Integral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECURE DUAL PASSWORD ADMIN/USER 256 AES FIPS 140-2 CRYPTO
£79.20
£66.00
64GB USB3.0 MEMORY FLASH DRIVE (MEMORY STICK) CRYPTO DUAL FIPS 140-2 AES 256 BIT HARDWARE ENCRYPTED INTEGRAL
More Information
| Product colour | Blue |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Device interface | USB Type-A |
| SKU | INFD64GCRYDL3.0140-2 |
| EAN | 5055288430440 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 45 MB/s |
| Read speed | 145 MB/s |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 45 MB/s |
| Read speed | 145 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows 7, 8.1, 10 and Max OS X |
| Hardware encryption | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IPX8 |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Blue |
| Certification | FIPS 140-2, CE, FCC, RoHS |
| Security | |
| Hardware encryption | Yes |
| Packaging data | |
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 14 mm |
| Package weight | 32 g |
| Technical details | |
|---|---|
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Blue |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows 7, 8.1, 10 and Max OS X |
| Certification | FIPS 140-2, CE, FCC, RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 14 mm |
| Package weight | 32 g |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows 7, 8.1, 10 and Max OS X |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lexar JumpDrive LJDF35P256G-RNBNG USB flash drive ...
Shop NowTranscend JetFlash 930C USB flash drive 128 GB USB...
Shop NowDataLocker Sentry One Encrypted FIPS 140-2 Level 3...
Shop NowDataLocker DL GO 64GB Password-Protected, Encrypte...
Shop NowDataLocker Sentry One Managed Encrypted FIPS 140-2...
Shop NowKingston Technology IronKey 16GB Keypad 200, FIPS ...
Shop NowDataLocker Sentry One Encrypted FIPS 140-2 Level 3...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 512GB 220MB/s Met...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 512GB Kyson USB F...
Shop NowADATA UV128 USB flash drive 512 GB USB Type-A 3.2 ...
Shop NowIntegral 128GB HARDWARE ENCRYPTED USB-C 3.2 GEN1 D...
Shop NowPNY 911 Pro USB flash drive 512 GB USB Type-A / US...
Shop NowSanDisk iXpand USB flash drive 128 GB USB Type-C /...
Shop NowSanDisk iXpand USB flash drive 256 GB USB Type-C /...
Shop NowSanDisk Ultra Eco USB flash drive 512 GB USB Type-...
Shop NowSamsung MUF-512BE USB flash drive 512 GB USB Type-...
Shop NowSanDisk Phone Drive USB flash drive 256 GB USB Typ...
Shop NowIntegral INFD512GBCOU3.0 USB flash drive 512 GB US...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB flash drive 512 GB...
Shop NowiStorage datAshur Personal² 8 GB | Secure Flash D...
Shop NowIntegral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowIntegral 128GB HARDWARE ENCRYPTED USB3.2 GEN1 DRIV...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 512 GB USB Typ...
Shop NowiStorage datAshur PRO2 4 GB | Secure Flash Drive |...
Shop NowiStorage datAshur Personal² 16 GB | Secure Flash ...
Shop NowSanDisk Ultra Fit USB flash drive 512 GB USB Type-...
Shop NowiStorage datAshur PRO2 8 GB | Secure Flash Drive |...
Shop NowiStorage datAshur PRO 4 GB | Secure Flash Drive | ...
Shop NowiStorage datAshur Personal² 32 GB | Secure Flash ...
Shop NowiStorage datAshur Personal² 64 GB | Secure Flash ...
Shop NowCorsair Flash Voyager GTX USB flash drive 256 GB U...
Shop NowIntegral 512GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Luxe USB flash drive 512 ...
Shop NowiStorage datAshur PRO 256-bit 32GB USB 3.0 secure ...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 512 GB USB Type-A 3....
Shop NowiStorage datAshur PRO 8 GB | Secure Flash Drive | ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Integral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3...
£79.20
£66.00
|
Bestseller
iStorage datAshur PRO 16 GB | Secure F...
£89.66
£74.72
|
Hot Product
iStorage datAshur PRO 8 GB | Secure Fl...
£80.10
£66.75
|
Popular
iStorage datAshur PRO 256-bit 32GB USB...
£111.91
£93.26
|
Recommended
Integral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3...
£79.20
£66.00
|
iStorage datAshur Personal² 16 GB | Se...
£68.87
£57.39
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INFD64GCRYDL3.0140-2
|
IS-FL-DA3-256-16
|
IS-FL-DA3-256-8
|
IS-FL-DA3-256-32
|
INFD64GCRY3.0140-2
|
IS-FL-DAP3-B-16
|
| Manufacturer |
Integral
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
Integral
|
iStorage
|
| Form factor |
N/A
|
Sleeve
|
Sleeve
|
Sleeve
|
cap
|
Sleeve
|
| Product colour |
Blue
|
Blue
|
Blue
|
Blue
|
Black
|
Black
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Capacity |
64GB to 100GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
64GB to 100GB
|
16GB to 25GB
|