum screen size |
16" to 17"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
16" to 17"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
Any brand
|
N/A
|
Any brand
|
Any brand
|
| Case type |
Backpack
|
Backpack
|
Trolley case
|
Backpack
|
Backpack
|
Trolley case
|
| Product main colour |
Blue
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|