Lenovo Idea Tab Mediatek 128 GB 27.9 cm (11") 8 GB Wi-Fi 5 (802.11ac) Android 15 Grey
£225.06
£187.55
MediaTek Dimensity 6300 (8C, 2x A76 @2.4 GHz + 6x A55@2.0 GHz), 8GB LPDDR4x, 128GB UFS 2.2, 11" 2.5K (2560x1600) IPS 500nits Anti-fingerprint 72% NTSC 90Hz Touch, Arm Mali-G57 MC2 GPU, Wi-Fi 5 802.11ac 1x1 + BT5.2, Front 5.0MP / Rear 8.0MP, Android 15 or Later
- MediaTek Dimensity 6300 (8C, 2x A76 @2.4 GHz + 6x A55@2.0 GHz)
- 11" 2.5K (2560x1600) IPS 500nits Anti-fingerprint 72% NTSC 90Hz Touch
- 8GB LPDDR4x
- 128GB UFS 2.2
- Arm Mali-G57 MC2 GPU
- Android 15 or Later
More Information
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display technology | LED |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Display diagonal | 27.9 cm (11") |
| HD type | WQXGA |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Panel type | IPS |
| Maximum refresh rate | 90 Hz |
| Processor | |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor model | Dimensity 6300 |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Mediatek |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | UFS |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Graphics | |
| Graphics card family | ARM |
| Graphics card | Mali-G57 MC2 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Camera | |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Mobile network generation | Not supported |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WWAN | Not installed |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| SIM card type | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| Mini-USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 0 |
| Micro-USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 0 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Mini-USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Micro-USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| Navigation | |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | No |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Device type | Mobile tablet |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Grey |
| Certification | ENERGY STAR,RoHS |
| Colour name | Luna Grey |
| Performance | |
|---|---|
| Operating system installed | Android 15 |
| Position location | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | No |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Galileo | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Technical details | |
| Device type | Mobile tablet |
| WWAN | Not installed |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Grey |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Pen | |
| Stylus pen | Yes |
| Software | |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 15 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 7040 mAh |
| Battery included | Yes |
| Power | |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 15 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 45 W |
| Endurance | |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Energy efficiency class | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance per cycle | 5641 min |
| Battery endurance in cycles | 1000 |
| Repeated free fall reliability class | E |
| Repairability class | A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 254.6 mm |
| Depth | 166.2 mm |
| Height | 6.99 mm |
| Weight | 480 g |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 30 mm |
| Packaging content | |
| Stylus pen | Yes |
| AC adapter included | No |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Other features | |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| SIM card type | No |
| Processor family | Mediatek |
| Package weight | 800 kg |
| Warranty period | 2 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Samsung A11+ 5G LTE-TDD & LTE-FDD 128 GB 27.9 cm (...
Shop NowApple iPad 10th Gen 10.9in Wi-Fi 64GB - Pink
Shop NowLenovo Tab K11 Gen 2 Mediatek 256 GB 27.9 cm (11")...
Shop NowLenovo Tab K11 Gen 2 Mediatek 128 GB 27.9 cm (11")...
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 Lite 5G 128 GB 27.7 cm (10....
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 Lite 128 GB 27.7 cm (10.9")...
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 Lite 256 GB 27.7 cm (10.9")...
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 Lite 256 GB 27.7 cm (10.9")...
Shop NowSamsung Galaxy Tab S10 Lite 128 GB 27.7 cm (10.9")...
Shop NowSamsung Galaxy Tab A11+ (11")
Shop NowSamsung Galaxy Tab A11 4G LTE-TDD & LTE-FDD 128 GB...
Shop NowSamsung Galaxy Tab A9+ (11", 5G)
Shop NowSamsung Galaxy Tab A11+ 128 GB 27.9 cm (11") 6 GB ...
Shop NowSamsung Galaxy Tab A Galaxy Tab A11 LTE (8.7")
Shop NowSamsung Galaxy Tab A Galaxy Tab A11 LTE (8.7")
Shop NowSamsung Galaxy Tab A11+ 5G (11")
Shop NowSamsung Galaxy Tab A11 Wi-Fi 128 GB 22.1 cm (8.7")...
Shop NowSamsung Galaxy Tab A11 LTE (8.7")
Shop NowLenovo Tab K12 Mediatek 256 GB 30.7 cm (12.1") 12 ...
Shop NowLenovo Tab K12 Mediatek 128 GB 30.7 cm (12.1") 8 G...
Shop NowSamsung Galaxy Tab A11+ 256 GB 27.9 cm (11") 8 GB ...
Shop NowHonor Pad X8a Kids Edition
Shop NowLenovo Tab K11 (Enhanced Edition) Mediatek 128 GB ...
Shop NowLenovo Tab K11 Plus Snapdragon 256 GB 29.1 cm (11....
Shop NowLenovo Tab K11 Plus 4G Snapdragon 256 GB 29.1 cm (...
Shop NowLenovo Tab 4G Mediatek 128 GB 25.6 cm (10.1") 4 GB...
Shop NowAcer Iconia Tab V11-11 - 11" WUXGA, 6GB RAM, 256GB...
Shop NowAcer Iconia Tab V11-11 - 11" WUXGA, 6GB RAM, 128GB...
Shop NowAcer Iconia Tab A11-11 - 4GB Memory, 128GB Storage...
Shop NowTERRA PAD 1201 4G Mediatek LTE 256 GB 32 cm (12.6"...
Shop NowApple iPad 11-inch A16 Wi-Fi 128GB - Yellow
Shop NowSamsung Galaxy Tab A9 Mediatek 64 GB 22.1 cm (8.7"...
Shop NowApple iPad 11-inch A16 Wi-Fi 128GB - Pink
Shop NowLenovo Tab K11 Plus 4G Snapdragon 256 GB 29.1 cm (...
Shop NowLenovo Tab K11 Plus Snapdragon 256 GB 29.1 cm (11....
Shop NowTCL NXTPAPER 11 Mediatek 128 GB 27.8 cm (10.9") 4 ...
Shop NowSamsung Galaxy Tab A11+ 128 GB 27.9 cm (11") 6 GB ...
Shop NowSamsung Galaxy Tab A9 Mediatek 64 GB 22.1 cm (8.7"...
Shop NowSamsung Galaxy Tab A9+ 5G Snapdragon LTE-TDD & LTE...
Shop NowApple iPad 11-inch A16 Wi-Fi 128GB - Blue
Shop NowSamsung Galaxy Tab A9 4G Mediatek LTE-TDD & LTE-FD...
Shop NowApple iPad 11-inch A16 Wi-Fi 128GB - Silver
Shop NowLenovo Idea Tab Pro Mediatek 128 GB 32.3 cm (12.7"...
Shop NowLenovo Idea Tab Plus Mediatek 256 GB 30.7 cm (12.1...
Shop NowLenovo Idea Tab Mediatek 128 GB 27.9 cm (11") 8 GB...
Shop NowLenovo Idea Tab Mediatek 128 GB 27.9 cm (11") 8 GB...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Lenovo Idea Tab Mediatek 128 GB 27.9 c...
£225.06
£187.55
|
Recommended
Apple iPad 10th Gen 10.9in Wi-Fi 64GB...
£298.72
£248.93
|
Popular
TCL NXTPAPER 11 Mediatek 128 GB 27.8 c...
£184.80
£154.00
|
New
Samsung Galaxy Tab A9 4G Mediatek LTE-...
£244.24
£203.53
|
Bestseller
Samsung Galaxy Tab A9+ 5G Snapdragon L...
£262.68
£218.90
|
Hot Product
Samsung Galaxy Tab A9 Mediatek 64 GB 2...
£277.86
£231.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ZAFR0405SE
|
MPQ33B/A
|
9466X4-2CLCGB11
|
SM-X115NZAEEUB
|
SM-X216BZAAEUB
|
SM-X110NZAAEUB
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Apple
|
TCL
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
| Platform |
Android
|
iPadOS
|
Android
|
Android
|
Android
|
Android
|
| Form factor |
Slate
|
Slate
|
Slate
|
Slate
|
Slate
|
Slate
|
| Display diagonal |
10" to 12"
|
10" to 12"
|
10" to 12"
|
7" to 10"
|
10" to 12"
|
7" to 10"
|
| Product colour |
Grey
|
Pink
|
Grey
|
Graphite
|
Graphite
|
Graphite
|
| Operating system installed |
Android 15
|
iPadOS 16
|
Android 13
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Card reader integrated |
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
8GB
|
N/A
|
4GB
|
8GB
|
4GB
|
4GB
|
| Mobile network connection |
N
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|
| Position location |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Rear camera type |
Single camera
|
Single camera
|
Single camera
|
Single camera
|
Single camera
|
Single camera
|
| Panel type |
IPS
|
IPS
|
N/A
|
TFT
|
TFT
|
TFT
|