SKU GX40Q17225
EAN 0191999684750
Manufacturer Lenovo
Availability Y
Description
The Lenovo 15.6" Casual Backpack B210 utilizes a water-repellent fabric and a clean, streamlined design to create a case that's perfectly suited to modern life. It offers an integrated laptop compartment comfortably that fits most laptops up to 15.6 inches, a range of internal pockets for those must-have accessories, and a spacious main compartment for books and other items. Casual and stylish design; High quality, durable and water repellant fabric; Large storage capacity – fits up to 15.6” laptops; Conveniently placed compartments and pockets.
Specifications
Colour
Surface colorationMonochromatic
Weight & dimensions
Maximum screen size39.6 cm (15.6")
Width330 mm
Weight440 g
Package weight535 g
Notebook compartment dimensions (W x D x H)255 x 22 x 362 mm
Height40 mm
Depth490 mm
Features
Product main colourBlack
Case typeBackpack
Quantity1
MaterialPolyester
Shoulder strapYes
Front pocketYes
Brand compatibilityAny brand
Closure typeZipper
Design
Case typeBackpack
MaterialPolyester
Shoulder strapYes