| SKU | C31TRIVIDPRO100WUK |
|---|---|
| EAN | 8595611707483 |
| Manufacturer | i-tec |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
A high-performance USB-C office dock that supports up to 3x external 4K monitors. The dock is compatible with any laptop equipped with a USB-C, USB4 or Thunderbolt 3/4/5 port. Of course, it supports charging of your laptop or tablet, up to 100 W.
- Connect up to three external 4K monitors
- Refresh rate up to 240Hz (when connected to a single 1440p monitor)
- Power delivery: up to 100W
- 2x HDMI, 1x DisplayPort++
- Gigabit Ethernet RJ-45 provides a reliable, robust and high-speed
- Audio and microphone combo jack on the front panel
- Docking station power switch allows for maximum power savings
- Supports Windows 10/11, macOS, Android, iPadOS, ChromeOS and Linux
NOTE: USB-C 100W charger included.
- Power delivery: up to 100W
- 2x HDMI, 1x DisplayPort++
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Number of displays supported | 3 |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Brand compatibility | Universal |
| Cable lock slot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Cable lock slot type | Kensington |
| VESA mounting | Yes |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Short circuit protection | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Storage | |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Input current | 2.3 A |
| Power consumption (max) | 100 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 10 W |
| Output voltage | 5 - 20 V |
| Output current | 5 A |
| Power connector | USB Type-C |
| USB cable length | 1 m |
| Overload protection | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | Android, ChromeOS, iPadOS |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 340 g |
| Width | 113 mm |
| Depth | 113 mm |
| Height | 31.2 mm |
| Design | |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Other features | |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
Suggested Products
i-tec Metal SB-C Ergonomic 4K 3x Display Docking S...
Shop NowStarTech.com 4K USB-C Dock , Triple UHD 4K Monitor...
Shop NowStarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual Monitor 4K ...
Shop NowStarTech.com USB C Dock - Dual Monitor HDMI & Disp...
Shop NowLenovo ThinkPad Hybrid USB-C with USB-A Dock Wired...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB-C
Shop NowOWC OWCTB3DK14PSG laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowStarTech.com Universal Laptop Docking Station, Hyb...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB-C EQV to HP Uni...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB-C EQV to HP 2UF...