Digitus DisplayPort Connection Cable
£4.49
£3.74
DisplayPort Connection Cable, Type DP M/M, 1.0m, w/interlock, Full HD, DP 1.1a conf., bl
- Full HD resolution up to 1080p
- Supported transmission modes: RBR, HBR, HBR2
- Maximal bandwidth: 10,8 Gbps
- HBR-Version/transfer mode: HBR1 (2,70 Gbit/s per lane)
- HDCP-Version: HDCP 1.3
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | AK-340103-010-S |
| EAN | 4016032329428 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Y |
Description
Ideal for CAD/CAM, GIS, 3D modeling, real time simulation, and more.
This high performance HD digital audio and video cable for example is used to connect a PC or notebook with DisplayPort interface to a monitor with DisplayPort interface.
This high performance HD digital audio and video cable for example is used to connect a PC or notebook with DisplayPort interface to a monitor with DisplayPort interface.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Nickel |
| DisplayPort version | 1.1a |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Supported video modes | 1080p |
| Country of origin | China |
| Packaging data | |
| Package volume | 540 cm³ |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package volume | 540 cm³ |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| UK Trade Tariff code | 85444290 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cables Direct CDLMDP 1 m DisplayPort Mini DisplayP...
Shop NowLogiLink CDA0100 DisplayPort cable 1 m Black, Grey
Shop Nowconnektgear 1m V1.4 8K DisplayPort Connector Cable...
Shop NowLogiLink CD0102 DisplayPort cable 3 m Black
Shop NowManhattan DisplayPort 1.4 Cable, 8K@60hz, 2m, Suit...
Shop NowManhattan DisplayPort 1.4 Cable, 8K@60hz, 1m, Suit...
Shop NowCables Direct CDLMDP8K-02MK DisplayPort cable 2 m ...
Shop NowCables Direct CDLMDP 1 m DisplayPort Mini DisplayP...
Shop NowLindy 0.5m DisplayPort 1.2 Cable, Black Line
Shop Nowconnektgear 2m Mini DisplayPort to DisplayPort Con...
Shop Nowconnektgear 3m V1.2 4K DisplayPort Connector Cable...
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowLogiLink CD0100 DisplayPort cable 1 m Black
Shop NowCables Direct 99DP-003LOCK DisplayPort cable 3 m B...
Shop NowCables Direct CDLDP8K-01MK DisplayPort cable 1 m B...
Shop NowCables Direct CDLDP-003LOCK DisplayPort cable 3 m ...
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowCables Direct CDLDP-002LOCK DisplayPort cable 2 m ...
Shop NowLogiLink CD0101 DisplayPort cable 2 m Black
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowLindy 1m DisplayPort 1.2 Cable, Black Line
Shop NowManhattan DisplayPort 1.2 Cable, 4K@60hz, 1m, Male...
Shop NowStarTech.com 50cm (1ft) DisplayPort 1.2 Cable - 4K...
Shop Nowconnektgear 2m V1.2 4K DisplayPort Connector Cable...
Shop NowStarTech.com 1m (3ft) DisplayPort 1.2 Cable - 4K x...
Shop NowStarTech.com 1 m VESA Certified DisplayPort 1.4 Ca...
Shop NowLindy 1.5m DisplayPort 1.2 Cable, Black Line
Shop NowCables Direct 99DP-002LOCK DisplayPort cable 2 m B...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Digitus DisplayPort Connection Cable
£4.49
£3.74
|
Hot Product
Digitus DisplayPort Connection Cable
£3.84
£3.20
|
Bestseller
Cables Direct CDLDP-002LOCK DisplayPor...
£4.44
£3.70
|
Cables Direct CDLDP-003LOCK DisplayPor...
£5.45
£4.54
|
Popular
Manhattan DisplayPort 1.2 Cable, 4K@60...
£4.13
£3.44
|
Recommended
Manhattan DisplayPort 1.2 Cable, 4K@60...
£4.13
£3.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AK-340103-010-S
|
AK-340100-010-S
|
CDLDP-002LOCK
|
CDLDP-003LOCK
|
307116
|
306935
|
| Manufacturer |
Digitus
|
Digitus
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Manhattan
|
Manhattan
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 2 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|