Lenovo Tab Pen Plus stylus pen 14 g Metallic
£54.78
£45.65
Tab Pen Plus
- Best-in-class stylus
- Fast, flexible charging
- Fast pairing via Bluetooth® connection with tablet
More Information
Description
With 4,096 levels of pressure and tilt detection, sketch, draw or just take notes with the highest degree of precision, responsiveness and control yet with the new Lenovo Tab Pen Plus, featuring ultra-low-latency, high pressure sensitivity, palm rejection and tilt detection, all combined to make putting pen to screen feels natural and effortless.
With the all-new design, the Lenovo Tab Pen Plus was made to create natural, fluid strokes. The Lenovo Tab Pen Plus fast pairs with your tablet via Bluetooth®, with an anti-lost alert to notify you if you’ve lost your connection.
With the all-new design, the Lenovo Tab Pen Plus was made to create natural, fluid strokes. The Lenovo Tab Pen Plus fast pairs with your tablet via Bluetooth®, with an anti-lost alert to notify you if you’ve lost your connection.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Certification | CE,FCC,SRRC,IC,CB,RoHS,BQB,NCC,PAHS,CEC+DOE+NRCan,KC,WEEE,REACH,MIC+VCCI,Nickel release,NOM+IFETEL |
| Width | 9.13 mm |
| Height | 9.13 mm |
| Depth | 158 mm |
| Bluetooth | Yes |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Battery life | 35 h |
| Product colour | Metallic |
| Compatibility | M10 5G P12 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Features | |
| Certification | CE,FCC,SRRC,IC,CB,RoHS,BQB,NCC,PAHS,CEC+DOE+NRCan,KC,WEEE,REACH,MIC+VCCI,Nickel release,NOM+IFETEL |
| Bluetooth | Yes |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Battery life | 35 h |
| Product colour | Metallic |
| Compatibility | M10 5G P12 |
| Device compatibility | Tablet |
| Ergonomic grip | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 9.13 mm |
| Height | 9.13 mm |
| Depth | 158 mm |
| Weight | 14 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Microsoft Surface Slim Pen 2 stylus pen 13 g Black
Shop NowMicrosoft Surface Pen stylus pen 20 g Charcoal
Shop NowHoneywell CN80-STY-5SH stylus pen Black
Shop NowGetac GMPDX6 stylus pen Black
Shop NowLogitech Pen USI Stylus for Chromebook
Shop NowNeoLAB Dimo stylus pen Black
Shop NowHP Slim Rechargeable Pen
Shop NowLogitech Crayon
Shop NowZAGG Pro Stylus 2 stylus pen Grey
Shop NowDELL Pro Premium Active Pen - PN7522W
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Lenovo Tab Pen Plus stylus pen 14 g Me...
£54.78
£45.65
|
Bestseller
Microsoft Surface Pen stylus pen 20 g...
£77.77
£64.81
|
Recommended
Logitech Crayon
£60.56
£50.47
|
Honeywell CN80-STY-5SH stylus pen Black
£45.40
£37.83
|
Hot Product
DELL Premium Active Pen (PN579X)
£59.87
£49.89
|
Getac GMPDX6 stylus pen Black
£46.54
£38.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ZG38C05190
|
EYV-00002
|
914-000034
|
CN80-STY-5SH
|
DELL-PN579X
|
GMPDX6
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Microsoft
|
Logitech
|
Honeywell
|
DELL
|
Getac
|
| Brand compatibility |
Lenovo
|
Microsoft
|
Apple (brand)
|
Honeywell
|
Dell
|
Getac
|
| Device compatibility |
Tablet computer
|
N/A
|
Tablet computer
|
N/A
|
N/A
|
Tablet computer
|