Lindy 1m HDMI to DVI Cable, Black Line
£7.50
£6.25
1m HDMI to DVI Cable, Black Line
- Entry level HDMI Male to DVI-D Male cable for home and small office applications
- Supports DVI resolutions up to 1920x1200@60Hz and HDTV resolutions up to 1080p
- Robust PVC housing, nickel connectors, 24K gold plated contacts
- Tripled shielded cable, corrosion resistant tinned copper 30AWG conductors
- 10 year warranty
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | 36271 |
| EAN | 4002888362719 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | Y |
Description
From the Lines cable connectivity concept developed by Lindy, Black Line HDMI to DVI-D cables are fully featured, entry level connection solutions, perfect for connecting PCs to monitors or projectors.
Black Line HDMI to DVI-D cables feature triple shielded construction with 30AWG tinned copper conductors for performance and corrosion resistance. Nickel connectors and 24K gold plated contacts maintain signal integrity and reliability.
The tough PVC housing incorporates an integrated finger grip for easy installation. Large thumb screws allow the DVI connector to be tightened into place without the need for a screwdriver and a flexible strain relief prolongs cable life.
Black Line HDMI to DVI-D cables support resolutions up to 1920x1200@60Hz including HDTV resolutions up to 1080p.
Black Line HDMI to DVI-D cables are available in lengths of 0.5m to 10m.
Black Line HDMI to DVI-D cables feature triple shielded construction with 30AWG tinned copper conductors for performance and corrosion resistance. Nickel connectors and 24K gold plated contacts maintain signal integrity and reliability.
The tough PVC housing incorporates an integrated finger grip for easy installation. Large thumb screws allow the DVI connector to be tightened into place without the need for a screwdriver and a flexible strain relief prolongs cable life.
Black Line HDMI to DVI-D cables support resolutions up to 1920x1200@60Hz including HDTV resolutions up to 1080p.
Black Line HDMI to DVI-D cables are available in lengths of 0.5m to 10m.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Cable shielding | Aluminium braid |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Tinned copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 30 |
| Data transfer rate | 4.95 Gbit/s |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Certification | RoHS, REACH, UL |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Bend radius (min) | 5.5 cm |
| Conductor material | Tinned copper |
| Nominal attenuation | 1 €“ 825Mhz 12db |
| Cable type | Round cable |
| Connector material | Nickel |
| Connector housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Contact material | Brass |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, REACH, UL |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 5.5 mm |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 21.4 x 34.2 x 12.7 mm |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 36.8 x 44.5 x 12.5 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Polybag |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lindy 0.5m DisplayPort to HDMI 10.2G Cable
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter / Converter
Shop NowManhattan HDMI to VGA (with Audio) Converter cable...
Shop NowStarTech.com Travel A/V Adapter: 2-in-1 Mini Displ...
Shop NowCables Direct DisplayPort - DVI, 1m DVI-D Black
Shop NowManhattan DisplayPort to VGA HD15 Converter Cable,...
Shop NowStarTech.com 3ft/1m USB C to VGA Cable - 1920x1200...
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter Cable - Mini DP to HDM...
Shop NowLogiLink CV0045A video cable adapter 0.15 m White
Shop Nowconnektgear Mini DisplayPort to VGA Active Adapter...
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter / Converter
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter Cable
Shop NowDigitus Mini DisplayPort - HDMI Adapter / Converte...
Shop NowLogiLink CV0137 video cable adapter 1.8 m Mini Dis...
Shop NowCables Direct CDL-DV006CAB video cable adapter 0.1...
Shop NowStarTech.com 6 ft. (1.8 m) USB-C to Mini DisplayPo...
Shop NowManhattan DisplayPort 1.1 to HDMI Cable, 1080p@60H...
Shop NowManhattan DisplayPort 1.1 to HDMI Cable, 1080p@60H...
Shop NowV7 Black Video Adapter Mini DisplayPort Male to DV...
Shop NowHypertec 127376-HY video cable adapter DVI-D Mini ...
Shop NowV7 White Video Adapter Mini DisplayPort Male to DV...
Shop NowAxagon RVD-HI14C2 DisplayPort -> HDMI 1.4 cable 1....
Shop NowManhattan USB-C to HDMI Cable, 4K@60Hz, 5 Gbps (US...
Shop NowCables Direct Mini DP/HDMI 2m Mini DisplayPort Bla...
Shop NowALOGIC Elements DisplayPort to HDMI Cable - 1m
Shop NowLogiLink CHB3102 video cable adapter 2 m HDMI DVI-...
Shop NowLogiLink CV0036A video cable adapter 0.1 m Mini Di...
Shop NowALOGIC Elements Series DisplayPort to HDMI Adapter...
Shop NowCablenet 20cm Mini DisplayPort Male - HDMI 1.4b 4K...
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter Cable
Shop NowStarTech.com 1m HDMI® to DVI-D Cable - M/M
Shop NowStarTech.com Mini DisplayPort to DVI Adapter - Min...
Shop NowCablenet 1m Gold HDMI 1.4b Male - DVI-D Male 1080p...
Shop NowCablenet 2m Gold HDMI 1.4b Male - DVI-D Male 1080p...
Shop NowCablenet 2m Mini DisplayPort Male - DVI 24+1 Male ...
Shop NowCables Direct HDHDPORT-001-2M video cable adapter ...
Shop NowLindy Mini DisplayPort to DVI Converter
Shop NowHypertec 128002-HY video cable adapter 2 m Display...
Shop NowDigitus DisplayPort - DVI Adapter / Converter
Shop NowStarTech.com Mini DisplayPort to HDMI Adapter - mD...
Shop NowCables Direct HDMINIDP-HDMI-3M video cable adapter
Shop NowALOGIC Elements DisplayPort to HDMI Cable - 3m
Shop NowV7 Black Video Adapter HDMI Male to VGA Female
Shop NowManhattan USB-C to HDMI Cable, 4K@30Hz, 2m, Black,...
Shop NowLindy DisplayPort 1.2 to DVI Converter
Shop NowStarTech.com Mini DisplayPort to DVI Adapter - Min...
Shop NowStarTech.com 8in HDMI to DVI-D Video Cable Adapter...
Shop NowStarTech.com 3m HDMI to DVI-D Cable - M/M
Shop NowV7 Black Video Adapter DisplayPort Male to VGA Fem...
Shop NowStarTech.com 1.5m HDMI® to DVI-D Cable - M/M
Shop NowCables Direct Display Port/HDMI, 5m DisplayPort Bl...
Shop NowCables Direct Display Port/HDMI, 3m DisplayPort Bl...
Shop NowLindy 0.5m HDMI to DVI Cable, Black Line
Shop NowLindy 2m HDMI to DVI Cable, Black Line
Shop NowCables Direct Display Port - VGA m/f 0.15 m VGA (D...
Shop NowStarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable - M/M
Shop NowALOGIC Elements DisplayPort to DVI Adapter – Mal...
Shop NowALOGIC Elements DisplayPort to DVI Cable – Male ...
Shop NowLindy 3m HDMI to DVI Cable, Black Line
Shop NowCables Direct 77HDMI-VGCAB011 video cable adapter ...
Shop NowCables Direct 77HDMI-VGCAB022 video cable adapter ...
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter / Converter, DP - HDMI
Shop NowLindy 2m Mini DisplayPort to HDMI 10.2G Cable
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter / Converter
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter / Converter
Shop NowStarTech.com 3ft/1m USB C to DisplayPort 1.2 Cable...
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter Cable
Shop NowDELL 470-ABEO video cable adapter DisplayPort DVI ...
Shop NowStarTech.com 2m HDMI to DVI-D Cable - M/M
Shop Nowi-tec HDMI to VGA Cable Adapter
Shop NowStarTech.com 8in HDMI to DVI-D Video Cable Adapter...
Shop NowDigitus DisplayPort adapter cable
Shop NowStarTech.com DisplayPort to DVI Adapter - DisplayP...
Shop NowStarTech.com Mini DisplayPort to HDMI Adapter - mD...
Shop NowCables Direct HDHDPORT-005-2M video cable adapter ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Lindy 1m HDMI to DVI Cable, Black Line
£7.50
£6.25
|
StarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable...
£6.83
£5.69
|
Hot Product
Lindy DisplayPort 1.2 to DVI Converter
£7.20
£6.00
|
Popular
StarTech.com Mini DisplayPort to DVI A...
£9.06
£7.55
|
Bestseller
StarTech.com 8in HDMI to DVI-D Video C...
£8.36
£6.97
|
StarTech.com 8in HDMI to DVI-D Video C...
£8.12
£6.77
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
36271
|
HDMIDVIMM6
|
41004
|
MDP2DVI
|
HDDVIMF8IN
|
HDDVIFM8IN
|
| Manufacturer |
Lindy
|
StarTech.com
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI
|
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
HDMI
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-I
|
DVI-D
|
DVI-D
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|