Corsair VIRTUOSO MAX WIRELESS, Carbon Headset Handheld Gaming Bluetooth
£285.78
£238.15
Dolby Atmos, Active Noise Cancelling, SoundID, 2.4GHz Wireless & Bluetooth, 50mm Graphene Drivers, Carbon
More Information
| SKU | CA-9011372-WW |
|---|---|
| EAN | 0840440484615 |
| Manufacturer | Corsair |
| Availability | Y |
Description
Sound worth obsessing over. VIRTUOSO MAX harnesses the passion of audio experts and the power of cutting-edge technology to produce immersive acoustics across multiple platforms.
SPATIAL AUDIO IS YOUR BEST ALLY
Dolby Atmos brings revolutionary 3D audio to gaming, immersing players in a dynamic soundscape where explosions and team communications enhance realism, allowing for pinpoint accuracy in locating sounds from all directions.
ACTIVE NOISE CANCELLATION
Immerse yourself in the game like never before with our cutting-edge Active Noise Cancellation technology. Block out the distractions of the real world and hear every footstep, explosion, and whispered strategy with crystal clarity.
TRANSPARENCY MODE
Seamlessly blend virtual adventures with real-life awareness. Our innovative ambient mode keeps you connected to both worlds without compromising audio quality.
FULLY IMMERSED. ALWAYS CONNECTED.
Immerse in games while staying linked to your smartphone with our dual-connected wireless headset. Its 60-hour* battery lets you game for days, never missing calls or messages. Enjoy crystal-clear audio across both devices as you balance intense gaming with real-world connectivity—all in one enduring, high-performance package.
SPATIAL AUDIO IS YOUR BEST ALLY
Dolby Atmos brings revolutionary 3D audio to gaming, immersing players in a dynamic soundscape where explosions and team communications enhance realism, allowing for pinpoint accuracy in locating sounds from all directions.
ACTIVE NOISE CANCELLATION
Immerse yourself in the game like never before with our cutting-edge Active Noise Cancellation technology. Block out the distractions of the real world and hear every footstep, explosion, and whispered strategy with crystal clarity.
TRANSPARENCY MODE
Seamlessly blend virtual adventures with real-life awareness. Our innovative ambient mode keeps you connected to both worlds without compromising audio quality.
FULLY IMMERSED. ALWAYS CONNECTED.
Immerse in games while staying linked to your smartphone with our dual-connected wireless headset. Its 60-hour* battery lets you game for days, never missing calls or messages. Enjoy crystal-clear audio across both devices as you balance intense gaming with real-world connectivity—all in one enduring, high-performance package.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Backlight colour | Multicolour |
| Backlight | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Handheld |
| Product colour | Carbon |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Virtual surround | Yes |
| Virtual surround technology | Dolby Atmos |
| Technical details | |
| Driver type | Graphene |
| Backlight colour | Multicolour |
| Backlight | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Handheld |
| Product colour | Carbon |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Driver type | Graphene |
| Backlight colour | Multicolour |
| Backlight | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Handheld |
| Product colour | Carbon |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Headphones | |
|---|---|
| Driver type | Graphene |
| Ear coupling | Intraaural |
| Headphone frequency | 20 - 40000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 118 dB |
| Driver unit | 4 cm |
| Noise canceling type | Adaptive |
| Number of drivers | 1 |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Folding microphone | No |
| Detachable microphone | Yes |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | 38 dB |
| Microphone input impedance | 2200 Ω |
| Number of microphones | 1 |
| Control unit | |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Battery | |
| Fast charging | Yes |
| Charging source | USB |
| Battery type | Built-in battery |
| Talk time (ANC off) | 60 h |
| Other features | |
| Backlight colour | Multicolour |
| Backlight | Yes |
| Virtual surround | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
EPOS | SENNHEISER IMPACT SDW 5014 - UK
Shop NowHP Poly Voyager Surround 80 UC Microsoft Teams Cer...
Shop NowJabra Evolve2 Buds - USB-C UC Wireless Charging Pa...
Shop NowEPOS IMPACT SDW 5066 - EU/UK/AUS, Double-Sided DEC...
Shop NowCisco Headset 722, Wireless Dual On-Ear Bluetooth ...
Shop NowEPOS IMPACT 1061 ANC, Double-sided ANC Bluetooth h...
Shop NowEPOS IMPACT 1060 ANC, Double-sided ANC Bluetooth h...
Shop NowCorsair VIRTUOSO MAX WIRELESS, Silver Headset Hand...
Shop NowEPOS IMPACT SDW 5036T - EU/UK/AUS Headset Wireless...
Shop NowApple Beats Studio Pro Headset Wired & Wireless He...
Shop NowHyperX Cloud Alpha 2 - Wireless Gaming Headset
Shop NowBose 890101-0200 headphones/headset Wireless Head-...
Shop NowBose QuietComfort Ultra Headset Wired & Wireless H...
Shop NowSteelseries Arctis Nova Pro Wireless Headset Head-...
Shop NowHP Poly Voyager Surround 85 UC Microsoft Teams Cer...
Shop NowSteelseries Arctis Nova Pro wireless for PC & Play...
Shop NowJabra Perform 75 Headset
Shop NowGoogle Pixel Buds Pro 2 Headset True Wireless Ster...
Shop NowGoogle Pixel Buds Pro 2 Headset True Wireless Ster...
Shop NowJabra Engage 65 SE - Mono, EMEA
Shop NowBose QuietComfort Headset Wired & Wireless Head-ba...
Shop NowJabra Engage 75 SE - Mono, EMEA
Shop NowLogitech Zone Wireless 2 Headset Wired & Wireless ...
Shop NowJabra Engage 65 SE - Convertible, UK/HK/SG/AU/NZ
Shop NowJabra Engage 75 SE - Stereo,UK/HK/SG/AU/NZ Low Pow...
Shop NowJabra Engage 75 SE - Mono, UK/HK/SG/AU/NZ Low Powe...
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wired & Wireless Head-ban...
Shop NowHP Poly Voyager 5200 UC USB-A Headset +BT600 Dongl...
Shop NowCisco Headset 532, Wired Dual On-Ear Quick Disconn...
Shop NowASTRO Gaming A50 (Gen 5) Headset Wireless Head-ban...
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wired & Wireless Head-ban...
Shop NowJabra Evolve3 75 - UC Link390c (Wireless Charging ...
Shop NowJabra Evolve3 75 - UC Link390a (Wireless Charging ...
Shop NowCisco Headset 561, Wireless Single On-Ear Digital ...
Shop NowCisco Headset 532, Wired Dual On-Ear Quick Disconn...
Shop NowHP Poly Savi 8210 UC Microsoft Teams Certified DEC...
Shop NowJabra Evolve3 75 - MS Link390a - Black
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wired & Wireless Head-ban...
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wired & Wireless Head-ban...
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wired & Wireless Head-ban...
Shop NowJabra Engage 55 - USB-A UC Mono Stand, EMEA/APAC
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wireless Head-band Office...
Shop NowJabra Evolve3 75 - UC Link390a - Black
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wired & Wireless Head-ban...
Shop NowJabra Evolve3 75 - MS Link390a (Wireless Charging ...
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wired & Wireless Head-ban...
Shop NowJabra Evolve3 75 - MS Link390c - Black
Shop NowAgent AW80 Binaural Headset Wireless Head-band Off...
Shop NowJabra Evolve3 75 - MS Link390c (Wireless Charging ...
Shop NowASUS ROG Kithara Headset Wired Head-band Gaming Bl...
Shop NowRazer BlackShark V3 Pro Headset Wired & Wireless H...
Shop NowBose 890101-0100 headphones/headset Wireless Head-...
Shop NowDELL Pro Premium Wireless ANC Headset - WL7024
Shop NowJabra EVOLVE 75+ UC
Shop NowJabra Engage 65 SE - Stereo, UK/HK/SG/AU/NZ
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380c UC Stereo Stand, Black
Shop NowBose QuietComfort Ultra Headset Wired & Wireless H...
Shop NowSony WH-1000XM5 Noise Cancelling Wireless Headphon...
Shop NowLogitech Zone Wireless 2
Shop NowJabra EVOLVE 65 UC Stereo
Shop NowJabra Engage 65 SE - Stereo, EMEA
Shop NowHP Poly Voyager Surround 80 UC USB-C Headset +USB-...
Shop NowHP Poly Voyager Surround 80 UC Microsoft Teams Cer...
Shop NowBose QuietComfort Headset Wired & Wireless Head-ba...
Shop NowRazer BlackShark V3 Pro Counter-Strike 2 Edition H...
Shop NowEPOS IMPACT 1061T ANC, Double-sided ANC Bluetooth ...
Shop NowJabra Evolve2 75 - USB-A MS Teams with Desk Stand ...
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380a UC Stereo Stand, Black
Shop NowHP Poly Voyager 5200 USB-A Bluetooth Headset +BT70...
Shop NowJabra Engage 75 SE - Stereo, EMEA
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380a MS Stereo Stand, Black
Shop NowJabra Evolve2 75 - USB-C UC with Desk Stand - Blac...
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380c MS Stereo Stand, Black
Shop NowJabra Evolve2 75 - USB-A UC with Desk Stand - Blac...
Shop NowJabra Engage 75 Mono
Shop NowJabra Engage 75 Mono
Shop NowJabra Evolve 75 SE - UC Stereo with Charging Stand
Shop NowJabra Engage 75 SE - Stereo, UK/HK/SG/AU/NZ
Shop NowJabra Evolve 65 SE - UC Stereo
Shop NowJabra Engage 75 Stereo
Shop NowRazer BlackShark V3 Pro Headset Wired & Wireless H...
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380c MS Stereo, Black
Shop NowJabra Evolve2 75 - USB-C MS Teams with Desk Stand ...
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380c UC Stereo, Black
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380a UC Stereo, Black
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380a MS Stereo, Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Corsair VIRTUOSO MAX WIRELESS, Carbon...
£285.78
£238.15
|
New
Jabra EVOLVE 65 UC Stereo
£280.50
£233.75
|
Jabra EVOLVE 75+ UC
£318.78
£265.65
|
Recommended
Cisco Headset 532, Wired Dual On-Ear Q...
£291.70
£243.08
|
Popular
Jabra Engage 75 Mono
£312.78
£260.65
|
Bestseller
Jabra Engage 75 Stereo
£330.66
£275.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CA-9011372-WW
|
6599-829-409
|
7599-838-199
|
CP-HS-W-532-USBA=
|
9556-583-117
|
9559-583-111
|
| Manufacturer |
Corsair
|
Jabra
|
Jabra
|
Cisco
|
Jabra
|
Jabra
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired
|
Wireless
|
Wireless
|
| Wearing style |
Handheld
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Gaming
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|