Lindy 0.5m DisplayPort 1.2 Cable, Black Line
£5.09
£4.24
0.5m DisplayPort 1.2 Cable, Black Line
- Entry level DisplayPort cable for home and small office applications
- Supports UHD resolutions up to 4096x2160@60Hz 4:4:4 10bit
- Robust PVC housing, nickel connectors, 24K gold plated contacts
- Triple shielded cable, corrosion resistant copper 30AWG conductors
- DisplayPort 1.2, 4K, 3D, 21.6Gbps; 10 year warranty
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | 36490 |
| EAN | 4002888364904 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | Y |
Description
From the Lines cable connectivity concept developed by Lindy, Black Line DisplayPort cables are fully featured, entry level high resolution connection solutions, perfect for home and small office use.
Black Line DisplayPort cables feature triple shielded construction with 30AWG copper conductors for performance and corrosion resistance. Nickel connectors and 24K gold plated contacts maintain signal integrity and reliability.
UHD resolutions up to 4K 4096x2160@60Hz 4:4:4 10bit are supported. Black Line DisplayPort cables are also capable of transmitting 32 channel audio and Dolby® True HD. Black Line DisplayPort cables are capable of delivering 4:4:4 colour spacing for the most accurate colour representation possible.
Black Line DisplayPort cables are available in lengths from 0.5m to 3m.
Black Line DisplayPort cables feature triple shielded construction with 30AWG copper conductors for performance and corrosion resistance. Nickel connectors and 24K gold plated contacts maintain signal integrity and reliability.
UHD resolutions up to 4K 4096x2160@60Hz 4:4:4 10bit are supported. Black Line DisplayPort cables are also capable of transmitting 32 channel audio and Dolby® True HD. Black Line DisplayPort cables are capable of delivering 4:4:4 colour spacing for the most accurate colour representation possible.
Black Line DisplayPort cables are available in lengths from 0.5m to 3m.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.5 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | ABS synthetics |
| AWG wire size | 30 |
| Data transfer rate | 21.6 Gbit/s |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Plug and Play | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Polybag |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink CDA0104 DisplayPort cable 1 m Black, Grey
Shop NowLogiLink CDA0100 DisplayPort cable 1 m Black, Grey
Shop Nowconnektgear 1m V1.4 8K DisplayPort Connector Cable...
Shop NowLogiLink CD0103 DisplayPort cable 5 m Black
Shop NowDigitus DisplayPort extension cable, DP
Shop NowManhattan DisplayPort 1.4 Cable, 8K@60hz, 2m, Suit...
Shop NowManhattan DisplayPort 1.4 Cable, 8K@60hz, 3m, Suit...
Shop NowManhattan DisplayPort 1.4 Cable, 8K@60hz, 1m, Suit...
Shop NowCables Direct CDLMDP 1 m DisplayPort Mini DisplayP...
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowCables Direct CDLDP-003LOCK DisplayPort cable 3 m ...
Shop NowLogiLink CD0102 DisplayPort cable 3 m Black
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowCables Direct 99DP-003LOCK DisplayPort cable 3 m B...
Shop NowCables Direct CDLDP8K-02MK DisplayPort cable 2 m B...
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop Nowconnektgear 3m V1.2 4K DisplayPort Connector Cable...
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowCables Direct CDLDP-002LOCK DisplayPort cable 2 m ...
Shop NowManhattan DisplayPort 1.2 Cable, 4K@60hz, 2m, Male...
Shop NowManhattan DisplayPort 1.2 Cable, 4K@60hz, 1m, Male...
Shop NowStarTech.com 50cm (1ft) DisplayPort 1.2 Cable - 4K...
Shop NowLindy 1m DisplayPort 1.2 Cable, Black Line
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowLogiLink CD0101 DisplayPort cable 2 m Black
Shop NowLindy 1.5m DisplayPort 1.2 Cable, Black Line
Shop NowLindy 0.5m DisplayPort 1.4 Cable, Anthra Line
Shop NowStarTech.com 1m (3ft) DisplayPort 1.2 Cable - 4K x...
Shop NowStarTech.com 1 m VESA Certified DisplayPort 1.4 Ca...
Shop NowLindy 2m DisplayPort 1.2 Cable, Black Line
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Lindy 0.5m DisplayPort 1.2 Cable, Blac...
£5.09
£4.24
|
Bestseller
Cables Direct CDLDP-002LOCK DisplayPor...
£4.44
£3.70
|
Cables Direct CDLDP-003LOCK DisplayPor...
£5.45
£4.54
|
Recommended
Manhattan DisplayPort 1.2 Cable, 4K@60...
£4.13
£3.44
|
Popular
StarTech.com 6in (15cm) DisplayPort to...
£6.44
£5.37
|
Hot Product
Manhattan DisplayPort 1.2 Cable, 4K@60...
£4.13
£3.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
36490
|
CDLDP-002LOCK
|
CDLDP-003LOCK
|
307116
|
DP2MDPMF6IN
|
306935
|
| Manufacturer |
Lindy
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 2 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
Female connector
|
Male connector
|