Lexar Blue Plus 256 GB MicroSDXC UHS-I
£78.97
£65.81
MicroSDHC/microSDXC, UHS-I, 256 GB
More Information
| SKU | LMSBLPL256G-BNANG |
|---|---|
| EAN | 0843367139118 |
| Manufacturer | Lexar |
| Availability | Y |
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 256 GB |
| Read speed | 170 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash card type | MicroSDXC |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Application performance class | A2 |
| Design | |
| Product colour | Blue, White |
| Features | |
| Product colour | Blue, White |
| Technical details | |
| Product colour | Blue, White |
| Internal memory type | UHS-I |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 256 GB |
| Warranty period | 10 year(s) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.25 g |
| Width | 15 mm |
| Depth | 11 mm |
| Height | 1 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Warranty period | 10 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Integral 256GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7...
Shop NowIntegral 512GB MICRO SDXC UHS-1 U3 CL10 V30 A1 UP ...
Shop NowSanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
Shop NowADATA UD256GEX3L1-C memory card 256 GB MicroSDXC U...
Shop NowIntenso microSD Karte UHS-I Premium 512 GB Class 1...
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowAxis 02021-001 memory card 256 GB MicroSDXC UHS
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 256 GB MicroSDX...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 256 GB MicroSDX...
Shop NowSanDisk Express 256 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowSanDisk SDSDXEP-064G-GN4IN memory card 64 GB SDXC ...
Shop NowHypertec HYSDC0304G memory card 4 GB SD
Shop NowADATA AUSDX256GUI3V30SHA2-RA1 memory card 256 GB M...
Shop NowSanDisk Extreme 512 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 512 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 512GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowAxis 01491-001 memory card 128 GB MicroSDXC Class ...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk 00183573 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 256 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Lexar Blue Plus 256 GB MicroSDXC UHS-I
£78.97
£65.81
|
New
Hypertec HYSDC0304G memory card 4 GB SD
£63.36
£52.80
|
Popular
SanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
£75.41
£62.84
|
Hot Product
Axis 01491-001 memory card 128 GB Micr...
£81.18
£67.65
|
Bestseller
SanDisk 00183573 256 GB MicroSDXC UHS-...
£67.52
£56.27
|
Recommended
Intenso microSD Karte UHS-I Premium 51...
£84.30
£70.25
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LMSBLPL256G-BNANG
|
HYSDC0304G
|
SDCFXSB-064G-G46
|
01491-001
|
SDSQXAO-256G-GNCZN
|
3423493
|
| Manufacturer |
Lexar
|
Hypertec
|
Sandisk
|
Axis
|
Sandisk
|
Intenso
|
| Flash card type |
MicroSDXC
|
SD
|
CompactFlash
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSD
|
| Flash memory class |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
256GB and more
|
4GB to 5GB
|
64GB to 128GB
|
128GB to 256GB
|
256GB and more
|
256GB and more
|