Integral 256GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 VPG-65 UP TO R-160 W-140 1066X
£107.88
£89.90
256GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 VPG-65 UP TO R-160 W-140 1066X
- Ultra-fast read and write speed - up to 160 MB/s* read and 140 MB/s* write
- VPG-65 will ensure video recording at 65MB/s minimum sustained write speed
- Supports up to UDMA (Ultra Direct Memory Access) mode 7
- CompactFlash Association approved
- CF 6.0 compliant product – Integral CF 1066x cards support the Sanitize command (the ultimate card refresh)
- Protective case included
More Information
Description
Ideal for professional photography and cinematic cameras with super-fast read and write speeds - certified to meet the VPG-65 Video Performance Guarantee for smooth 4K and Full HD video recording.
The Integral UltimaPro 1066x CompactFlash card is ideal for professional photography and cinematic cameras with super-fast read and write speeds as well as being certified to meet the VPG-65 Video Performance Guarantee, ensuring smooth 4K and Full HD video recording.
The Integral UltimaPro 1066x CompactFlash card is ideal for professional photography and cinematic cameras with super-fast read and write speeds as well as being certified to meet the VPG-65 Video Performance Guarantee, ensuring smooth 4K and Full HD video recording.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 256 GB |
| Interface | 50 pin |
| Read speed | 160 MB/s |
| Write speed | 140 MB/s |
| X-speed rating | 1066 |
| Flash card type | CFast |
| Video Performance Guarantee (VPG) | 65 |
| Ultra Direct Memory Access (UDMA) version | 7 |
| Performance | |
| Interface | 50 pin |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Interface | 50 pin |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Interface | 50 pin |
| Product colour | Black |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Capacity | 256 GB |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 3.3 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 12 g |
| Width | 36 mm |
| Depth | 3.3 mm |
| Height | 43 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 93 mm |
| Package height | 8 mm |
| Package depth | 137 mm |
| Package weight | 21 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| Interface | 50 pin |
| Compliance certificates | RoHS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Integral 512GB MICRO SDXC UHS-1 U3 CL10 V30 A1 UP ...
Shop NowSanDisk SDSQQNR-512G-GN6IA memory card 512 GB Micr...
Shop NowADATA High Endurance 512 GB MicroSDXC UHS-I Class ...
Shop NowAxis 02021-001 memory card 256 GB MicroSDXC UHS
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 256 GB MicroSDX...
Shop NowSanDisk SDSQXAO-512G-GNCZN memory card 512 GB Micr...
Shop NowSamsung MB-MJ256K 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSQXFN-512G-GN4NN memory card 512 GB Micr...
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk Extreme PRO 512 GB SDXC Class 10
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 256 GB MicroSDX...
Shop NowSanDisk SDSDXEP-064G-GN4IN memory card 64 GB SDXC ...
Shop NowCisco 1GB SD
Shop NowKingston Technology 512GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowSanDisk Ultra 512 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 512 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk MAX ENDURANCE 256 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 512 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 256 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Integral 256GB COMPACT FLASH MEMORY CA...
£107.88
£89.90
|
New
Cisco 1GB SD
£151.78
£126.48
|
Hot Product
SanDisk MAX ENDURANCE 256 GB MicroSDXC...
£110.50
£92.08
|
Bestseller
Axis 02021-001 memory card 256 GB Micr...
£94.15
£78.46
|
Recommended
Western Digital WD Purple SC QD101 256...
£87.24
£72.70
|
Popular
SanDisk SDSQXAO-512G-GNCZN memory card...
£131.02
£109.18
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INCF256G1066X
|
SD-IE-1GB=
|
SDSQQVR-256G-GN6IA
|
02021-001
|
WDD256G1P0C
|
SDSQXAO-512G-GNCZN
|
| Manufacturer |
Integral
|
Cisco
|
Sandisk
|
Axis
|
Western Digital
|
Sandisk
|
| Flash card type |
CFast
|
SD
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
N/A
|
Class 10
|
N/A
|
| Capacity |
256GB and more
|
1GB to 2GB
|
256GB and more
|
256GB and more
|
256GB and more
|
256GB and more
|