HP Poly Poly Blackwire 8225 USB-A Headset
£276.92
£230.77
Poly Blackwire 8225 USB-A Headset
- With the Blackwire 8225, your voice is the only thing heard, not the chaos around you. Its noise-canceling microphone with Acoustic Fence technology puts you in a quiet office, even if you're in a noisy kitchen.
- It's no secret that tuning out background noise makes you more productive. Hybrid active noise canceling (ANC) makes it easy to escape the noise around you. And three ANC settings mean you can fine-tune your level of quiet where you work.
- The Blackwire 8225 is crafted from premium materials with a lightweight design. You will get a comfortable, customized fit using adjustment markers and 180° pivoting speakers. You'll fall in love with the aesthetic design and robust look and feel.
More Information
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Office/Call center |
| Microphone type | Boom microphone |
| SKU | 772K2AA |
| EAN | 0197029536587 |
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | Y |
Reasons To Buy
Sound like a winner
With the Blackwire 8225, your voice is the only thing heard, not the chaos around you. Its noise-canceling microphone with Acoustic Fence technology puts you in a quiet office, even if you're in a noisy kitchen.
Stay focused
It's no secret that tuning out background noise makes you more productive. Hybrid active noise canceling (ANC) makes it easy to escape the noise around you. And three ANC settings mean you can fine-tune your level of quiet where you work.
Long-lasting comfort
The Blackwire 8225 is crafted from premium materials with a lightweight design. You will get a comfortable, customized fit using adjustment markers and 180° pivoting speakers. You'll fall in love with the aesthetic design and robust look and feel.
Description
Stay distraction-free on calls
Is background noise affecting your productivity? Reduce noise and increase focus with the Poly Blackwire 8225 headset with a noise-canceling microphone enhanced with Acoustic Fence technology and advanced hybrid active noise canceling (ANC).
Is background noise affecting your productivity? Reduce noise and increase focus with the Poly Blackwire 8225 headset with a noise-canceling microphone enhanced with Acoustic Fence technology and advanced hybrid active noise canceling (ANC).
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Operating keys | Answer/end call, Volume +, Volume - |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 84 dB |
| Driver unit | 3.2 cm |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 185 g |
| Width | 155 mm |
| Height | 178 mm |
| Depth | 32 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 183 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package depth | 209 mm |
| Package weight | 332 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
EPOS | SENNHEISER IMPACT SDW 5014 - UK
Shop NowApple AirPods Pro (2nd generation) Headphones Wire...
Shop NowASUS ROG Kithara Headset Wired Head-band Gaming Bl...
Shop NowSteelseries 61524 headphones/headset Wired Head-ba...
Shop NowBose 890101-0100 headphones/headset Wireless Head-...
Shop NowBose 890101-0200 headphones/headset Wireless Head-...
Shop NowEPOS IMPACT 5000 Go MS WL USB-A
Shop NowSHOKZ OpenMeet UC Wireless Bluetooth Bone Conducti...
Shop NowSteelseries Arctis Nova Pro wireless for PC & Play...
Shop NowJabra Perform 75 Headset
Shop NowSteelseries Arctis Nova Pro Headset Wired Head-ban...
Shop NowHP Poly Savi 7320 Office Stereo DECT 1880-1900 MHz...
Shop NowYealink BH71 Workstation Pro USB-C/A Headset
Shop NowLogitech Zone Wireless 2 Headset Wired & Wireless ...
Shop NowJabra Engage 75 SE - Mono, UK/HK/SG/AU/NZ Low Powe...
Shop NowJabra Engage 75 SE - Stereo,UK/HK/SG/AU/NZ Low Pow...
Shop NowJabra Engage 65 SE - Mono, EMEA
Shop NowGoogle Pixel Buds Pro 2 Headset True Wireless Ster...
Shop NowGoogle Pixel Buds Pro 2 Headset True Wireless Ster...
Shop NowJabra Engage 65 SE - Convertible, UK/HK/SG/AU/NZ
Shop NowASTRO Gaming A50 (Gen 5) Headset Wireless Head-ban...
Shop NowHP Poly Savi 8420 Office Stereo Microsoft Teams Ce...
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wired & Wireless Head-ban...
Shop NowJabra Evolve3 75 - UC Link390c (Wireless Charging ...
Shop NowJabra Evolve3 75 - UC Link390a (Wireless Charging ...
Shop NowJabra Evolve3 75 - MS Link390a - Black
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wired & Wireless Head-ban...
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wired & Wireless Head-ban...
Shop NowJabra Evolve3 75 - MS Link390c (Wireless Charging ...
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wired & Wireless Head-ban...
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wireless Head-band Office...
Shop NowJabra Evolve3 75 - UC Link390a - Black
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wired & Wireless Head-ban...
Shop NowJabra Evolve3 75 - MS Link390a (Wireless Charging ...
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wired & Wireless Head-ban...
Shop NowJabra Evolve3 75 - MS Link390c - Black
Shop NowJabra Evolve3 75 - UC Link390c - Black
Shop NowHP Poly Savi 8210 Office DECT 1880-1900 MHz Single...
Shop NowEPOS IMPACT 1060 ANC, Double-sided ANC Bluetooth h...
Shop NowEPOS IMPACT 1061 ANC, Double-sided ANC Bluetooth h...
Shop NowJabra Evolve2 Buds - USB-C UC Wireless Charging Pa...
Shop NowSteelseries Arctis Nova Pro Wireless Headset Head-...
Shop NowJabra Engage 55 - USB-A UC Mono Stand, EMEA/APAC
Shop NowAgent AW80 Binaural Headset Wireless Head-band Off...
Shop NowBose QuietComfort Ultra Headset Wired & Wireless H...
Shop NowEPOS IMPACT DW Pro 1 PHONE- UK
Shop NowHP Poly Savi 8210 UC Microsoft Teams Certified DEC...
Shop NowHP Poly Voyager Surround 80 UC Microsoft Teams Cer...
Shop NowHP Poly Poly Voyager Focus 2 USB-A Headset
Shop NowCisco Headset 532, Wired Dual On-Ear Quick Disconn...
Shop NowCorsair VIRTUOSO MAX WIRELESS, Silver Headset Hand...
Shop NowHyperX Cloud Alpha 2 - Wireless Gaming Headset
Shop NowRazer BlackShark V3 Pro Headset Wired & Wireless H...
Shop NowCorsair VIRTUOSO MAX WIRELESS, Carbon Headset Hand...
Shop NowJabra EVOLVE 75+ UC
Shop NowDELL Pro Premium Wireless ANC Headset - WL7024
Shop NowSony WH-1000XM5 Noise Cancelling Wireless Headphon...
Shop NowHP Poly Voyager Surround 85 UC Microsoft Teams Cer...
Shop NowJabra Engage 75 SE - Mono, EMEA
Shop NowJabra EVOLVE 65 UC Stereo
Shop NowLogitech Zone Wireless 2
Shop NowHP Poly Voyager Surround 80 UC Microsoft Teams Cer...
Shop NowEPOS IMPACT 1061T ANC, Double-sided ANC Bluetooth ...
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380c UC Stereo Stand, Black
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380a UC Stereo Stand, Black
Shop NowJabra Evolve2 75 - USB-A MS Teams with Desk Stand ...
Shop NowJabra Engage 65 SE - Stereo, EMEA
Shop NowHyperX Cloud Alpha - Wireless Gaming Headset (Blac...
Shop NowHP Poly Voyager Surround 80 UC USB-C Headset +USB-...
Shop NowJabra Engage 65 SE - Mono, UK/HK/SG/AU/NZ Low Powe...
Shop NowJabra Engage 75 SE - Mono, UK/HK/SG/AU/NZ
Shop NowJabra Evolve2 75 - USB-C UC with Desk Stand - Blac...
Shop NowJabra Engage 75 SE - Stereo, EMEA
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380a MS Stereo Stand, Black
Shop NowJabra Engage 65 SE - Stereo, UK/HK/SG/AU/NZ
Shop NowYealink WH62 Mono UC Headset
Shop NowRazer BlackShark V3 Pro Counter-Strike 2 Edition H...
Shop NowJabra Engage 65 SE - Mono, UK/HK/SG/AU/NZ
Shop NowJabra Engage 75 Mono
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380c MS Stereo Stand, Black
Shop NowJabra Engage 75 Mono
Shop NowJabra Evolve 75 SE - UC Stereo with Charging Stand
Shop NowJabra Engage 75 SE - Stereo, UK/HK/SG/AU/NZ
Shop NowJabra Engage 75 Stereo
Shop NowJabra Evolve2 75 - USB-A UC with Desk Stand - Blac...
Shop NowRazer BlackShark V3 Pro Headset Wired & Wireless H...
Shop NowJabra Evolve 65 SE - UC Stereo
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380c MS Stereo, Black
Shop NowJabra Evolve2 75 - USB-C MS Teams with Desk Stand ...
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380a MS Stereo, Black
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380c UC Stereo, Black
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380a UC Stereo, Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Jabra EVOLVE 65 UC Stereo
£281.82
£234.85
|
New
Jabra EVOLVE 75+ UC
£295.02
£245.85
|
Recommended
Jabra Engage 75 Mono
£312.78
£260.65
|
Bestseller
Jabra Engage 75 Stereo
£322.74
£268.95
|
Popular
Jabra Engage 65 Stereo
£281.82
£234.85
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
6599-829-409
|
7599-838-199
|
9556-583-117
|
9559-583-111
|
9559-553-111
|
| Manufacturer |
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
| Connectivity technology |
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
N/A
|