Integral 512GB USB3.0 DRIVE BLACK
£64.46
£53.72
512GB USB3.0 DRIVE BLACK
- Cap stores on base when Drive is in use
- Hi-Speed USB 3.0
- Great value USB
- PC and Mac compatible
- 2 year warranty
More Information
| Form factor | Cap |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Capacity | 512 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | INFD512GBBLK3.0 |
| EAN | 5055288445901 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Carry your data in style with the Integral Black USB 3.0 Flash Drive. The Black USB 3.0 is a fantastic value Flash Drive, with a compact, durable casing.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 512 GB |
| Write speed | 5 MB/s |
| Read speed | 30 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 512 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Write speed | 5 MB/s |
| Read speed | 30 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Design | |
| Key ring | No |
| Product colour | Black |
| Form factor | Cap |
| Housing material | Plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 18 mm |
| Weight | 7 g |
| Height | 54 mm |
| Depth | 8 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 15.6 mm |
| Package weight | 15 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 15.6 mm |
| Package weight | 15 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | No |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Housing material | Plastic |
| Compliance certificates | CE, REACH |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE, REACH |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DataLocker DL GO 16GB Password-Protected, Encrypte...
Shop NowDataLocker DL GO 64GB Password-Protected, Encrypte...
Shop NowKingston Technology IronKey 128GB IKLP50 AES USB, ...
Shop NowLexar JumpDrive LJDF35P256G-RNBNG USB flash drive ...
Shop NowKingston Technology IronKey 16GB Vault Privacy 50 ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 512GB 220MB/s Met...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 512GB Kyson USB F...
Shop NowIntegral 128GB HARDWARE ENCRYPTED USB3.2 GEN1 DRIV...
Shop NowADATA UV128 USB flash drive 512 GB USB Type-A 3.2 ...
Shop NowIntegral 128GB HARDWARE ENCRYPTED USB-C 3.2 GEN1 D...
Shop NowIntegral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB-C 3.2 GEN1 DR...
Shop NowVerbatim Plectra USB-C Flash Drive Black 512GB
Shop NowVerbatim Plectra USB-C Flash Drive White 512GB
Shop NowSanDisk iXpand USB flash drive 128 GB USB Type-C /...
Shop NowSanDisk iXpand USB flash drive 256 GB USB Type-C /...
Shop NowSanDisk Phone Drive USB flash drive 256 GB USB Typ...
Shop NowSanDisk Ultra Eco USB flash drive 512 GB USB Type-...
Shop NowSanDisk Phone Drive USB flash drive 128 GB USB Typ...
Shop NowIntegral INFD512GBCOU3.0 USB flash drive 512 GB US...
Shop NowiStorage datAshur BT 64 GB | Encrypted Secure Flas...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB flash drive 512 GB...
Shop NowiStorage datAshur Personal² 8 GB | Secure Flash D...
Shop NowiStorage datAshur PRO2 4 GB | Secure Flash Drive |...
Shop NowSanDisk Extreme Pro USB flash drive 256 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowSanDisk Extreme Go USB flash drive 64 GB USB Type-...
Shop NowSanDisk Ultra Fit USB flash drive 32 GB USB Type-A...
Shop NowIntegral 32GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 512 GB USB Typ...
Shop NowSanDisk Ultra Fit USB flash drive 512 GB USB Type-...
Shop NowIntegral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowIntegral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowiStorage datAshur Personal² 64 GB | Secure Flash ...
Shop NowiStorage datAshur Personal² 32 GB | Secure Flash ...
Shop NowiStorage datAshur PRO 4 GB | Secure Flash Drive | ...
Shop NowSamsung MUF-256BE USB flash drive 256 GB USB Type-...
Shop NowSanDisk Extreme Pro USB flash drive 128 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowiStorage datAshur Personal² 16 GB | Secure Flash ...
Shop NowKioxia TransMemory U365 USB flash drive 256 GB USB...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 512 GB USB Type-A 3....
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Luxe USB flash drive 512 ...
Shop NowiStorage datAshur PRO 8 GB | Secure Flash Drive | ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Integral 512GB USB3.0 DRIVE BLACK
£64.46
£53.72
|
Integral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3...
£57.42
£47.85
|
Hot Product
iStorage datAshur PRO 16 GB | Secure F...
£93.26
£77.72
|
Popular
iStorage datAshur PRO 8 GB | Secure Fl...
£80.10
£66.75
|
Recommended
Integral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3...
£79.20
£66.00
|
Integral 32GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3...
£56.75
£47.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INFD512GBBLK3.0
|
INFD64GCOU3.0-197
|
IS-FL-DA3-256-16
|
IS-FL-DA3-256-8
|
INFD64GCRY3.0140-2
|
INFD32GCRY3.0140-2
|
| Manufacturer |
Integral
|
Integral
|
iStorage
|
iStorage
|
Integral
|
Integral
|
| Form factor |
cap
|
cap
|
Sleeve
|
Sleeve
|
cap
|
cap
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Blue
|
Blue
|
Black
|
Black
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Capacity |
256GB and more
|
64GB to 100GB
|
N/A
|
N/A
|
64GB to 100GB
|
32GB to 50GB
|